بورس در آستانه فتح قله ۸۳ هزار واحدی

مرتضی ابراهیمی- شاخص کل بورس تهران هفته گذشته را با رشد یک درصدی پشت سر گذاشت. دماسنج بازار سهام یکشنبه هفته گذشته کانال ۸۱ هزار واحدی را پس از ۱۷ روز کاری ترک کرد و در پایان معاملات روز چهارشنبه در بالای نیمه کانال ۸۲هزار واحدی ایستاد.‍ پس از رشد بیش از ۲ درصدی شاخص کل در مردادماه، نخستین روز شهریور نیز با رشدبیش از ۲/ ۰ درصدی پشت سر گذاشته شد.  در ادامه این رشد دیروز نیز شاخص کل بازار سهام با رشد ۳۵۵ واحدی به قله تاریخی ۸۲ هزار ۸۹۷ دست یافت و در آستانه ۸۳ هزار واحدی قرار گرفت.

روز شنبه شاخص کل بازده نقدی و قیمتی بورس اوراق بهادار تهران با ۳۵۵ واحد رشد مواجه شد و به رقم ۸۲ هزار و ۸۹۶ واحدی رسید. شاخص کل هم وزن نیز با ۱۷ واحد رشد تا رقم ۱۷ هزار و ۷۵۰ واحدی بالا رفت.

شاخص آزاد شناور نیز روز شنبه ۴۹۸ واحد رشد کرد و به رقم ۹۱ هزار و ۱۶۴ واحدی رسید. همچنین شاخص بازار اول با ۳۹۵ واحد افزایش تا رقم ۵۸ هزار و ۲۹۰ واحد بالا رفت، اما شاخص بازار دوم با ۲۱ واحد افت به رقم ۱۷۹ هزار و ۵۷۲ واحدی رسید.

در معاملات روز شنبه ملی صنایع مس ایران، فولاد مبارکه اصفهان، صنعتی و معدنی گلگهر به ترتیب با ۱۱۹، ۹۳ و ۸۴ واحد تاثیر مثبت روی دماسنج بازار بیشترین نقش افزاینده را در شاخص داشتند، اما در مقابل گروه مپنا، گروه مدیریت سرمایه‌گذاری امید و بانک ملت به ترتیب با ۴۲، ۲۵ و ۲۴ واحد تاثیر منفی بیشترین نقش کاهنده را روی شاخص داشتند.

در معاملات روز شنبه در گروه فلزات اساسی ۱۷۷ میلیون سهم به ارزش نزدیک به ۳۸ میلیارد تومان در ۱۰ هزار و ۶۳۷ نوبت مورد داد و ستد قرار گرفت و تعدادی از نمادهای پرمعامله این گروه با رشد مناسبی در قیمت پایانی مواجه شدند، هرچند که نمادهایی که بیش از دو درصد افت در قیمت داشته باشند نیز در این گروه کم نبودند.

در گروه خودرو نیز روز شنبه حجم معاملات به بیش از ۷۰ میلیون سهم نیز و ارزش تا بیش از ۱۰ میلیارد تومان بالغ شد. در این گروه تعداد بیشتر نمادها حدود یک واحد در قیمت پایانی به سمت بالا یا پایین نوسان داشتند.

نمادهایی در گروه محصولات شیمیایی روز شنبه در شاخص تاثیر سازنده‌ای داشتند. در این گروه نزدیک به ۸۰ میلیون سهم به ارزش بیش از ۱۳ میلیارد تومان در ۶۰۵۴ نوبت مورد داد و ستد قرار گرفت.

ارزش معاملات بورس تهران روز شنبه به رقم ۳۲۰ میلیارد تومان رسید که این رقم ناشی از دست به دست شدن ۷۳۱ میلیون سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۵۱ هزار نوبت مورد داد و ستد بود.

آیفکس نیز روز شنبه با رشد ۷.۴ واحدی روبه‌رو شد و به رقم ۹۴۷.۵ رسید. ارزش معاملات بورس تهران به رقم ۱۳۷ میلیارد تومان بالغ شد که این رقم ناشی از دست به دست شدن ۱۹۹ میلیون سهم و اوراق مالی قابل معامله طی بیش از ۳۲ هزار نوبت داد و ستد بود.

مرتضی ابراهیمی

ایمیل: news.morteza@gmail.com وبلاگ: http://economy-communications.blog.ir

نظرات شما

×

Comments are closed.