بزرگترین اقدام ضدامنیتی به اشتراک نگذاشتن اطلاعات است

وزیر ارتباطات تاکید کرد:

گروه امورزیربنایی-وزیر ارتباطات با اشاره به ضرورت مقابله با فساد اداری، تاکید کرد: اگر دولت الکترونیکی محقق شود، مراجعات به ادارات کم می‌شود و اگر می‌خواهیم با فساد مبارزه کنیم باید همه نهادها را به هم پیوند دهیم.

به گزارش جهان اقتصاد، محمدجواد آذری جهرمی در مراسم هفتمین جشنواره ملی ارتباطات و فناوری اطلاعات( فاوا ) و یکصد و چهل و یکمین سالگرد تاسیس وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه بنابه اعلام ITU در سال گذشته میلادی ایران در میان کشورهای آسیایی بیشترین رشد شاخص‌های ICT و در دنیا دومین جایگاه را به‌دست آورده است، گفت: برگزیدگان جشنواره ملی فاوا، جایزه ملی کیفیت و جشنواره شهید رجایی، نمایندگان جامعه ای هستند که این اتفاق را رقم زده اند که جای تقدیر ویژه از آنان دارند.

او با اشاره به اینکه از نظر شاخص های IDI جمهوری اسلامی ایران شاهد چهار رتبه رشد بوده است، خاطرنشان کرد: این درحالی‌است که در سال گذشته پوشش شبکه در کشور ۶۲ درصد بوده است که امسال با رشد قابل توجهی که در این حوزه رخ داده است، به‌خصوص با کمک همراه اول و همچنین بخش روستایی پوشش پهنای باند گسترده شده و انتظار داریم رشد شاخص وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات قابل قبول تر از قبل باشد و تکلیف دولت برای رشد ۳۰ درصد شاخص‌ها را زودتر محقق کنیم.

او همچنین در بخش دیگری از سخنانش گفت: کسانی که مانع رشد خلاقیت‌ جوانان در حوزه فناوری اطلاعات با هر شیوه‌ای می‌شوند، ضربه به حاکمیت آینده ایران می‌زنند.

آذری جهرمی با تاکید بر ضرورت تحقق دولت الکترونیک برای مبارزه با فساد اداری، اظهار کرد: نگذشتن از کسانی که ذهن مردم و اعتماد مردم را خدشه‌دار کرده‌اند، بسیار مهم است، اما مهم‌تر از آن این است که نگذاریم جوانانمان که در یک پست اداری با اختیارات لازم قرار دارند، به فساد آلوده شوند.

وی در ادامه با بیان این‌که شورای عالی فضای مجازی باید فصل‌الخطاب باشد، اظهار کرد: هنوز از ما سوال می‌شود که چرا از کسب‌وکارهای نوپا حمایت می‌کنید، اینها عامل براندازی هستند. در حالی که این افراد از ما هستند و ما باید با حمایت خودمان آنها را جذب کنیم و نگذاریم که غربی‌ها با حمایت خودشان آنها را جذب کنند.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات همچنین با بیان این‌که من بخشی از انرژی خود را برای اتصال دو دستگاه به یکدیگر صرف کرده‌ام و هنوز موفق نشده‌ام، گفت: آخرین بهانه‌ای که برای این کار آورده می‌شود بحث امنیت است در حالی که بزرگترین اقدام ضد امنیتی همین به اشتراک نگذاشتن اطلاعات بین دستگاهی است.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات تصریح کرد: با دست روی دست گذاشتن ابزارهای بین‌المللی روی کار آمده و حاکمیت‌مان را در دنیای آتی از دست خواهیم داد.

آذری جهرمی همچنین از آزادسازی و خصوصی‌سازی خدمات شرکت ملی پست به منظور بهتر کردن این خدمات در آینده خبر داد.

وی با بیان این‌که جمهوری اسلامی ایران طبق آمار مرکز ITU بیشترین رشد را در کشورهای آسیا پاسیفیک داشته است، گفت که این دستاورد نتیجه تلاش‌های فعالین حوزه فاواست.

او با بیان این‌که در سال گذشته پوشش شبکه ۳G و ۴G در کشور به ۶۰ درصد رسیده است، اظهار کرد: سال آینده این درصد بیشتر هم خواهد شد و طبق آن چیزی که مجلس شورای اسلامی در برنامه ششم توسعه تثبیت کرده است ما باید ۳۰ رتبه رشد را در حوزه فاوا تجربه کنیم که امیدواریم این هدف را قبل از اتمام برنامه ششم توسعه محقق کنیم.

وی با تاکید بر نقش پررنگ توسعه دیجیتال و فضای فناوری اطلاعات در رشد اقتصادی،‌ اظهار کرد: می‌توانیم با توسعه این فضا موجبات افزایش بهره‌وری، اشتغال و رشد شاخص‌های اقتصادی را فراهم کنیم. همان‌طور که رییس جمهوری در حوزه تحول دیجیتال تاکیداتی دارند ما نیز برنامه‌های خود را برای تحول دیجیتال در حوزه‌های مختلف صنعتی، کشاورزی و اقتصادی اعلام خواهیم کرد.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان این‌که حاکمیت آینده از آن تحول دیجیتال است، گفت: کسانی که با هر چارچوبی جلوی رشد خلاقیت‌ها و توسعه فناوری اطلاعات را می‌گیرند، در واقع به حاکمیت آینده ما ضربه می‌زنند. ما نباید برای تحولات دیجیتال دست‌انداز درست کنیم و بگوییم که یکسری از مشاغل سنتی از بین می‌رود که البته این تحولات موجبات بهره‌وری و رشد بیشتر را فراهم خواهد کرد که در آن صورت نیز سرمایه‌ گذاری و اشتغالزایی انجام خواهد شد.

نظرات شما

×

Comments are closed.