برخی ظرفیت‌های صنعتی ایران از استانداردهای اروپا بالاتر است

عضو هیات تجاری اتحادیه اروپا در بازدید ازکارخانه مارگارین:

گروه تولید-ایران و اروپا پیش از انقلاب اسلامی، همکاری‌های گسترده سیاسی، اقتصادی و فرهنگی داشتند و بعد از پیروزی انقلاب این رابطه عمدتا بر موضوعات اقتصادی و تجاری استوارشد. به همین منظور هیاتی از مقامات اروپایی و فعالان اقتصادی در روزهای اخیر در تهران حضور یافتند تا با بررسی ظرفیت‌ها به افزایش همکاری‌های تجاری به ویژه در بخش محصولات کشاورزی، اهتمام ورزند.

ایران با داشتن رشد تولید ناخالص داخلی مثبت در سال‌های اخیر و جمعیتی بیش از ۸۰ میلیون نفر بازار مناسبی جهت تولید و تجارت برای دیگر کشورها خصوصا صنعت غذا برای اتحادیه اروپا است. افزایش جمعیت و تغییرات شیوه زندگی موجب افزایش مصرف روغن خوراکی شده و فرصت‌های مناسبی برای ایجاد ارزش افزوده برای فعالان این حوزه در حال شکل‌گیری است و همچنین فرصت‌های مناسبی جهت ارائه خدمات متقابل درخصوص دانش فنی، تجهیزات مربوط به روغن های خوراکی و دانه‌های روغنی برای شرکت‌های خارجی و تولید کنندگان داخلی است.

برهمین اساس هیات تجاری اتحادیه اروپا در برنامه سفر خود از قدیمی‌ترین و یکی از بزرگترین شرکت‌های تولیدکننده روغن‌های خوراکی در ایران بازدید نمود.

پس از این بازدید برینتون عضو هیات تجاری اتحادیه اروپا تصریح کرد: آنچه امروز دیدم نشانگر آن است که برخی از ظرفیت‌های صنعتی ایران از استانداردهای اروپا نیز بالاتر است پس برای بحث صادرات باید به دنبال کشف ویژگی های محصولات ایرانی باشیم و این نکته مثبتی است.

بیرالوند مدیرعامل بزرگترین کارخانه ملی تولید روغن ایران و صادرکننده‌برتر سال ۱۳۹۶ در معرفی این واحد تولیدی گفت: به عنوان دومین تولید‌کننده روغن نباتی در ایران در چند سال اخیر و با توجه به بازگشت مجدد به خانواده گروه توسعه صنایع بهشهر، توانسته ایم ضمن افزایش اشتغال در کشور و افزایش سهم بازار داخلی با تولید محصول با کیفیت و متنوع، به جایگاه مناسب در کشور و همچنین جایگاه برتر صادراتی برسیم و امیدواریم با حمایت بیشتر دولت و ایجاد تسهیلات بانکی،‌ مالی و گمرکی و همچنین ارائه مشوق‌های تولید و صادرات، بتوانیم در این مسیر گام‌‌های بلندتری برداریم. این صادرکننده برتر ادامه‌داد: درحال حاضر به کشورهای همسایه، منطقه خلیج فارس و روسیه و برخی کشورهای دیگر صادرات داریم  اما به دنبال تجارت خصوصا در روغن های تخصصی و دانش بنیان با اتحادیه اروپا هم هستیم.

بیرالوند ضمن اشاره به هدف از همکاری با هیات تجاری اتحادیه اروپا حاضر در ایران بیان کرد: یکی از موضوعات مورد نظر برای همکاری با این هیات تجاری مشارکت های تحقیقاتی است چرا که تبادل دانش و توسعه همکاری های تحقیقاتی با کشورهای اروپایی  در زمینه صنعت غذا می تواند فرصت های مناسب در جهت افزایش کیفیت،‌تنوع و ایمنی غذایی در آینده برای دو طرف ایجاد نماید.

وی ادامه داد: همچنین اروپایی‌ها در بحث انتقال تکنولوژی می‌توانند به ما کمک کنند چرا که کارخانه ما با توجه به پیشرفت در بحث روغن های فرموله شده و تخصصی میتواند قدم های بلندتری برای صادرات به اروپا بردارد. همچنین برینتون اذعان داشت‌: تحریم‌هایی که به ایران تحمیل گشته یادآور شرایط اقتصادی دهه ۷۰ اروپا است که نتیجه آن منجر به رشد و توسعه اروپا شد، همچنین وی حمایت اروپا  از برقراری ارتباط دو‌جانبه با ایران را مهم ترین هدف حضور این هیات در ایران دانست.

نظرات شما

×

Comments are closed.