بازار ارز در چنبره تحلیلگران و فعالان غیراقتصادی

گروه نهادهای مالی

بازار پر التها ارز روزها و ساعت‌های گذشته را در سر درگمی سپری کرده است. ابزارهای مالیاتی، کمک گرفتن از نمایندگان مجلس برای توجیه شرایط ملتهب کنونی، موضع گیری رسمی دولت از طریق سخنگو و بسیاری از تلاش‌های سیاسی، مدیریتی و اقتصادی در جریان است تا تب افزایش قیمت بیش از این دامن اقتصاد را فرا نگیرد و نوسانات در محدوده بازارهای ارزی محدود بماند و به بازارهای دیگر سرایت نکند.

*امید به ابزار مالیاتی

در همین راستا بانک مرکزی فهرست خریداران ارز در روزهای اخیر را رسما به سازمان مالیاتی داده است تا با اهرم مالیات از روند سفته بازی پیش‌گیری کند.

مدیر روابط عمومی بانک مرکزی در این باره گفته است: با اتخاذ روش‌های نظارت و مدیریت بازار ارز فرار مالیاتی برای دلالان ارز سخت‌تر خواهد شد.

محمدعلی کریمی درباره اقدام بانک مرکزی در معرفی خریداران اصلی ارز به سازمان امور مالیاتی با ایبنا گفت: هدف اصلی این بخشنامه، حرکت به سمت ایجاد شفافیت بیشتر در حوزه اقتصاد کشور و مدیریت بازار ارز است.

وی افزود: دولت و بانک مرکزی در سال های اخیر تلاش کردند بیشتر به سمت این شفافیت حرکت کنند و نتیجه آن پیش بینی پذیرتر شدن اقتصاد ماست.

وی اضافه کرد: بانک برای مدیریت بازار ارز و در پی توافقی که با سازمان امور مالیاتی داشت و تکالیف قانونی که بر عهده او گذاشته شده موظف است که این شفافیت را ایجاد کند از این جهت برای این هدف و جلوگیری از اقدامات سوداگرانه، دلالی و یا قاچاق ارز، با توجه به اطلاعات و گزارش هایی که برگرفته از سامانه نظارت ارزی (سنا) است گزارشی را به سازمان امور مالیاتی تقدیم کرد.

کریمی افزود: بازار ارز از ابتدای امسال تا ۱۷ دی ۱۳۹۶ رصد شده است و تعداد محدودی از معامله‌گران شامل اشخاص حقیقی و برخی اشخاص حقوقی حجم بالایی از معاملات دلار را انجام دادند و این دلارها خریداری شده و بعضاً به چرخه بازار برنگشته است.

مدیر روابط عمومی بانک مرکزی ادامه داد: لازم است سازمان امور مالیاتی این ها را بررسی کند و در صورتی که اطلاعات و مدارک مثبته ای وجود دارد در خصوص مسائل مالیاتی تصمیم بگیرد.

کریمی در پاسخ به این پرسش که معیار بانک مرکزی از خریدار عمده ارز چیست؟ گفت: نیاز عرفی دلار از جمله برای هزینه های درمان یا دانشجویی برای افراد، مشخص است و بانک مرکزی در این زمینه ورود نمی‌کند اما معیار، عدد غیرمتعارفی است که در بازار، خرید و فروش می‌شود کسی که حجم عمده را خرید می‌کند باید ببینیم او بازرگان است یا تاجر و یا صراف؟

وی تأکید کرد: همه معاملات بازار، شبکه صرافی مجاز و بازار آزاد را شامل می شود و بانک مرکزی آنها را رصد و پایش می کند.

کریمی افزود: در تعامل نزدیکی که با سازمان امور مالیاتی وجود دارد و ابزارهای قانونی این سازمان، وظیفه ماست که این معاملات را رصد کنیم و در جهت تأمین و وصول درآمدهای مالیاتی کار کنیم و جلوی دلالی، سوداگری و قاچاق ارز را بگیریم.

وی اضافه کرد: قطعاً این تعامل میان دستگاه ها بر روی بازار تأثیر خواهد گذاشت و تأمین ارز با تأمین نیازهای واقعی صورت می‌گیرد.

*نگرانی درباره اثرات تورمی رشد دلار

پورابراهیمی فعال ترین نماینده مجلس در بخش سیاست‌گذاری‌های مالی و پولی نیز در باره روند حاکم بر بازارهای ارزی در داخل کشور کفته است که قیمت دلار غیر واقعی است. رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی قیمت دلار را در مدت اخیر غیر واقعی دانست.

