بازگشت اقتدار به بخش کشاورزی با مدد برجام

درهمایش تشکل‌های کشاورزی و روستایی ایران  مطرح شد

تفاوت فاحش در نحوه سیاستگذاری و خط‌ مشی‌های دولت‌های دهم و یازدهم

گروه تولید-مقایسه عملکرد وزارت جهاد کشاورزی، در دولت یازدهم و دهم، گویای تفاوتی فاحش در نحوه سیاستگزاری و خط‌ مشی‌های دولت‌هاست.

مشاور فناوری‌های نوین وزیر جهاد کشاورزی در همایش کشاورزان و اعضای هیأت‌مدیره و مدیران عامل تشکل‌های کشاورزی و روستایی گفت: در آغاز این دولت، یک ساختمان مخروبه را تحویل گرفتیم که نه وزیر، دفتر مشخص داشت و نه معاونانش.

محمدحسین عمادی با اشاره به چگونگی واگذاری ساختمان شیشه‌ای، افزود: متأسفانه دولت قبل، ساختمانی را که به‌عنوان کاخ کشاورزی در بلوار کشاورز معروف بود، به قوه قضاییه فروخت که هنوز هم پول آن پرداخت نشده است.

به گفته وی، در دولت‌های نهم و دهم، وزارت جهاد کشاورزی در قوانین و مقررات، به‌شدت عقب‌گرد کرده بود. به‌طوری‌که به‌دلیل وجود ضعف سازمانی، مسئولیت تعیین مدیرعامل بانک کشاورزی به وزیر اقتصاد و دارایی سپرده شد. در حالی که پیش از آن این وظیفه وزیر جهاد کشاورزی بود که سمت مدیرعاملی این بانک را تعیین کند.

عمادی عنوان کرد: تمام اختیارات وزارتخانه در حوزه صادرات و واردات، گرفته شده و به وزارت بازرگانی واگذار شده بود. گذشته از آن ذخیره گندم در برخی استان‌ها تا سه روز و در برخی حداکثر تا یک ماه کفاف تأمین نیاز را می‌داد. این در حالی است که هیچ گاه مقدار این ذخیره نباید کمتر از سه تا شش ماه باشد. وضعیت در مورد جو، ذرت و سویا که خوراک دام و طیور را تشکیل می‌دهد، از این نیز بدتر بود.

وی معتقد است: علاوه بر بدهکاری‌های سنگین وزارتخانه، بحران‌هایی نیز برای آن به وجود آمد. به‌عنوان مثال، به‌دلیل وعده‌های دولت قبل مبنی بر استخدام بیش از ۱۰ هزار نفر و عملی نشدن آن، هر روز عده‌ای مقابل وزارتخانه تظاهرات می‌کردند تا اعتراض خود را به گوش مسئولان برسانند.

دستکاری آمارها در دولت نهم و دهم، موضوعی بود که مشاور فناوری‌های نوین وزیر جهاد کشاورزی آن را بدتر از همه دانست و اظهار کرد: وقتی مدیری بر سر کار می‌آید، باید از زیرمجموعه خود اطلاعات صحیح و درستی داشته باشد که بتواند بر اساس آن تصمیم‌گیری کند. در حالی که مسئولان قبلی، به‌دلیل قول‌هایی که داده بودند و عدم توانایی در تحقق آنها، دستکاری در آمارها را در دستور کار قرار دادند. حتی در برخی موارد تا ۳۰ درصد افزایش تولید را ثبت کردند. به همین دلیل، حدود یک‌سال و سه ماه طول کشید تا پالایش آمارها تمام شود. در این زمینه FAO نیز به خاطر عدم همخوانی آمارها اعتراض داشت.

عمادی ادامه داد: اما دولت یازدهم، با تدبیری که به خرج داد، اقتدار را به وزارتخانه برگرداند و ابتدا ایجاد زنجیره تولید از مزرعه تا سفره را در اولویت قرار داد تا راه واقعی توسعه را پیموده باشد.

