برنامه بازگرداندن باغ های رهاشده چای به عرصه تولید

رییس سازمان چای کشور، از اختصاص ۳۰۰ میلیارد ریال تسهیلات برای عملیات به‌زراعی باغات و نوسازی صنایع فرآوری چای خبر داد.

به گزارش ایرنا، محمدولی روزبهان افزود: از مجموع ۳۰۰ میلیارد ریال تسهیلات، مبلغ ۲۰۰ میلیارد ریال به عملیات به‌زارعی به منظور جوان سازی و نوسازی باغ ها و ۱۰۰ میلیارد ریال (با کارمزد ۴ درصد) به صنایع فرآوری چای به منظور بهینه سازی مصرف انرژی، بهبود خط تولید، خرید دستگاه های چای سازی و بهداشتی کردن فرآیند تولید و محیط اختصاص می یابد.

وی گفت: عملیات به‌زراعی در یک برنامه پنج ساله اجرا می شود و امسال برای دومین بار با حمایت وزیر جهادکشاورزی و سازمان برنامه و بودجه کشور مبلغ ۲۰ میلیارد تومان به این امر اختصاص داده شد.

روزبهان تصریح کرد: برای بازپرداخت این وام، دو سال تنفس اعلام شده و کشاورزان فرصت دارند از سال سوم و از محل فروش برگ سبز چای بازپرداخت وام خود را انجام دهند.

رئیس سازمان چای شمال کشور با بیان اینکه باغ های چای با عمر بالای ۶۰ تا ۷۰ سال نیاز به جوان سازی دارند، گفت: با این اقدام گیاه فرایند تغذیه را به خوبی انجام می دهد.

وی اظهار داشت: در بحث به‌زراعی باغات، ۶۰ میلیون ریال از این وام به ازای هر هکتار کف بر و کمر بر کردن درختچه های چای به منظور جوان سازی باغ ها پرداخت می شود.

روزبهان هرس احیاء در باغ های چای را از دیگر اقدامات برای به‌زراعی باغ های چای دانست.

وی به باغ های چای رها شده اشاره کرد و گفت: برای بازگشت باغ های چای رها شده به عرصه تولید، برای احیاء هر هکتار باغ ۶۰ میلیون ریال وام در نظر گرفته شده است و این وام بدون بهره بردای کل یک باغ می تواند دریافت شود.

روزبهان پیش بینی کرد: با انجام عملیات به‌زراعی، کمیت برگ چای ۳۰ تا ۴۰ درصد و کیفیت این محصول دو برابر افزایش می یابد.

رئیس سازمان چای شمال کشور درباره وام ۱۰۰ میلیارد ریالی نوسازی صنایع فرآوری چای گفت: پرداخت وام به صنایع فرآوری از ابتدای بهمن ماه امسال آغاز می شود.

روزبهان با اشاره به اینکه ۱۵۰ کارخانه فرآوری چای در استان های گیلان و مازندران فعالیت می کنند، تصریح کرد: از این تعداد ۱۴۹ کارخانه با سازمان چای کشور قرارداد خرید برگ سبز چای امضا کرده اند که همه آنها برای بازسازی و نوسازی به وام احتیاج دارند.

وی میزان تولید چای سفید در سال جاری را ۱۰۰ کیلوگرم عنوان کرد و گفت: هر کیلوگرم چای سفید در سال جاری به قیمت ۱۲ میلیون ریال فروش رفت که بخش زیادی از آن صادر شد.

 

 

 

نظرات شما

×

Comments are closed.