با حضور معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت؛سامانه شناسه کالا رونمایی شد

گروه بازار

سیستم نصب شناسه GTIN به شفاف‌سازی اسناد تجاری و کنترل قاچاق کالا کمک می‌کند.

به گزارش خبرنگار جهان اقتصاد، یداله صادقی معاون امور اقتصادی و بازرگانی وزارت صنعت ، معدن و تجارت در مراسم رونمایی از سامانه شناسه کالا، با بیان این مطلب، افزود: در وزارت صنعت ، معدن و تجارت، ستاد ملی متشکل از دستگاه‌هایی که در آیین‌نامه‌های اجرایی (ماده ۱۳) ایجاد شناسنامه،  شناسه و کد رهگیری برای کالاهای گروه هدف تشکیل شده است.

صادقی با بیان اینکه باید واردکننده به سایت سامانه جامع تجارت مراجعه ‌کند و طبق دستورالعمل اقدام نماید، افزود: وقتی کالاها در سیستم نصب شناسه وارد شدند، متعاقب آن شناسه رهگیری روی کالا پیاده می‌شود که امکان رصد در سطح بازار دارد و امکان ممیزی کالاهایی که به شکل قانونی تولید یا وارد شده فراهم می‌گردد.

وی افزود:۱۰ کارگروه در گروه‌های کالایی مختلف ۱۱ دستورالعمل را حاوی قواعد کسب و کار برای ایجاد شناسنامه و تولید شناسه  ایجاد کردند.

وی گفت : تمام دستگاه‌هایی که در ارتباط با ترخیص ، انبار ،تولید و واردات کالا دخیل هستند و در این کمیته‌های کاری قواعد را بررسی کرده و این قواعد تبدیل به دستورالعمل مشخص شده و از زمانی که وزارت صنعت ، معدن و تجارت اعلام می‌کند، تولید و ورود کالا باید با شناسه باشند و این امکان از طریق سیستم سامانه‌ای انجام خواهد شد.

معاون امور اقتصادی و بازرگانی تصریح کرد: صرف بکارگیری شناسه رهگیری تمام مباحث مربوط به قاچاق کالا را برطرف نمی‌کند این سامانه با مشارکت و ارتباط با سامانه‌هایی که در ارتباط با مواد ۵ و ۶ قانون است ، ادامه اقدامات لازم مربوط به ثبت اطلاعات  انجام می‌گردد.

به گفته صادقی: براساس این سیستم جامع، تجارت هم شفاف‌تر می‌شود و هم زمینه لازم فراهم می گردد  که بعد از اینکه در سامانه بیمه و حمل و نقل هم اطلاعات کالا را درج شد ، کالا به  انباری می‌رود که دارای شناسه است.

وی افزود: تمام مراکزی که محل دپو و نگهداری کالا هستند شناسه انبار دریافت می‌کنند و همه کالاهای تولید داخل و وارداتی به هر جا می‌روند باید دارای شناسه باشند و این شناسه و کد رهگیری مجموعه‌ای را تشکیل می‌دهد که به شفافیت گردش کالا تولید و توزیع کمک می‌کند و در کنترل قاچاق مؤثر است.

صادقی خاطرنشان کرد: کالاهایی برای شناسه دار شدن در سه گروه الف، ب و ج دسته‌بندی شده اند که شامل؛ دسته اول گروه کالایی دارو، مکمل‌های دارویی، ملزومات، فرآورده‌های بهداشتی و فراورده‌های دامی، آرایشی است که از ابتدای خرداد  ماه باید دارای شناسه باشند دسته دوم گروه  لوازم خانگی، یخچال فریزر، لباسشویی، جاروبرقی، ظرفشویی، فرآورده‌های نفتی، طلا و شمش و مصنوعات، منسوجات و پوشاک، گوشت سفید و قرمز که از انتهای خرداد ماه باید  شناسه رهگیری را براساس دستورالعمل و سامانه جامع تجارت داشته باشند و دسته سوم شامل گروه کالایی  کود شیمایی، سموم بذرها، گندم و جوو برنج است که ورود این کالاها نیز براساس این دستورالعمل‌هاست.

وی گفت : در راستای اجرای وظایف محوله در حوزه مواد ۵ و ۶ و ۱۳ قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز اقدام به طراحی و راه اندازی ۴ سامانه جامع تجارت ، سامانه جامع انبارها، سامانه شناسه کالا و سامانه شناسه رهگیری شده است.

به گفته صادقی، کاربران با استفاده از اطلاعات مندرج در راهنمای سامانه شناسه کالا می توانند طی فرآیند مشخصی ثبت نام کنند و برای استفاده از این سامانه ثبت نام کاربر ابتدا اطلاعات مربوط به احراز صلاحیت ( دارا بودن کارت بازرگانی ،شناسه صنفی و شماره ملی شرکت) را ثبت نمایند.

وی افزود : کاربران بعد از ورود به سامانه باید مشخص کنند که آیا کالای وارداتی از مبدا ء GTIN   دارد و یا اینکه کاربر خودش GTIN  دریافت کرده است.

و ی در ادامه با تشریح این مطلب گفت : گزینه دوم این است که کالای وارداتی GTIN  ندارد و باید از مرکز ملی شماره‌گذاری کالا و خدمات ایران ( IranGS1)  ایران کد  دریافت کند و یا از شناسه داخلی سامانه استفاده کند و سپس مساله این است که  کالا  چه GTIN  داشته باشد یا از شناسه داخلی استفاده کند باید شناسنامه کالا را تشکیل دهد.

نظرات شما

×

Comments are closed.