بر پیکر نبردی رو به خاموشی

ناصر ارباب-گروه فرهنگی

مراسم افتتاحیه نمایش “بر پیکر نبردی رو به خاموشی است”در حالی که قرار بود  توسط “دکتر قطب الدین صادقی” به صدا در بیاید اما توسط همایون علی آبادی منتقد فعال در عرصه ی تئاتر و سینما رقم خورد

فرهاد بشارتی نیز  بازیگر تئاتر و تلویزیون و سینما در شب اول  نمایش بر پیکر نبردی رو به خاموشی است؛ به تماشای آن نشست.

این نمایش که با برداشتی آزاد از تراژدی “مده” به نویسندگی و طراحی و کارگردانی آقای “کیوان خسرومرادی” و با بازی بازیگرانی همچون: “آیدا مرادی” ؛”باربد رضایی فرد” و کیوان خسرو مرادی به روی صحنه تماشاخانه ماه واقع در حوزه هنری تهران در تقاطع خیابانهای سمیه و کالج هرشب تا هشتم دی ماه راس ساعت هجده به اجرا در می آید.

از دیگر عوامل این نمایش میتوان به سارا سید باقری با عنوان دستیار کارگردان؛آرام گاراخانیان و کیوان خسرو مرادی دراماتورژ ؛مدیر صحنه و روابط عمومی مهسا رضاپور و  همچنین حبیبه باقر زاده دوخت لباس اشاره کرد.

در خلاصه نمایشنامه نمایش بر پیکر نبردی که رو به خاموشی است آمده است که داستان ساحره ای است که توسط همسرش متهم به خیانت است و در تبعید به سر میبرد. او اینک بازگشته تا در شب ازدواج همسرش انتقام تمام سالهای از دست رفته اش را بگیرد اما…

کیوان خسرو مرادی نویسنده و کارگردان و طراح در مورد این نمایش اینگونه گفت که من روال ساخت نمایشم اینگونه است که یا با بازیگرانی حرفه ای همکاری میکنم یا بازیگرانی که تا به حال سابقه ی روی صحنه رفتن نداشته باشند.اما این کار را درحالی شروع کردم که حدود یک سال پیش با آقای باربد رضایی فرد و سرکار خانم آیدا مرادی تصمیم گرفتیم این نمایش را به اجرا برسانیم و تمریناتی را انجام دادیم که بر اساس خط داستانی نمایشنامه “مده” فرقی نمیکند که “مده” اورپید یا ژان آنوی، داستان یکی است،و خود کاراکتر “مده” مهم است.باقی تمرینات بر اساس بداهه پیش رفت و بصورت گروهی داستان را اتود میزدیم و این اتودها دیالوگ می شد.سعی شد ما به ازای آن ایرانی اش رابسازیم به متن جغرافی دادیم و حتی اسامی ایرانی- گیلانی استفاده کردیم.

کیوان خسرو مرادی افزود : من در نمایش هایم یک شیوه خاصی از فاصله گذاری استفاده میکنم و همچنین سعی می کنم با مخاطب هایم ارتباط برقرار کنم.حتی امکانش هست اجرای فردا با امروز تفاوت داشته باشد.

معمولا اجراهایم تک نفره است.تمام آثار بزرگ دنیا مخصوصا آثار هارولد پینتر را به تنهایی انجام دادم یعنی داستان را از چشم یک شخصیت نشان میدهم . معمولا در آثارم از آکسسوار و طراحی دکور خاصی ندارم.حتی  نور خاصی ندارم،معمولا با چراغ قوه و یا هالوژنهایی که از خودم دارم استفاده میکنم.معمولا ابزار استفاده من بازیگر است.قطعا بازیگران من هنوز اون تجربه کافی رو ندارند اما راضی کننده است برای من.ما هشت سال هست که داریم کار میکنیم و با بازیگران حرفه ای چون رامین راستاد ،پرستو گلستانی و همچنین خانم رخام و … اما من خودم میپسندم که نمایش هایم اینگونه با شند و با این سبک و سیاق.

نمایش برپیکر نبردی رو به خاموشی است در  جشنواره فجر استانی گیلان چهار  جایزه بهترین بازیگر مرد و زن و نمایشنامه نویسی و همچنین کارگردانی را برنده شد که امیدوارم با استقبال مخاطبان در شهر تهران رو به رو شود.

 

نظرات شما

×

Comments are closed.