باز هم مدیریت بحران در امتحان مدیریت رد شد

در پی بحران ناشی از بارش برف و کولاک؛

گروه امورزیربنایی-در پی بارش ادامه دار شدید برف و کولاک که از روز شنبه آغاز شد، مردم چندین ساعت در بحران ناشی از آن به سر بردند، در حالی که سازمان هواشناسی در خصوص بارش برف از چند روز قبل پیش بینی‌هایی کرده بود اما باز هم مدیریت درستی برای بحرانی نشدن وضعیت اعمال نشد، بدین معنی که مدیریت بحران در کشور ما نیز دچار بحران است و به گفته رئیس کمیسیون عمران در نهایت این بار هم در مدیریت بحران نمره قابل قبولی را کسب نکرد.

بر اساس گفته های معاون راهداری سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای در این شرایط اعلام شد: سازمان تلاش می کند بیشتر محورهای مواصلاتی کشور را بازگشایی کند.

به گزارش جهان اقتصاد، عبدالهاشم حسن‌نیا افزود: بارش برف و کولاک محور قزوین – زنجان را مسدود کرد و کولاک این محور با سرعت ۸۰ کیلومتر بر ساعت تاکنون بی سابقه بوده است.

وی افزود: سرعت باد در مسیر قزوین – رشت نیز ۶۰ کیلومتر بر ساعت بود که به دلیل عدم دید کافی و عدم ایمنی جاده و رانندگان، این مسیر شب گذشته نیز بسته شد.

معاون راهداری سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای بیان کرد: شب یکشنبه، بارش برف موجب شد تا خودروهایی که از سمت تهران به کرج در حرکت بودند، با خودروهای درون شهری کرج تداخل پیدا کنند که همین امر سبب انسداد در جاده های مسیر فوق شد.

** بسته شدن ۱۷ محور برفگیر کشور

مرکز مدیریت راه های کشور نیز در اطلاعیه ای اعلام کرد که هم اکنون ۱۷ محور مواصلاتی کشور به دلیل شرایط جوی مسدود است که ۱۲ محور، به دلیل بارش برف شنبه و یکشنبه بوده است.

آزاد راه زنجان – قزوین، واقع در استان زنجان، محور طارم – زنجان، واقع در استان زنجان، محور قدیم رشت – قزوین، واقع در استان قزوین، آزاد راه قزوین – رشت، واقع در استان قزوین، محور ساوه – بوئین زهرا، واقع در استان مرکزی، محور هراز ( تهران – آمل و بالعکس )، واقع در استان های تهران و مازندران، محور تهم – چورزق – زنجان، واقع در استان زنجان، محور قزوین – همدان، واقع در استان قزوین و آزاد راه تهران – قم، واقع در استان تهران، از روز شنبه تا اطلاع بعدی، به دلیل بارش برف و عدم ایمنی کافی مسدود است.

بر اساس این اطلاعیه، آزاد راه ساوه – تهران، واقع در استان مرکزی و محور کندوان ( کرج – چالوس و بالعکس )، واقع در استانهای البرز و مازندران، از امروز (۸ بهمن ۹۶) تا اطلاع بعدی، به دلیل بارش برف و عدم ایمنی کافی مسدود است.

محورهای استان‌های آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل، البرز، سمنان، کرمانشاه، کردستان، گلستان، قزوین، زنجان، لرستان، چهارمحال و بختیاری، همدان ، تهران، استان مرکزی، گیلان ، اصفهان، مازندران، خراسان رضوی و ارتفاعات محورهای کندوان، هراز و فیروزکوه نیز هم اکنون شاهد بارش شدید برف هستند.

همچنین محور فیروزکوه (محدوده گدوک) دارای مه گرفتگی همراه با کاهش دید است و در استان آذربایجان شرقی (محورهای مراغه – هشترود و بستان‌آباد – زنجان)، در استان آذربایجان غربی(محورهای ارومیه – نقده و پیرانشهر)، در استان اردبیل (گردنه الماس) و در استان همدان(گردنه‌های آوج، اسدآباد و همه‌کسی) شاهد کولاک و یخ‌زدگی بوده و تردد خودروها با زنجیر چرخ امکان‌پذیر است.

** شرایط نشست و برخاست در فرودگاه امام و مهرآباد فراهم شد

وزیر راه و شهرسازی نیز در حاشیه حضور در مرکز مدیریت راه‌های کشور و ستاد بحران بررسی وضعیت راه‌ها از فراهم شدن شرایط نشست و برخاست در فرودگاه امام خمینی (ره) و از سرگیری پروازهای ورودی و خروجی به فرودگاه مهرآباد خبر داد.

عباس آخوندی از فراهم شدن شرایط نشست و برخاست در فرودگاه امام خمینی (ره) و اعلام این وضعیت به ایرلاین‌ها خبر داد و گفت: خوشبختانه پروازهای ورودی و خروجی به فرودگاه مهرآباد نیز آغاز، شرایط دید در پروازهای ورودی بهتر و از جهت فنی نیز امکان فرود فراهم شده است.

وی افزود: البته خلبان باید با توجه به اطلاعات دریافتی از برج مراقبت فرودگاه برای فرود تصمیم‌گیری کند که به نظر می‌رسد ظرف چند ساعت آینده مشکل نشست نیز به طور کامل رفع شود.

آخوندی در خصوص شرایط حرکت قطارهای مسافربری نیز گفت: خوشبختانه در حمل‌ونقل ریلی مسافری مشکل جدی رخ نداد؛ اما به دلیل شرایط جوی حاکم، حرکت برخی قطارها با کمی تأخیر صورت گرفت. در واقع همه قطارها برای اعزام و پذیرش به صورت عادی در حال انجام است.

وی خاطرنشان کرد: البته بخش عمده ترافیک محور تخلیه‌شده است اما باید توجه داشت که تخلیه بار ترافیکی محور باید واحد به واحد انجام شود که کار زمان‌بری است و با توجه به کاهش بارش‌ها همکاران ما تلاش می‌کنند کار خود را به نتیجه برسانند.

آخوندی همچنین به مردم توصیه کرد که نهایت همکاری را داشته باشند، زیرا این کاری نیست که یک دستگاه به‌تنهایی موفق به انجام آن باشد و نیاز به کمک مردم دارد.

** حرکت همه قطارها طبق برنامه از پیش تعیین‌ شده

مدیرکل روابط عمومی راه‌آهن نیز گفت: حرکت همه قطارها طبق برنامه از پیش تعیین‌ شده در حال انجام است و فقط به دلیل بارش برف و کاهش دید ممکن است تأخیرهایی در ورود و یا خروج قطارهای برون شهری در برخی از مسیرها رخ دهد.

صادق سکری افزود: حرکت هیچ قطاری از برنامه لغو نشده و ممکن است به دلیل کاهش دید افقی و بارش برف، ورود و یا خروج برخی از قطارها با تاخیر انجام شود.

 

 

 

 

نظرات شما

×

Comments are closed.