بحران آب فقط مربوط به کم بارشی نیست

وزیر نیرو مطرح کرد:

گروه امورزیربنایی-وزیر نیرو گفت: وزارت نیرو بحران و خشکسالی را نفی نمی‌کند ولی عقیده دارد بایستی خشکسالی را بپذیریم و در برنامه‌های خود لحاظ کنیم.

به گزارش خبرگزاری‌ها، “رضا اردکانیان” در جلسه فراکسیون مستقلین ولایی با بیان اینکه کارگروه مشترکی به نام کارگروه ملی سازگاری با کم آبی تشکیل شده که اعضای اصلی آن وزارت نیرو، وزارت جهاد کشاورزی، سازمان برنامه و بودجه، وزارت صنعت معدن و تجارت و سازمان حفظ محیط زیست هستند، گفت: مسئولیت این کارگروه به عهده وزارت نیرو است و نخستین جلسه آن نیز در ۱۳ اسفندماه جاری برگزار شده است.

وی با اشاره به اینکه، یکی از وظایف این کارگروه هماهنگی بین دستگاه‌هایی است که مرتبط با آب هستند، اظهار داشت: وزارت نیرو بحران و خشکسالی را نفی نمی‌کند ولی عقیده دارد بایستی خشکسالی را بپذیریم، در برنامه‌های خود لحاظ کنیم و برنامه‌های خود را سازگار با کم آبی تدوین کنیم.

اردکانیان اضافه کرد: به عنوان نمونه ممنوعیت کشت برنج به‌جز استان‌های شمالی در سایر استان‌ها رعایت شود و برای استان‌های مختلف الگوی کشت تعریف شود.

وی ضمن تشکر از قاطبه نمایندگان مجلس شورای اسلامی به خاطر موضوع بودجه سال ۹۷، اظهار داشت: آنچه که از مجلس دریافت کردیم و امیدواریم با تأیید شورای نگهبان نیز مواجه باشد، به لحاظ رقم چیزی حدود ۲۰ درصد بیش از آن چیزی بود که به مجلس پیشنهاد شد و این در شرایط فعلی کشور پیشرفت بسیار چشمگیری خواهد داشت؛ به لحاظ راهبردی و راهکاری نیز به مراتب بیش از این اعداد و ارقام است و مکانیزم هایی که شما تأیید کرده‌اید، گشایش قابل ملاحظه‌ای خواهد داشت تا این مسیر قابل ادامه باشد.

وزیر نیرو ضمن تاکید بر نقش مؤثر نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی در حل مشکلات صنعت آب و برق اظهار داشت: نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی فارغ از سلایق و گروه بندی‌های سیاسی، بخش قابل توجهی از راه‌حل‌های ما برای حل مشکلات مربوط به آب و برق کشور هستند.

اردکانیان با اشاره به این مطلب که وزارت نیرو از جمله دستگاه‌هایی است که بیشترین بهره مندی را از نقص فرهنگی در برخورد با آموزش عالی برده است، گفت: با این حال بهترین نیروهای تخصصی کشور در این وزارتخانه و شرکت‌های زیرمجموعه آن حضور دارند.

وی افزود: با توجه به اندوخته‌ای که در این صنعت هست باید از این امتیاز استفاده کنیم تا نه تنها در جهت حل و فصل پایدار چالش‌های آب و برق کشور، بلکه برای سایر سازمان‌های دولتی نیزنمونه باشیم.

**بحران صرفاً معطوف به کم بارشی نیست

وزیر نیرو با اشاره به اینکه خشکسالی و کم آبی در کشور مشهود است ولی اینکه شخصاً از لغت بحران و شرایط بحرانی استفاده نمی‌کنم، به‌خاطر تلقی جامعه از این موضوع است، افزود: تلقی جامعه از اینکه بگوئیم شرایطمان بحرانی است صرفاً معطوف به کم بارشی می‌شود و اینکه چون بارش کم است، شرایط بحرانی است ولی دلایل مهم دیگری وجود دارد که نشان می‌دهد شرایط ما قبلاً نیز بحرانی بوده و الان نیز بحرانی است و به فرض افزایش بارش‌ها، اگر تغییر رویه ندهیم این بحران ادامه خواهد یافت.

