برخورد قهرآمیز با صنعت ایراد بزرگ سیاستهای اقتصادی کشور

پاداش به مجموعه های غیرمولد همزمان با جریمه کردن دائمی مولدها 

گروه تولید-رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران گفت: در کشورمان مدام به مجموعه های غیرمولد پاداش می‌دهیم و مولدها را هم دایم جریمه می ‌کنیم که این از ایرادهای اقتصاد ایران است.

به گزارش جهان اقتصاد،غلامحسین شافعی روز شنبه در نشست کمیسیون معدن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی خراسان رضوی در مشهد افزود: مادام که شاهد چنین رخدادهایی هستیم توسعه کمتر رخ می‌دهد.

او ادامه داد: نظام پاداش دهی کشور همیشه به کارهای غیرمولد نظر دارد و موسسات مالی و اعتباری که اکنون به مشکلات آنها رسیدگی می‌شود دچار کسری منابع مالی است اما همه به دنبال آن هستند که این کسری منابع را از بخش مولد اقتصادی جبران کنند.

وی ادامه داد: تاکنون چنین بوده که تولید ثروت در ایران بیش از آنکه از کارهای مولد حاصل شود از کارهای غیرمولد ایجاد می‌ شده و اگر این روند ادامه پیدا کند به توسعه دست نخواهیم یافت.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران به لایحه بودجه سال ۱۳۹۸ نیز اشاره و بیان کرد: آنچه در نظام بودجه ‌ریزی دنیا مطرح بوده و ما از آن به دور هستیم، اصل تقدم منابع بر مصارف است که رعایت نمی شود، از ویژگی های مثبت بودجه ۹۸ مشارکت بخش عمومی و خصوصی در تدوین مسایل بودجه ‌ای بود که به انجام واگذاری طرح های نیمه تمام به بخش خصوصی منجر شد.

وی گفت: در بودجه نباید بر خلق منابع تاکید کرد بلکه هنر برنامه ‌ریزان و بودجه نویسان دولت باید این باشد که برای کاهش هزینه‌ ها اقدام کنند.

شافعی در ادامه همچنین رشد و توسعه اقتصادی را دو امر کامل متفاوت توصیف و بیان کرد: در هر توسعه ‌ای رشد ایجاد می ‌شود اما از هر رشدی توسعه ایجاد نمی ‌شود. همواره در بودجه ها شاهد رشد اقتصادی هستیم و خیلی کم به امری مانند توسعه می‌ پردازیم.

وی افزود: استانداران هم به مسائل بودجه ای نگاه هزینه ‌ای دارند که غلط است زیرا نگاه استانداران به بودجه باید نگاه درآمدی باشد.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران همچنین کمیسیون معدن اتاق بازرگانی خراسان رضوی را از کمیسیونهای سرآمد کشور معرفی و بیان کرد: این کمیسیون نه تنها تاثیرگذاری استانی بلکه تاثیرگذاری ملی داشته و در تصمیم ‌گیریهای ملی بسیار موثر بوده است که باید قدردان این تلاشهای سازنده بود.

وی افزود: حدود هفت درصد معادن کل دنیا در ایران قرار دارد اما سهم بخش معدن از تولید ناخالص داخلی چهار درصد است که این سهم با این دارایی معدنی کشور مطابقت ندارد و عقب ماندگی بخش معدن با این ارقام کاملا مشهود است.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران ادامه داد: معدن در توسعه صنعتی یکی از مولفه‌های اصلی است و نیازمندیهای کشورهای نزدیک ایران به بخش معدن در آینده افزایش خواهد یافت. شاید ایران یکی از بهترین گزینه‌ها برای تامین زیرساختهای توسعه صنعتی کشورهای حاشیه خلیج فارس باشد و باید برای این امر از هم اکنون برنامه ‌ریزی کرد.

**راه برای صادرکنندگان غیرحرفه‌ای هموار شده است

شافعی، همچنین درباره سیاست پیمان سپاری ارزی نیز گفت: درصورتی‌که برخی تغییرهای مورد نیاز در بسته‌ها و دستورالعمل‌های ارزی بانک مرکزی اتفاق نیفتد، شرایط برای صادرکنندگان بزرگ دشوار خواهد شد در حالی که شرایط به وجود آمده راه را برای صادرکنندگان غیرحرفه‌ای باز کرده است.

رئیس اتاق ایران با بیان اینکه شرایط به وجود آمده راه را برای صادرکنندگان غیرحرفه‌ای باز کرده است، گفت: وقتی سیاست‌هایی در نظر می‌گیریم که در جریان اجرای آن صادرکنندگان بزرگ با دشواری مواجه شده اما صادرکننده کوچک می‌تواند با استفاده از امکانات در نظر گرفته شده فعالیت کند، شرایط برای حرفه‌ای‌ها و افرادی که برای دورانی طولانی در این بخش حضور داشته‌اند سخت می‌شود.

شافعی ادامه داد:‌ امروز بسیاری از صادرکنندگان بزرگ ما با توجه به شرایط دشوار اقتصادی‌شان امکان صادرات پیدا نمی‌کنند و این در شرایطی است که برخی افراد با خرید کالای همین افراد، به شکل خرد کالاها را صادر می‌کنند و به‌این‌ترتیب هم از مزیت‌های در نظر گرفته شده در دستورالعمل ارزی بهره‌مند می‌شوند و هم بازار افراد اصلی را می‌گیرند.

 

 

 

نظرات شما

×

Comments are closed.