به مردم حق می دهم به مسئولین بی اعتماد باشند

علیرضا امامی فرد-گروه سیاسی

ایمیل:alireza_emami1992@yahoo.com

فضای ملتهبی در جامعه وجود دارد. از یک طرف بحث های اقتصادی مردم را به سطوح آورده و از طرفی دیگر محدودیت هایی که در مقابل آزادی وجود دارد جامعه را عصبانی کرده است. اما این همه مشکلات این روزهای کشورمان نیست. فساد برخی از مسئولین باعث بی اعتمادی مردم به حاکمیت شده به طوری که به راحتی می توان آن را در زلزله کرمانشاه مشاهده کرد. در زلزله اخیر غرب کشور مردم ثابت کردند که اعتماد چندانی به مسئولین ندارند و این بحث مربوط به هیچ جناحی نیست. چیزی که به وضوح در کرمانشاه دیده می شد آن بود که مردم کمک های نقدی را به حساب برخی شخصیت های مطرح جامعه واریز می کردند یا خودشان به کرمانشاه سفر کرده تا بدون واسطه و با اطمینان خاطر پولشان را برای کمک به زلزله زدگان خرج کنند.

همه این موارد روی هم مشکلاتی را در کشور پدید آورده است که اصلا در شان مردم ایران نیست. این روزها در مورد بحث های عدم آزادی های ابتدایی که بیشتر به بانوان فشار آورده است بسیاری را رنجانده که یکی از این موارد عدم ورود بانوان به ورزشگاه است. برخی از مراجع با لحنی تند مانع از حل شدن این مشکل می شوند و معتقدند با ورود بانوان به ورزشگاه فساد افزایش خواهد یافت. گویا چیزی که فکر مراجع تقلید را این روزها بیش از هر مورد دیگر درگیر کرده، فسادهای اخلاقی است که البته مخالفان ورود بانوان به ورزشگاه تا به امروز نگفته اند که چرا با ورود بانوان به استادیوم برای دیدن والیبال فساد اخلاقی شکل نگرفته است!

مورد بعدی را می توان به بودجه سال ۹۷ اختصاص داد. بودجه ای که با حواشی زیادی از جمله اضافه شدن بودجه جامعه المصطفی، حوزه علمیه و کاهش بودجه های عمرانی رو به روست. در آخر هم، بحث حقوق نمایندگان همچنان داغ است که هر شخصی صحبت متفاوتی می کند.

به همین منظور به سراغ طیبه سیاوشی نماینده مجلس شورای اسلامی رفتیم تا نظر ایشان را در رابطه با موضوعات مطرح شده بدانیم.

*خانم ذوالقدر در مصاحبه ای اخیرا مدعی شده اند که موضوع ورود بانوان به استادیوم بعد از دیدار با مراجع تقلید در مراحل آخر قرار گرفته است، شما که خودتان در آن سفر حضور داشتید این موضوع را تایید می کنید؟

همه مراجع یک نظر واحد نداشتند. برخی شروطی مانند تفکیک بانوان و آقایان مطرح کردند که جداسازی به عهده وزارت ورزش و ابعاد دیگر آن وظیفه وزارت کشور است. موضوع کاملا حل شده نیست و نیاز به زمان دارد. ما نمایندگان مجلس معتقدیم  که اولین قدم در این جهت می تواند بازی های ملی باشد و امیدواریم در مرحله بعد برای بازی های دیگر از جمله لیگ برتر بستر سازی شود اما واقعیت آن است که حل شدن این مشکل زمان خواهد برد.

*شما می گویید که عده ای  از مراجع تقلید با ورود بانوان به استادیوم برای دیدن فوتبال مخالف هستند، برای شفاف سازی می توانید نام آنها را ببرید؟

مراجع معمولا شیوه ای دارند که سالهاست به همین شکل تداوم دارد. آنها سوال می خواهند که سوالات به صورت کتبی به آنها داده شود و مراجع هم به صورت کتبی پاسخ نامه را بدهند. به همین دلیل نمی توانم نام مراجعی که با این قضیه مخالفت کرده اند را ببرم. هنوز تصمیمی نگرفتیم که چه زمانی شروع به نامه زدن به مراجع تقلید کنیم.

