برنامه‌ای برای هدفمند کردن نرخ آب در سال جاری نداریم

سمیه قشقایی-وزیر نیرو گفت: برنامه ای برای هدفمندی آب و برق در سال جاری نداریم.

رضا اردکانیان در حاشیه جلسه هیات دولت در پاسخ به سوال خبرنگار روزنامه جهان اقتصاد درباره هدفمند شدن نرخ آب و برق در سال جاری با تاکید بر اینکه وزارت نیرو امسال برنامه ای ندارد، گفت: ما تابع سیاستهای دولت و آهنگی هستیم که دولت برای معنی دارتر شدن قیمت حامل های انرژی و آب اتخاذ می کند.

وی با تاکید بر اینکه فاصله قابل ملاحظه ای بین قیمت تمام شده و قیمت تکلیفی حامل های انرژی است، گفت: درحال حاضر شرایط برای هدفمندی مناسب نیست و باید سیاستهایی را اعمال کنیم که هم این فاصله در جهت بهبود مصرف این دو کالای حیاتی بهبود یابد و هم فشاری به اقشار ضعیف وارد نشود.

وزیر نیرو گفت: اثر اجرایی شدن دولت الکترونیک در وزارت نیرو باید اینگونه باشد که با مراجعات و هزینه‌های کمتر همین سرویسی که الان صادر و ارائه می‌شود با دقتی بالاتر صورت گیرد.

اردکانیان گفت: در جهت برنامه دولت الکترونیک که دولت در نظر دارد، ما هم به سهم خودمان آن مقدار گشایشی که می‌توانیم در کار مردم انجام دهیم را وظیفه داریم عملیاتی کنیم. در ابتدا ممکن است اشکالاتی باشد و نتوان به صورت صددرصد آن را اجرایی کرد، ولی شرکت‌های ما آماده هستند که در این بخش کمک کنند. اثر آن نهایتا باید اینگونه باشد که با مراجعات و هزینه‌های کمتر همین سرویسی که الان صادر و ارائه می‌شود با دقتی بالاتر صورت گیرد.

وزیر نیرو تصریح کرد: بحث واگذاری ما ربطی به تولید کلان و بخش مصرف ندارد. ما به طور کلی سیاست‌مان در راستای اجرای قانون اساسی این است که به سمت مشارکت صددرصدی بخش خصوصی در تولید برق برویم و فکر می‌کنیم در آینده این مساله محدود به تولید نباشد و حتی برای شبکه‌های انتقال فکر می‌کنیم که بخش خصوصی بتوانند سرمایه‌گذاری کند.

این عضو کابینه دولت دوازدهم گفت: در بخش تولید فکر می‌کنم که وزارت نیرو به عنوان دولت حدود ۳۸ درصد از نیروگاه‌ها را در اختیار خودش دارد و بقیه در اختیار بخش خصوصی است.

اردکانیان با اشاره به حل و فصل مسائل باقی‌مانده بر سر عملیاتی شدن قرارداد یک نیروگاه ۱۴۰۰ مگاواتی گفت: این مساله حل شد و فکر می‌کنم در سفر آتی روسای‌جمهور ایران و روسیه که در‌ آنکارا برنامه‌ریزی شده تا قبل از آن تمامی امضاهایی که باید برای مابقی نیروگاه سیریک انجام گیرد، تکمیل شود.

وی افزود: انتظار ما این است در فاصله دو ماه تا حداکثر سه ماه آینده چیزی حدود ۲۲۰ میلیون دلار از اعتباری که برای احداث این نیروگاه درنظر گرفته شده که کل اعتبارش بالغ بر ۱.۲ میلیارد دلار است را پیمانکار مربوطه بتواند به کار بیاورد.

وزیر نیرو در پاسخ به این سوال که از آنجایی که کمتر از دوهفته به پایان سال آبی جاری مانده است، نظر شما درباره سال آبی که گذشت و پیش‌بینی‌تان برای سال آینده چیست؟، گفت: سال آبی که گذشت یکی از خشک‌ترین سال‌ها در پنج دهه اخیر بود یعنی سال ۹۶ – ۹۷ خشک‌ترین سال در پنجاه سال اخیر بود و بلافاصله ما یکی از ترترین سال‌ها را تجربه کردیم و اصل مدیریت این دوسال در پی هم با دو شرایط اقلیمی کاملا متفاوت تجربه ارزنده‌ای بود.

این عضو کابینه دولت دوازدهم گفت: تربیت و عادت مدیریت مصرف را از سال قبل به امسال منتقل کردیم و امسال توانستیم یکی از بهترین آثارش را در اجرای موفق برنامه ۰۹۸ ببینیم. از حیث منابع آبی شرایط ما شرایط بهتری از سال قبل بود، به ویژه اینکه فشار سال قبل را در تامین آب شرب به آن شکل نداشتیم و امیدواری ما این است که در عین حال نزولات الهی تداوم داشته باشد ولی بیشتر اتکای‌مان به مصرف صحیح در بخش‌های مختلف باشد.

 

 

نظرات شما

×

Comments are closed.