بومی‌سازی را با مهندسی معکوس اشتباه نگیریم

گروه تولید-مدیرعامل شرکت فولاد خراسان گفت: شرکت‌های فولاد با همکاری هم می‌توانند باعث رشد و هم‌افزایی شوند.

به گزارش جهان اقتصاد، کسری غفوری در مراسم اختتامیه جشنواره و نمایشگاه فولاد ایران با بیان اینکه در این نمایشگاه فولادسازان، آهنی‌ها و… به عنوان یدی واحد کنار هم بودند، اظهار کرد: با وجود تحریم‌های ظالمانه، تلاش کردیم تا این تحریم‌ها را به فرصت تبدیل کنیم.

غفوری ادامه داد: سامانه بومی‌سازی که راه‌اندازی شد، تمام اطلاعات خود را به‌عنوان نخستین فولادساز وارد کردیم و ۵٢٠ شرکت توانمند نیز اطلاعات خود را وارد سامانه کردند.

وی ادامه داد: امسال کمیته بومی‌سازی در مجتمع فولاد خراسان را راه‌اندازی کردیم که هر دو هفته یک‌بار جلسات آن برگزار می‌شود.مدیرعامل شرکت فولاد خراسان تصریح کرد: با اطلاعاتی که در چند روز نمایشگاه برگزار کردیم، نهایت استفاده را از ظرفیت‌ها خواهیم کرد.

غفوری گفت: از شرکت‌های بزرگ فولادی درخواست دارم تجربیات خود را با هم به اشتراک گذاشته و به صورت جزیره‌ای کار نکنیم. زمان کوتاه است و باید با هم‌افزایی به هم کمک کنیم.

وی تاکید کرد: بومی‌سازی را با مهندسی معکوس اشتباه نگیریم. نوآور باشیم و تکنولوژی را رشد دهیم. در کنار تحریم‌ها قطعا تکنولوژی جدیدی به ایران وارد نخواهد شد.مدیرعامل شرکت فولاد خراسان افزود: ما مدیران گام دوم انقلاب جوان و پویا هستیم. با جوانی، پویایی و استفاده از تجارب ان‌شاالله بتوانیم تکنولوژی جدید ارائه دهیم.

**لزوم تشکیل میزهای مختلف برای توسعه و فراگیر شدن توانمندی‌های ساخت داخل

قائم مقام معاونت وزارت صنعت، معدن و تجارت هم در مراسم اختتامیه، بر لزوم تشکیل میزهای مختلف برای توسعه و فراگیر شدن توانمندی‌های ساخت داخل تاکید کرد.

سید مهدی نیازی با بیان اینکه یکی از برنامه‌های محوری این وزارت توسعه نهضت ساخت داخل است، گفت: برای این منظور ابزارهای مختلفی کسب کرده‌ایم و در تلاشیم تا با هم‌افزایی بین ذیربطان مختلف بتوانیم این برنامه‌ها را عملیاتی کنیم.

وی ادامه داد: بحث نهضت ساخت داخل با ۹ محور در وزارت‌صمت ایجاد شده که فرهنگ‌سازی، استفاده از ظرفیت‌های انجمن و تشکل‌ها در این حوزه است. در همین راستا کمیته‌ای تشکیل شد تا بتوانیم با توسعه ساخت داخل، این برنامه را پیگیری کنیم.

نیازی افزود: یکی از این میزها برگزاری میز ساخت داخل است تا بتوانیم به فرهنگ‌سازی ساخت داخل کمک کنیم. در همین راستا با رویکرد جدید مبنی بر توسعه میزهای ساخت داخل توانستیم با کمک انجمن اولین میز را در این نمایشگاه برگزار کنیم و از زمان برگزاری این میزها تاکنون ۹ میز شامل ۳ میز در خودرو، ۲ میز در صنعت پتروشیمی، ۲ میز در مخابرات و یک میز در فولاد برگزار شده است.

وی با بیان اینکه تاکنون قراردادهایی با ۲۰۰ قطعه برای اولین بار و یا در جهت افزایش تولید امضا شده که تاکنون توانسته ۵۲۵ میلیون یورو ظرفیت برای ساخت داخل ایجاد کند که این مهم نشان‌دهنده این است که ما می‌توانیم ظرفیت‌های فراوانی داشته باشیم.

قائم‌مقام معاونت وزارت صمت گفت: تفاهمنامه‌هایی در کمپرسور، ورق، ‌ریل‌های مترو و راه‌آهن، خط گندله و کنسانتره سنگ آهن با رقم ۴۳۰ میلیون یورو امضا کردیم که ۱۶۰ میلیون یوروی آن انواع ورق‌ها، ۴۰ میلیون یورو برای کمپرسور و ۲۰ میلیون یورو برای ریل مترو و راه‌آهن است.

نیازی با اشاره به اینکه نگاه ما برای جذب و حمایت انجمن‌ها است، گفت: از همه تولیدکنندگان و تشکل‌ها دعوت می‌کنیم در این برنامه حضور یابند. تا پایان سال ۵ میز دیگر برگزار خواهیم کرد که یک میز آن برای فولاد است و هدف ما این است که تلاش کنیم تا این محور با قدرت بیشتری عمل کند.

قائم مقام معاونت وزارت صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه امسال قانون حداکثر استفاده از توان داخلی ابلاغ شد، گفت: این قانون ظرفیت‌های زیادی را در ارجاع پروژه‌ها ایجاد خواهد کرد و آیین‌نامه‌های فراوانی برای آن نوشته شده است که توسط این وزارت و معاونین آن در حال پیگیری است.

نیازی از طراحی سامانه توان ایران براساس این قانون خبر داد و گفت: سامانه دیگری در حوزه فولاد در انجمن راه‌اندازی شده که از ظرفیت‌های آن در این سامانه استفاده خواهیم کرد و از همین تریبون اعلام می‌کنیم تا شرکت‌هایی که دارای توانمندی‌هایی در حوزه اجرایی و عملیاتی هستند مراجعه کنند تا بتوانیم براساس این توانمندی‌ها همکاری کنیم.

 

 

نظرات شما