بازنده بودن در انتخابات علت کناره گیری قالیباف

۱۳۹۶/۰۲/۲۶

محمد قره باغی خبرنگار آزاد

 مسعود میرکاظمی ، عضو ستاد انتخاباتی ابراهیم رئیسی در پاسخ به این پرسش که آیا ابراهیم رئیسی می خواهد به نفع قالیباف از انتخابات کنارگیری کند، گفت : « آقایان قالیباف و رئیسی می خواهند با یکدیگر رقابت کنند، آنان بر روی دو  صندلی نشسته اند و مانند آقای جهانگیری و روحانی نیستند که دو صندلی را اشغال کرده اند، اما یکی هستند.

 در این دوره از انتخابات ریاست جمهوری سه نامزد اصولگرا که هر کدام در ظاهر تلاش می کردند خود را به عنوان یک نامزد مستقل و مدعی نشستن بر کرسی ریاست جمهوری نشان دهند و با سایر نامزدها در یک رقابت سالم شرکت کنند. هر سه معتقد بودند که هیچ کدام حاضر به کناره گیری به نفع دیگری نیست و این موضوع را با جدیت تاکید می کردند. با شروع تبلیغات انتخاباتی هر یک از این نامزدها با تمام توان خود در همه  حوزه ها به دولت حمله و انتقاد کردند . در این    راستا میرسلیم  بیشتر حوزه «صنعت» ، « دانشگاه» و «فرهنگ»  و قالیباف حوزه « جوانان» و «فساد و رانت» و  « مباحث جنجالی» و رئیسی حوزه « اقتصاد» و « حمایت از قشر فقرا و فرودست جامعه» دولت را مورد تاخت و تاز  قرار   دادند. البته در این میان  اشتباهات فاحشی  نیز مرتکب می شدند که از آن جمله می توا ن به اشتباهات رئیسی در بحث دیپلماسی و برجام، به اشتباهات  میرسلیم در بحث ارائه آمار و اطلاعات و به اشتباهات قالیباف در بحث عدم صداقت و سیاه نمایی ناشیانه وی که به نوعی گل به خودی محسوب می شد، اشاره کرد .

در این میان حسن روحانی و اسحاق جهانگیری  ضمن اعلام برنامه های خود به دنبال  شفاف سازی و پاسخگویی  و سعی در آگاه و روشن کردن افکار عمومی نسبت به شعارها و وعده های پوچ و ارائه آمارهای غلط رقیبان داشتند . به عبارتی وقت نامزدهای اعتدال به این بخش گذشت تا بتوانند اعتماد آرای خاکستری را به سوی خود جذب کنند. البته با همین روشنگری و آگاهی بخشی بود که چراغ سیاسی قالیباف خاموش شد چرا که میل سیری ناپذیری قالیباف در به قدرت رسیدن  باعث شد در مناظره های تلویزیونی بر دولت بتازد.

به راستی که قالیباف یک پدیده نوظهوری در این دوره از انتخابات بود چرا که با « بی اخلاقی» ، « خلاف واقع سخنرانی » ، «اتهام زنی بی پایه و اساس» ، « ایجاد تنش و تفرقه » ، «عدم صداقت » ،«بی نزاکتی» و … اخلاق انتخاباتی و رقابت سالم را در انتخابات زیر سوال برد. قالیباف نه تنها از طرف هم حزبی های خود هم «خائن» قلمداد شده بود  بلکه  متوجه عدم محبوبیت و اقبال عمومی از سوی مردم نیز شده بود. وی با اینکه در دوره انتخابات ریاست جمهوری از وجهه  نسبتا بهتری در بین مردم برخوردار بود ، کمتر از ۸۰۰ هزار رأی در شهر تهران کسب کرد از این رو وقتی دید  حنایش دیگر رنگی ندارد ، با تاکید خود و اطرافیانش مجبور شد که از انتخابات به نفع دیگر نامزد اصولگرا کناره گیری کند این در حالی است که ایشان بر حضور قدرتمند تا اخرین لحظه انتخابات  تاکید و حتی شائبه کناره گیری به نفع کسی را هم رد می کرد اما در نهایت روز دوشنبه با صدور بیانیه ای در حمایت از رئیسی از رقابت های انتخابات ۹۶ کنارگیری کرد تا اولین وداع کننده انتخابات باشد و عرصه را برای سایر رقبا باز بگذارد تا شاید در کابینه احتمالی رئیسی ، پست یا مقامی عاید او شود .

قالیباف که خود را رقیبی واقعی می خواند و اسحاق جهانگیری را به بیاخلاقی متهم کرده و گفته بود صداقت او در روزهای آینده در مورد واقعی بودن نامزدیاش بر همه آشکار خواهد شد، حتی زودتر از آقای جهانگیری از رقابت ها کناره گرفت تا اولین نامزد پوششی لقب بگیرد.

حال با انصراف قالیباف به نفع رئیسی خلاف سخن میرکاظمی که گفته بود: « قالیباف و رئیسی دو رقیب هستند ومی خواهند با هم رقابت کنند» اثبات شد و مشخص شد که قالیباف و رئیسی یکی هستند که دو صندلی را اشغال کرده اند.

نظرات شما

×

Comments are closed.