بازار سهام یک جان تازه ای گرفته است

مرتضی ابراهیمی

بعد از چند هفته ریزش بازار سهام، هفته گذشته شاهد رشد شاخص کل بازار سرمایه بودیم. این رشد به دلیل کاهش ترس از تحریم ها و افزایش سود شرکتها به دست آمده است.

مازیار فتحی، مدیر واحد آموزش کارگزاری نهایت نگر در گفتگو با جهان اقتصاد با اشاره دلایل رشد هفته گذشته بازار سهام گفت: باید برای بررسی این صعود اول باید ریزش های هفته گذشته بازار سهام را مورد کنکاش قرار دهیم.

این کارشناس بازار سرمایه بیان داشت: از مهر ماه بازار سرمایه وارد فاز نزولی شد. علت اصلی افت شاخص کل بازار سهام این بود که بازار از تاثیر تحریم ها بر اقتصاد و بازار سرمایه بسیار ترسیده بود و این ترس در ذهن اکثر سرمایه گذاران ریشه دوانده بود که تحریم ها قرار است وضعیت شرکت های بورسی را دگر گون کند. درست است که تحریم ها تاثیری بدی بر اقتصاد و بازار سهام ایران دارد، اما بعد از شروع دو ماه از مرحله دوم تحریم ها شاهد هستیم که فقط در برخی از گروه های بزرگ بورسی مانند صنعت خودرو سازی تاثیر بدی داشته است و در صنعت پتروشیمی، صنعت فلزات و…  تحریم ها تاثیر خیلی کمی ایجاد کرده است. این شرکت ها معمولا یا مقداری کاهش فروش را تجربه کرده بودند و یا اصلا کاهش تولید نداشته اند، حتی برخی از نماد کاهش فروش خود را با افزایش صادرات جبران کرده اند.

مدیر واحد آموزش کارگزاری نهایت نگر افزود: دلیل دوم ریزش بازارسرمایه کاهش شدید قیمت نفت بود که این موضوع موجب شد سرمایه گذاران از درآمد های آینده دولت نگران باشند، زیرا دولت کسری بودجه خواهد داشت. به همین دلیل وضعیت آتی اقتصاد را به افول می دیدند. که این موضوع موقتی است و به زودی شاهد افزایش نرخ نفت خواهیم بود.

فتحی گفت: دلیل سوم ریزش بازار سرمایه، کاهش قیمت نرخ ارز و کنترل این بازار توسط بانک مرکزی بود، به طوری که هم اکنون نرخ دلار به حدود ده هزار تومان رسیده است.

این کارشناس بازار سرمایه بیان داشت: این تفکر که افزایش نرخ دلار در بازار آزاد عامل رشد بازار سهام می شود تفکری اشتباه است زیرا قیمت دلار بازار آزاد به قیمت فروش شرکت ها وابستگی ندارد، بلکه این سامانه نیما است که نرخ نهایی کالا را مشخص می کند. همچنین تسعیر ارز شرکت ها با نرخ نیما صورت می گیرد.

مدیر واحد آموزش کارگزاری نهایت نگر افزود: اگر فعالیت آبان ماه و آذر ماه نماد های بورسی به خصوص شرکت های بزرگ پتروشیمی را بررسی کنیم درخواهیم یافت که ترس شرکت ها که به دلیل تحریم ها و کاهش فروش ایجاد شده بود، کاهش یافته است، زیرا خرد جمعی به این نتیجه رسیده است که تایثر تحریم ها بسیار ناچیزتر از ان است تا بازار سرمایه و شرکت ها را دچار اختلال نماید.

فتحی گفت: در برخی صنایع متوسط مانند صنایع لاستیک، صنعت ماشین آلات و تجهیزات، صنعت زارعت و … به دلیل دریافت مجوز افزایش قیمت محصولاتشان، حاشیه سود ناخالص افزایش خواهد یافت و چشم انداز این صنایع را روشن تر کرده است.

این کارشناس بازار سرمایه بیان داشت: مواردی که در بالا ذکر شد موجب شده است تا بازار سهام یک جان تازه بگیرد و هم اکنون قیمت نماد ها برای سرمایه گذاران بسیار جذاب شده است. هرچند که همچنان مقداری ترس در این بازار دیده می شود.

این تحلیل گر بازار سرمایه افزود: گروه بانک به دلیل تسعیر نرخ ارز باید دارایی های ارزیشان را تسعیر کنند، بدین ترتیب دارایی هایی که کمتر از ۴ هزار تومان بوده است، اکنون باید با دلار هشت هزار ۵۰۰ تومان تسعیر ارز بشوند. بانک ها اکنون منتظر مجوز بانک مرکزی برای تسعیر ارز هستند و شنیده ها حاکی از ان است که بانک مرکزی مجوز آن را صادر کرده است. تسعیر ارز موجب خواهد شد تا بانک ها سود غیر عملیاتی بسیار بزرگی در صورت های مالی خود شناساسیی کنند.

مدیر واحد آموزش کارگزاری نهایت نگر گفت: بانک هایی که شامل ماده ۱۴۱ قانون تجارت شدند، نیاز قطعی و شدیدی به افزایش سرمایه از طریق تجدید ارزیابی دارایی ها دارند و با توجه به این که بانک ها دارایی های خیلی سنگینی دارند، مسلما انتظار افزایش سرمایه های سنگینی در حد ۴۰۰ درصد یا ۵۰۰ درصد خواهیم داشت، که می تواند بانک ها را از مشمول ماده ۱۴۱ خارج کند.

مرتضی ابراهیمی

ایمیل: news.morteza@gmail.com وبلاگ: http://economy-communications.blog.ir

نظرات شما

×

Comments are closed.