به گفته وی، با تلاش‌های صورت گرفته، نه تنها دوباره وظایف بازرگانی به وزارت جهاد کشاورزی برگشت، بلکه بخشی از بازرگانی دولتی نیز به این وزارتخانه ملحق شد. البته اجرایی شدن این طرح، ۸ تا ۱۰ ماه زمان برد و مجلس نیز با آن موافقت کرد. اکنون کار به جایی رسیده که معاونت بازرگانی در وزارت جهاد کشاورزی تعریفی مشخص دارد؛ زیرا بدون در اختیار داشتن امور بازرگانی، نمی‌توان بخش تولید را مدیریت کرد و تنها زحمت تولید به گردن بخش می‌افتد و سود تجارت نصیب کسانی دیگر خواهد شد.

وی یادآور شد: حتی یک هکتار از اراضی کشاورزی برای دولت نیست، بنابراین تمام زحمات به گردن کشاورزان است و دولت تنها وظیفه هماهنگی و مدیریت تولیدات را بر عهده دارد. طی سه سال گذشته نیز با وجود اینکه ۲۱ میلیون تن به حجم تولید محصولات کشاورزی افزوده شده، بیش از یک میلیون هکتار نیز از مقدار اراضی کاسته شده است؛ بنابراین بهره‌وری به‌طور قابل ملاحظه‌ای ارتقا یافت.

عمادی تأکید کرد: یکی از کارهای اشتباهی که وزیر قبلی انجام داد، ادغام ترویج در سازمان تحقیقات کشاورزی بود. این باعث شد که ترویج به سمت نابودی رفته و حلقه ارتباطی بین کشاورزان و وزارتخانه قطع شود. حتی تعدادی از شرکت‌های مشاوره‌ای را که قبل از آن تشکیل شده بود با قول استخدام، به دولت وابسته کردند. این در حالی است که در سال‌های گذشته، با ارزیابی‌های صورت گرفته، دوباره مراکز خدمات کشاورزی احیا شده‌اند.

بعضی‌ها بعد از ۴۰ سال هنوز دنبال گداپروری هستند

مدیرعامل اتحادیه زنبورداران نیز در این همایش هشدار دادند که مردم گول شعارهایی را نخورند که عامل اصلی بازگشت به گذشته است. عفت رئیسی‌سرحدی گفت: زنبورداران با درایت خود، اجازه نمی‌دهند که کشور به عقب برگشته و راه پیشرفت، نیمه‌تمام بماند.

وی با اشاره به اینکه برخی می‌خواهند با شعارهای پوچ، تولیدکننده را به حاشیه ببرند، افزود: در حال حاضر راه تولید به جایی رسیده که می‌توانیم امید پیشرفت بیشتر را در آن ببینیم و دیگر حسرت کشورهایی مانند ترکیه را نخوریم. بنابراین نباید آن را در نیمه رها کرد.

به گفته وی، اکنون در مقطع زمانی حساسی به سر می‌بریم و اطراف کشور جنگ و درگیری است، اما آرامشی که در جامعه حاکم شده، به‌دلیل تدبیرها و تلاش‌های دولت یازدهم است و این وظیفه امروز ماست که از آن حمایت کرده و همچنان سایه جنگ را از کشور دور نگه داریم. زیرا کوچک‌ترین اشتباهی می‌تواند لطمات جبران‌ناپذیری به کشور وارد کند.

مدیرعامل اتحادیه زنبورداران بیان کرد: برخی تصور می‌کنند روستائیان ناآگاه بوده و می‌خواهند با شعارهای خود توجه آنها را جلب کنند. در حالی که آنها روستاییان را نمی‌شناسند و از درجه بالای شعور و آگاهی‌شان بی‌اطلاع هستند.

رئیسی‌سرحدی معتقد است: هنوزهم عده‌ای پیدا می‌شوند که برای جمع کردن رأی، دنبال گداپروری بوده و فکر می‌کنند وعده ارائه قوت لایموت، فکر مردم را منحرف می‌کند. درحالی که جامعه، خود توانایی تشخیص داشته و با مقایسه قبل و بعد از دولت یازدهم، راه را از چاه تشخیص خواهد داد. تفکر گداپروری، درعرصه تولید به‌ویژه تولید محصولات کشاورزی، نمی‌گنجد و در آن نقشی ندارد.

 

نظرات شما

×

Comments are closed.