با هدف توسعه مناسبات تجار ی و اقتصادی؛تشکیل کمیته مشترک تجاری اتاق مشترک ایران و عراق با اتاق بازرگانی کربلا

۱۳۹۶/۱۲/۱۸

گروه بازار

هیات فعالان تجاری اتاق ایران که به سرپرستی غلامحسین شافعی به عراق سفر کرده اند با حضور در اتاق کربلا، با تجار و بازرگانان این شهر دیدار و گفت وگو کردند.

به گزارش جهان اقتصاد به نقل از پایگاه خبری اتاق ایران، هیات فعالان تجاری اتاق ایران که به سرپرستی غلامحسین شافعی به عراق سفر کرده اند صبح امروز با حضور در اتاق کربلا، با تجار و بازرگانان این شهر دیدار و گفت وگو کردند.

رئیس اتاق ایران در این دیدار با اشاره به رفت و آمدهای گروه‌های سیاسی و اقتصادی، دولتی و خصوصی ایران به عراق گفت: با توجه به شرایط کنونی و شکست داعش، شاهد فصل جدیدی از ارتباط دو کشور خواهیم بود.

غلامحسین شافعی همزمانی سفر معاون اول رئیس جمهور و هیات فعالان اقتصادی ایرانی به بغداد را بیانگر اهمیت عراق برای توسعه روابط تجاری و سرمایه‌گذاری دانست و گفت: هر دو هیات اعزامی بخش دولتی و خصوصی توانسته اند برای حل و فصل مسائل به نتایج مطلوبی دست پیدا کنند.

وی ایجاد کمیته مشترک برای پیگیری مشکلات تجار و سرمایه‌گذاران دو کشور و طرح پیشنهادهای اقتصادی بین اتاق ایران و اتاق عراق را از جمله توافق های خوب با مسئولان  عراقی دانست و گفت: چون نگاه ما به کربلا در کنار مسائل اقتصادی یک نگاه دینی و مذهبی است، ارتباط اتاق های استانی با اتاق کربلا می تواند یک رابطه بلند مدت باشد که پیشنهاد می کنم برای توسعه این ارتباط و حل مشکلات موجود کمیته مشترکی بین اتاق های استانی، اتاق مشترک ایران و عراق و اتاق کربلا ایجاد شود.

رئیس اتاق کربلا هم ضمن خوش‌آمدگویی به هیات ایرانی گفت: از تجار و سرمایه‌گذاران ایرانی می‌خواهیم با جدیت کارهای خود را پیگیری کنند تا روابط تجاری دو طرف بیش از پیش در شرایط جدید بعد از داعش گسترش پیدا کند.

نبیل الانباری گفت: اتاق کربلا همیشه میزبان هیات‌های ایرانی از استان های مختلف است اما گاهی توافقات از مرحله حرف به مرحله اجرا نمی رسد و این باعث شده که شرکت ها و سرمایه گذاران دیگر کشورها به سرعت جایگزین شوند.

وی ضمن تاکید بر ضرورت حضور دائمی و حقیقی شرکت های ایرانی در عراق و کربلا گفت: اکنون شرکت های ترکیه ای و عربستانی با قدرت و ترفندهای مختلف در حال انجام امور تجاری و سرمایه گذاری در کربلا هستند و حتی در بحث عتبات عالیات نیز ورود پیدا کرده اند.

رئیس اتاق کربلا با اشاره به تأثیر مثبت حضور رئیس اتاق ایران در کربلا گفت: با توجه به همکاری خوب و موثر ایرانی ها در جنگ با داعش علاقه‌مندیم شرکت ها و سرمایه گذاران ایرانی با جدیت بیشتری امور خود را برای رسیدن به نتیجه پیگیری کنند و همچنین مایلیم کالاهای باکیفیت ایرانی به بازار کربلا راه پیدا کنند.

رییس اتاق مشترک ایران و عراق هم در این جلسه با اشاره به اهمیت کربلا برای ایرانی ها گفت: به دلیل آغاز فصل جدید فعالیت‌های اقتصادی در عراق هیات بخش خصوصی ایران در بالاترین سطح در این کشور حضور پیدا کرده است.

یحیی آل اسحاق با استقبال از تشکیل کمیته مشترک اتاق کربلا با اتاق مشترک ایران و عراق گفت ایرانی ها با تمام وجود علاقه‌مند به حضور در بازار عراق و کربلا هستند.

وی گردشگری سلامت، ساخت هتل و هتل داری، حمل و نقل و ایجاد فروشگاه‌های زنجیره ای بزرگ را از جمله موضوعات مورد علاقه ایرانی ها برای انجام کار مشترک با تجار و سرمایه‌گذاران کربلا دانست و گفت: امیدواریم فعالان اقتصادی کربلا هم همچون طرف ایرانی مشتاق همکاری باشند.

در ادامه جلسه برخی از فعالین اقتصادی ایران و کربلا به بیان مشکلات و موانع تجارت و سرمایه گذاری و  همچنین توانمندی‌ها و پتانسیل‌های موجود خود در حضور رئیس اتاق ایران و رئیس اتاق کربلا پرداختند.

 

نظرات شما

×

Comments are closed.