به مقاوم‌سازی خانه‌های تاریخی توجه شود

رئیس مرکز تحقیقات راه مطرح کرد:

گروه امورزیربنایی-رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی با اشاره به این مطلب که متأسفانه در بازسازی‌ ساختمان‌های تاریخی تاکنون توجهی به مقاوم‌سازی بناها نشده یا بسیار کم بوده است، گفت: با توجه به پیش‌بینی‌های انجام شده ایران حدودا هر ۱۰ سال یکبار ، یک زلزله بالای ۷ ریشتری را تجربه می‌کند که ما با شرایط موجود بناهای تاریخی‌مان باید بگوییم این ساختمان‌ها حتی توانایی مقاومت در برابر قدرت کمتر از آن را هم ندارند، مسئله‌ای باید هرچه سریعتر مورد توجه قرار بگیرد.

به گزارش خبرگزاری ها، محمد شکرچی‌زاده با تأکید بر اهمیت بحث توانایی بناهای تاریخی کشور در برابر زلزله بیان کرد: متأسفانه این نوع ساختمان‌ها خصوصا بناهایی که فاقد اسکلت بوده و با خشت و مصالح بومی ساخته شده‌اند در برابر زلزله که احتمال وقوع آن در ایران بسیار زیاد است توانایی مقاومت نداشته و در استانداردها و آئین‌نامه های ما نیز لحاظ نشده‌اند.

شکرچی‌زاده در این‌باره اضافه کرد: با توجه به آئین‌نامه‌های موجود طراحی زلزله و مقررات ملی ساختمان به بحث ساختمان‌های خشتی و ابنیه مهم تاریخی موجود در کشور توجه نشده که باید هرچه سریع‌تر مورد بررسی قرار گیرد.

این مقام مسئول ادامه داد: این مسئله قطعا باید به طور مشترک با سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بررسی و کارگروهی مشخص برای بررسی و انجام تحقیقات لازم با همکاری دو سازمان ایجاد شود.

رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی بابیان اینکه درحال حاضر برخی از دانشگاه‌ها از جمله دانشگاه صنعتی شریف و دانشگاه یزد به طور خاص بر روی این مسئله تحقیق و پژوهش کرده‌اند گفت: ما باید به کمک این مراکز آموزشی راه‌حلی مشخص برای مقاومت این بناها در برابر زلزله پیدا و آن را در حوزه استانداردهای کشور تعریف و مشخص کنیم.

وی با تأکید بر اهمیت بحث حفاظت از میراث فرهنگی و تاریخی در کشور بیان کرد: این بناها علاوه بر زلزله در برابر خطرات دیگری از جمله هوازدگی و شرایط محیطی نیز هستند که باید توسط کارگروه ویژه تشکیل شده مورد بررسی قرار گرفته و دستورالعمل‌های نهایی برای ان صادر شود.

 

 

 

 

نظرات شما

×

Comments are closed.