*در بودجه سال۹۷ چه مقدار به بانوان در حوزه ورزش اهمیت داده شده است؟

در رابطه با بودجه سال آینده باید گفت که بیش از چهل درصد بودجه عمرانی مربوط به این حوزه کاهش پیدا کرده است. البته این فقط مختص به ورزش نیست بلکه در رابطه با دستگاه های دیگر نیز چنین اتفاقی را شاهد بودیم. در این باره باید سهم بودجه بانوان و معلولین به تفکیک مشخص شود و تلاش خواهیم کرد که در سال ۹۷ این اتفاق رقم بخورد.

*این روزها بحث حقوق نمایندگان به شدت در فضای مجازی مطرح شده است و مردم علاقه مندند تا بدانند کدام یک از ارقامی که نمایندگان بیان می کنند صحت دارد؟

در رابطه با حقوق نمایندگان واقعا متوجه نمی شوم که چرا هر شخصی مبلغ دریافتی خود را متفاوت اعلام می کند. بحث این است که چه علتی دارد که به حقوق نمایندگان به این صورت پرداخته شود و  جالب این جاست که چرا هیچ شخصی کاری به حقوق وزرا و شخصیت های دیگر ندارد. باید دید چه اتفاقی افتاده است؟ می خواهند فکر مردم را از چه موضوعی منحرف کنند؟ نمایندگان مجلس یک حقوق پایه دارند که در سال اول با ۵ میلیون و هشتصد هزار تومان شروع شد و سال بعد با همان مبلغ متعارفی که برای افزایش حقوق مدیران در نظر گرفته شده بود، افزایش یافت.

بنده با افزایش حقوق هفتاد درصدی مخالفم و معتقدم که مسائل و مشکلات دیگر را باید پوشش داد نه حقوق نمایندگان را.

عده قابل توجهی از نمایندگان، بخشی از حقوق خود را دریافت نمی کنند. به عنوان نمونه سه میلیون تومان برای محافظ نمانیدگان نوشته که بنده تا به امروز هیچگاه آن را نشنیده بودم . شهرستان را از تهران جدا نکرده اند در حالی که آنها مسائل و مشکلات خود را دارند. ما در تهران دفتر اجاره کردیم که قاعدتا مبلغی بابت پول پیش آن پرداخت شده است و یا دفترهای خصوصی خود نمایندگان وجود دارد که نیروهایی برای ما کار می کنند.

بسیار علاقه مند هستم بدانم چه اتفاقی در حال رخ دادن است که عده ای حقوق نمایندگان را با وجود مشکلات بسیار زیادی که در بودجه وجود دارد اولویت قرار داده اند. ما در حال جست و جوی مشکلات بودجه  سال آینده هستیم اما عده ای حاشیه سازی برای نمایندگان مردم مهم تر از هر چیز دیگری می دانند.

شاید در یک ماه حقوقی که به حساب نماینده ای واریز می شود بیش از مبلغ متعارف باشد اما آن به این علت است که برخی از نمایندگان به مراجعاتی که از سوی مردم می شود وام می دهند و آن واریزی ها پولهایی است که بابت قسط به نمایندگان پرداخت می شود.

معتقدم که باید شفاف سازی صورت بگیرد تا مشکلاتی از این قبیل پیش نیاید اما بر این باورم که با فساد موجود در کشور مردم حق دارند که به مسئولین بی اعتماد باشند.

اطمینان می دهم که مسئله آن طور که عده ای حاشیه سازی کرده اند نیست.

اعتماد مردم به دولت به علت وضع معیشتی از بین رفته است و عده ای می خواهند اعتماد مردم به نمایندگان هم از بین برود و سوال اینجاست که با ادامه این روند چه چیزی از نظام باقی خواهد ماند؟ این بازی جدید سرمایه اجتماعی را از بین خواهد برد.

نظرات شما

×

Comments are closed.