بنگاه های اقتصادی برای کمک به تئاتر قدم بردارند

ناصر ارباب-گروه فرهنگی

این روزها نمایشی با نام« فالو می» به کارگردانی کوروش سلیمانی و با بازی بازیگرانی چون وحید آقاپور، مسعود میرطاهری و مریم داننده در سالن اصلی تالار مولوی روی صحنه رفته است. به همین بهانه مصاحبه ای با کارگردان این نمایش داشته ایم که در زیر با هم می خوانیم:

کوروش سلیمانی کارگردان نمایش «فالو می» در مورد انتخاب نمایشنامه اش اینگونه اظهار داشت: « من وقتی نمایشنامه چشم عمومی یا public eyes را خواندم متوجه شدم نوع رابطه و مسآله هایی که در نمایشنامه وجود دارد خیلی نزدیک به واقعیت های اجتماعی زندگی هایی است که ما امروزه در جامعه خودمان می بینیم و سودمندی متن را دیدم.  در ارتباط با مسائل فرهنگی امروز جامعه ما و در عین حال با توجه به جایگاه والای ادبی و دراماتیک نویسنده بزرگی به اسم پیتر شفر این متن را انتخاب کردم و با توجه به مسائل شرایط فرهنگی جامعه قسمت هایی از متن نمایشنامه را که حس کردم ریتم کار را متاثر می کند حذف و نمایشنامه را خلاصه تر کردم که خدا را شکر  به آن مسائلی که قرار بود بیان بشود هیچ لطمه ای وارد نشد.

گروه بازیگرانم را از پیش میشناختم و در نمایشهای گذشته من، برایم بازی کرده بودند، با آنها آشنا بوده و حس کردم می توانند نقش هایی که در نظر دارم را به خوبی  بازی کنند. مدت زمان تمرین هایمان کمی طول کشید که اگر بخواهم دقیق توضیح بدهم باید بگویم که بیش از چهل جلسه تمرین داشتیم. اما احساس کردم اگر بخواهیم به یک نمایش خوب و مطلوب برسیم باید تلاشمان را بیشتر کنیم و سپاسگزارم از گروهم که مرا همراهی کردند تا به نتیجه دلخواهم برسم.

نمایش کمدی « فالو می » در یک پرده اجرا می شود که در مورد چارلز سیدلی رییس خشک و میانسال یم شرکت حسابداری است، او که در روابط زناشویی خویش با بلیندا همسر جوانش دچار مشکلات و بدگمانی های جدی ای شده و زندگی خود را در معرض فروپاشی می بیند ناچار می شود برای آگاه شدن از دلایل رفتارهای ناسازگارانه همسرش و زیر نظر داشتن رفت و آمدهای وی کارآگاه خصوصی استخدام کند.جولیان کریستوفورو کارآگاه عجیب و غریبی است که پرونده را به دست می گیرد و خود او باعث می شود تا اتفاقات جذاب دیگری در داستان این نمایش و در رابطه بین این زوج ایجاد شود.

کوروش سلیمانی، کارگردان تئاتر و بازیگر سینما و تلویزیون در مورد مشکلات اقتصادی در تئاتر اینگونه بیان کرد: تئاتر یک مقوله فرهنگی است  اما از جهتی که با گیشه سر و کار دارد لازم است که مردم حمایتش کنند و اساساّ هیچ اتفاق فرهنگی هم نم یتواند بدون تکیه بر اقتصاد انجام شود، من احساس میکنم برخی  از بنگاه های اقتصادی پا پیش بگذارند و از تئاتر حمایت کنند، اگر در این زمینه خوب تبلیغ شود می تواند نتیجه خوبی را شاهد بود. امیدوارم اسپانسرهایی در جامعه ما پیدا شوند که از تئاتر حمایت کنند،البته تئاتر ما نباید سرمایه محوری و کاسب کاری شود اما نیاز به حمایت مالی دارد. تئانر به حمایت دولت و بنگاه های اقتصادینیاز دارد من از بنگاه های اقتصاید خواهش می کنم که اگر می توانند کمکی به این هنر اصیل و قدیمی بکنند دریغ نکرده و پا پیش بگذارند. جامعه باید سالم باشد تا بتوان به یک اقتصاد سالم و فارغ از فساد رسید و جامعه سالم بدون وجود فرهنگی درست عملا اتفاق نخواهد افتاد.تئاتر یکی از آن اتفاقاتی است که میتواند در راه فرهنگ سازی جامعه گام موثری بردارد.

این نمایش تا تاریخ بیست و سوم شهریور ماه راس ساعت نوزده و سی به مدت هفتاد دقیقه در سالن اصلی تالار مولوی به اجرا می رود.

 

نظرات شما

×

Comments are closed.