بحران بانک ها بورس را نزولی کرد

مرتضی ابراهیمی– شاخص کل دو هفته است که بر روی شیب نزولی قرار گرفته است در این زمینه کارشناسان نظرات مختلفی را ارائه کرده اند، مانند کوچ سرمایه ها از بازار سرمایه به بازار ارز و طلا به دلیل افزایش قیمت طلا و ارز و همچنین زیانده شدن نماد بانک ها و همچنین بسته شدن نماد بانک ها. برای بررسی بهتر این مسئله با چند کارشناس بازار سرمایه گفتگو کرده ایم.

حسین محمودی اصل کارشناس بازار سرمایه در گفتگو با جهان اقتصاد درباره علل کاهش شاخص کل بورس گفت:  پس از ریسک های نجومی اقتصادی سال ۹۱ ذائقه اکثر مردم به خصوص سرمایه گذاران تغییر کرده و سرمایه گذاران به دنبال سود ثابت و بدون ریسک هستند. به همین دلیل رکود در تمام بازارها سایه افکنده است و بیشتر مردم به دنبال اوراق مشارکت و اوراق با درآمد ثابت هستند.

محمودی اصل اضافه کرد: به نظر می رسد بسیاری از مردم و سرمایه گذاران از اقتصاد ایران سرخورده شده اند و مردم سعی می کنند از استرس ها و فشار ها دوری کنند زیرا تمام بازار های کشور بی ثبات هستند و با کوچکترین خبر تحت تاثیر قرار می گیرند. بنابراین ذائقه عمومی سرمایه گذاران خرد و کلان تغییری کرده است. به عنوان نمونه با کاهش نرخ سود بانکی به ۱۵ درصد شاهد هستیم که سپرده های مردم در نزد بانک ها کاهش یافته است.

این کارشناس بازار سرمایه بیان داشت: در اصول بانکداری باید سپرده های مردم در نزد بانک ها باید به بخش واقعی اقتصاد ( یعنی کارخانه ها و شرکت ها ) تزریق شود اما بانک ها به دلیل وجود دارایی های سمی امکان تزریغ منابع بانک ها به بخش فعال و واقعی اقتصاد را از دست داده اند.

وی افزود: بانک هایی که در بورس فعال هستند در بدترین وضعیت تاریخی خود قرار دارند زیرا با بین اللملی شدن حسابداری، بانک ها با تعدیل منفی سنگین دست به گریبان هستند، این موضوع موجب شده تا حجم معاملات و شاخص کل کاهش یابد.

محمودی اصل گفت: در این وضعیت اگر مردم سپرده هایشان را از سیستم بانکی خارج کنند و به بازار های دیگر تزریق کنند، اقتصاد کشور به بحران جدیدی گرفتار خواهد شد.

این کارشناس بازار سرمایه بیان داشت: صورت های مالی ارائه شده از سوی شرکت های بورسی نشان از بیمار بودن شرکت های بورسی دارد، لذا این صورت های مالی انرژی منفی به بازار بورس منتقل می کنند. همان گونه که گفته شد در بین گروه های مختلف بورسی گروه بانک ها بیشترین تعدیل منفی را ارئه کرده اند به طوری که بانک ها سود های کلان را پیش بینی می کردند اما امروز زیان های کلان را در گزارش های خود شناسایی کرده اند.

وی در پایان با اشاره به یکی دیگر از دلایل کاهش شاخص کل بورس گفت: بانک ها به دلیل مشکل تامین منابع به دنبال تامین مالی از طریق بورس هستند. بدین جهت بانک ها به دنبال خرید اوراق با درآمد ثابت هستند. بنابراین حجم زیادی از نقدینگی به سمت خرید اوراق با درآمد ثابت حرکت می کند.

عدم افزایش سود شرکت های بورسی از افزایش نرخ ارز

رقیه عبادی ، کارشناس ارشد بازار سرمایه در گفتگو با جهان اقتصاد با اشاره به دلایل ریزش شاخص بازار سرمایه گفت: در چند هفته اخیر شاهد معاملات کم حجم در بیشتر نمادها در بازار بورس هستیم. بیشتر گروه ها افت قیمتی بالایی داشتند که صنعت خودرو در مقایسه با سایر صنایع بیشترین افت را تجربه کرده است.

با اینکه نرخ ارز در این مدت رشد ۱۳ درصدی داشته ولی بازار به غیر از گروه پتروشیمی، عکس العملی به این رشد نشان نداده است. هرچند رشد گروه پتروشیمی هم به دلیل جو نامناسب بازار آنچنان چشمگیر نبود.

طی دو هفته اخیر شاهد گشایش قرارداد اختیار معامله در ۳ نماد فملی ، فولاد و خودرو بودیم که طبق مصوبه سازمان فقط اختیار خرید قابل خرید و فروش بود، با توجه به عدم اطلاعات بیشتر سهامداران و نبود اختیار فروش استقبال چندانی از این بازار نشد.

در چند روز اخیر شاهد رشد قیمت طلا در بازارهای آسیایی بودیم که دلیل آن تقاضای چین و بسته بودن بازارهای اروپایی بوده است .

نمادهای بانکی همچنان بسته هستند مقدار زیادی از نقدینگی بازار در این نمادها بلوکه شده است با توجه به وضعیت نامناسب این نمادها احتمال باز شدن در قیمت های پایین وجود دارد، با باز شدن این نماد ها شاهد افت شاخص و بالتبع روند منفی در بیشتر گروه ها خواهیم بود این موضوع دلیلی برای عدم تقاضای خرید و کم حجم شدن معاملات بازار است.

 

 

 

مرتضی ابراهیمی

ایمیل: news.morteza@gmail.com وبلاگ: http://economy-communications.blog.ir

نظرات شما

×

Comments are closed.