وی خاطر نشان کرد: اینکه کشاورز ما در استان‌های شمالی دارای مشکل است، وجود مشکل فاضلاب در استان‌های شمالی، وجود حدود ۲۵ درصد تلفات شبکه، مصرف بیش از ۲ میلیارد مترمکعب آب شیرین برای کشت برنج برخلاف سیاست‌های وزارت جهاد کشاورزی، اینکه کم آبی به ما این مجال را بدهد که به مشکلات بدمصرفی خود توجه کنیم ولی در یک قرارداد نانوشته، ذهن ما و جامعه به سراغ راه‌های تأمین آب برود اما به این مسائل توجه جدی نکنیم، همگی علامت بحران است.

اردکانیان با بیان اینکه وزارت نیرو مسئول تأمین آب است و بایستی هم به باروری ابرها، هم به آب‌های ژرف و هم به شیرین کردن آب دریا بپردازد و هرجا اقتضا کرد و ضرورت داشت وارد بحث‌های کلان انتقال آب نیز شود، گفت: با طرح این مسائل نباید ذهن ما از توجه جدی به بخش سخت مسئله که بدمصرفی آب و برق است منحرف شود.

وی اضافه کرد: اگر از واژه بحران استفاده نمی‌کنم و اسم این کارگروه ملی را کارگروه سازگاری با کم آبی گذاشته‌ایم به این خاطر است که بایستی کار فرهنگی نیز در این زمینه انجام شود.

او تصریح کرد: در اولین گام در حال تأمین ۴۰۰ الی ۵۰۰ میلیارد تومان منابع مالی از خارج دولت هستیم و این اعتبار از محل صنایع فولاد کشور برای حل مشکل کشاورزان منطقه اصفهان و حل پایدار مسئله کم آبی در شرق اصفهان با همین مکانیزم تأمین می‌شود.

وزیر نیرو تاکید کرد: بیش از آنکه بگوییم چه کار می‌خواهیم بکنیم، به دنبال این هستیم که چه کار نکنیم، یکی از کارهایی که قطعاً تلاش می‌کنیم مرتکب نشویم، این است که اجازه ندهیم مسئله واحد پیچیده آب به قصد ساده سازی تقسیم شود و هر یک از دستگاه‌ها یک بخش را بردارند و بگوید ما مسئول این بخش مسئله هستیم، به هیچ عنوان این مشکل با این شیوه حل نخواهد شد.

اردکانیان افزود: وزارت نیرو بنا دارد وزارت جهاد کشاورزی، وزارت نیرو، سازمان حفاظت از محیط زیست، وزارت صنعت، معدن و تجارت و وزارت کشور به لحاظ موقعیتشان در استان‌ها با هم کار کنیم، با هم هماهنگ باشیم و یکدیگر را تنها نگذاریم و تا لحظه ای که بر این مسند هستم از این مسئولیت عدول نخواهم کرد.

**اصلاح نگرش در حوزه اجتماعی

وزیر نیرو با تاکید بر برنامه وزارت نیرو مبنی بر مدیریت توامان عرضه و تقاضا گفت: وزارت نیرو هم به فکر تأمین آب است، هم مطالعه آب‌های ژرف را در برنامه خود دارد، هم به دنبال آب شیرین کن خواهد بود، هم مطالعه سدهایی که بایستی تکمیل شود انجام می‌دهد و هم در بحث مدیریت تقاضا که هنوز بخش‌هایی از آن هنوز اجرایی نشده جبران مافات خواهد کرد.

وی تاکید کرد: برای بحث مدیریت تقاضا توجه جدی به عرصه علوم اجتماعی خواهیم داشت و به لحاظ ساختاری نیز از آن حمایت خواهیم کرد.

نظرات شما

×

Comments are closed.