بازار سرمایه تشنه انتشار”اوراق بدون مدت”

مرتضی ابراهیمی – شرایط اقتصادی به گونه ای است که دولت «باید» بدهی طلبکاران را تسویه کند، طلبکاران شرکت های بورسی هستند که پروژه های وزارت خانه ها و نهاد های دولتی را انجام داده اند اما پولی دریافت نکرده اند، مانند شرکت های مخابراتی، تولید برق، دارویی ها و …

فرشید اردبیلیون جهانی، مدیرعامل کارگزاری جهان سهام، در گفتگو با جهان اقتصاد با اشاره به مطلب بالا گفت: با پرداخت بدهی نهادهای دولتی به شرکت های بورسی، این شرکت ها می توانند توانمندی و نقدینگی خود را تقویت و با افزایش سوددهی درنهایت بر شاخص کل نیز تاثیرات مثبت بگذارند.

این کارشناس ارشد بازارسرمایه گفت: دولت برای حل مشکل بدهی خود می تواند از «اوراق بدون مدت» استفاده کند. این اوراق تا کنون در بازار سرمایه ایران تعریف نشده است و این درحالی است که امروزه بازار سرمایه به این اوراق نیاز فراوان دارد.

جهانی افزود: در فرآیند انتشار«اوراق بدون مدت»، شرکت ها اوراق قرضه بدون محدودیت منتشر می کنند که محدودیت و زمان ندارد یعنی دارای محدودیت زمانی یک یا سه یا پنج ساله نیست. بنابراین دیگر لازم نیست پولی که از مردم یا شرکت ها دریافت کردند را بازگردانند، از مزیتهای دیگر این اوراق این است که نیاز به انتشار اوراق جدید نیست تا پولی به شرکت وارد کنند تا بدهی های خود را پرداخت کنند.

مدیرعامل کارگزاری جهان سهام گفت: بنابراین دولتی ها و شهرداری ها می توانند این اوراق را منتشر و با سود کم در اختیار سرمایه گذاران قرار دهند، چون این اوراق دائمی هستند.

وی اضافه کرد: یکی از بزرگترین سازمان هایی که به این اوراق نیاز شدید دارد، سازمان تامین اجتماعی است؛ زیرا بسیاری از شرکت های دارویی به دلیل مطالبات بسیار زیادی که از سازمان تامین اجتماعی دارند، سوددهی خود را از دست داده اند.

این کارشناس ارشد بازار سرمایه گفت: با توجه به این که گرفتن تسهیلات از بانک ها مقرون به صرفه نیست و از طرف دیگر توان تسهیلات دهی بانک ها روند کاهشی دارد، بنابراین امروز بازار سرمایه تشنه این ابزار نوین و جدید است.

مدیرعامل کارگزاری جهان سهام گفت: لازم به ذکر است شرکت های بورسی نیز می توانند «اوراق بدون مدت» را منتشر کنند. اما باید توجه داشت شرکت های بورسی نسبت به دولت در انتشار این اوراق قدری محدودیت و دارند و متحمل هزینه می شوند زیرا در این جا شرکت های رتبه بندی ورود می کنند.

وی اضافه کرد: شرکتهای رتبه بندی، هر شرکت بورسی را که می خواهد اوراق منتشر کند، رتبه بندی و ریسک آن را محاسبه می کنند و اعلام می کنند شرکت الف با این نرخ چه مقدار ریسک دارد؛ سپس شرکت الف اوراق خود را در بازار سهام عرضه می کند و این اوراق در بازار سهام معامله می شود.

وی در پایان گفت: از طرف دیگر شرکت هایی که می خواهند این اوراق را منتشر کنند باید «اوراق بدون مدت» را صد درصد تضمین کند بنابراین قدری شرکت ها با مشکل مواجه می شوند.

مرتضی ابراهیمی

ایمیل: news.morteza@gmail.com وبلاگ: http://economy-communications.blog.ir

نظرات شما

×

Comments are closed.