محمدرضا پورابراهیمی داورانی در خصوص نوسانات بازار ارز گفت: ثبات نسبی بازار ارز در طول فعالیت دولت یازدهم در بازار وجود داشت اما در چند ماه گذشته روند صعودی قیمت دلار با رشد قابل توجهی روبرو شده است.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: دولت در چهار سال گذشته تلاش‌های خوبی برای مهار رشد شدید نرخ تورم داشته است اما در صورتی که نوسانات بازار ارز کنترل نشود نرخ تورم نیز افزایش می‌یابد. پورابراهیمی تصریح کرد: در ماه‌های اخیر افزایش قیمت دلار تاثیرات غیرمستقیم و بعضا با تاخیر روی قیمت کالاها داشته است اما باید توجه داشت قیمت دلار از نظر ما واقعی نیست.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی یادآور شد: نوسانات قیمت دلار در کوتاه مدت نباید تاثیری بر بازار مصرف داشته باشد و باید بانک مرکزی بازار را بصورت موثر مدیریت کند تا قیمت ارز کاهش یابد.

*امید به نظارت بانک مرکزی

یک کارشناس مسائل اقتصادی هم برای مهار نوسانات ارزی به نظارت و رصد بانک مرکزی امیدوار است و با بیان اینکه بازار ارز در مقیاس‌های متفاوتی به شوک‌های خاصی دچار شده است، می‌گوید: بانک مرکزی ابزارهای مشخصی دارد که می‌تواند ضمن رصد و پایش، بر گردش بازار نظارت مؤثری داشته باشد.

ساسان شاه ویسی  با بیان اینکه بانک مرکزی بر بازار ارز نظارت می‌کند، ادامه داد: ذینفعان بازار ارز از جمله دولت‌ها، بانک‌ها، شرکت‌های تجاری، مردم و سوداگران توجه می‌کنند که نهاد ناظر به وظایف حاکمیتی خود عمل می‌کند ضمن اینکه به شفافیت نظام ارزی دوام می‌بخشد و روابط بین دستگاهی و حاکمیت نسبت به تغییرات توزیع پول در کشور را رصد می‌کند.

وی با اشاره به اینکه رئیس کل بانک مرکزی معتقد است دامنه تغییرات نرخ ارز باید کاهنده باشد نه فزاینده، افزود: به نظر می‌رسد انحرافی به شکل مداخله‌ای بر اساس سیاست‌های بانک مرکزی توسط جریانی در حال رصد است.

شاه ویسی گفت: هر کسی که فکر می کند به علت هیجانی شدن یا بی ثبات شدن بازار می‌تواند وارد بازار شود و سودآوری انتفاعی را به وجود بیاورد باید توجه داشته باشد که این مسیر نظارت می‌شود و هماهنگی میان ساختارهای مؤثر وجود دارد و منافع حاکمیت که اخذ مالیات از تغییرات پولی و توزیع درآمد در کشور است، حاصل می‌شود. وی افزود: بانک مرکزی به قابلیت‌های اثرگذار حاکمیتی بسیار نزدیک شده است.

**معاون اقتصادی رییس جمهور هم به میدان آمد

در روز گذشته معاون اقتصادی رییس  جمهور هم در میان اعضای اتاق بازرگانی به تشریح ضعیت ارزی پرداخت و تلاش کرد تا با توجیه فعالان اقتصادی فضا را برای ممانعتاز سرایت التهاب به بازارهای تجاری آماده کند. او در اتاق بازرگانی تهران گفت: تقاضای غیر اقتصادی دنبال ملتهب کردن بازار بوده و هست و لذا باید اقدامات هوشمندانه ای کرد و تقاضای سفته بازانه مدیریت شود.

محمد نهاوندیان صبح روز سه شنبه و در نشست هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران درباره نوسانات ارزی اخیر گفت: در برخی جاها گفته یا نوشته می شود که دولت خود بدنبال نرخ ارز است ولی این حرف تعجب آور است!

معاون رییس جمهوری تصریح کرد: اولویت دولت ایجاد ثبات اقتصادی است و هیچ کاری ریشه ای تر از کاهش تورم نیست. وی افزود: در سال های قبل از ٩٠ شاهد بودیم که تورم ٢٠ درصد و بالاتر بود و اصرار بر نرخ ارز پایین باعث جهش ناگهانی بود.

نهاوندیان ادامه داد: هیچ کس نمی تواند انکار کند که این دولت هم تورم از بالای ۴٠ درصد به کمتر از ١٠ درصد کاهش داد و هم رشد منفی اقتصادی را مثبت کرد. وی اظهار داشت: این حرف که دولت خود بدنبال افزایش نرخ ارز است، حتما نادرست است. در نوسانات ارزی، خیلی مهم است که عامل این نوسانات از جنس اقتصادی است یا روانی و سیاسی است؟

نهاوندیان گفت: افزایش واردات برای افزایش تولید است اما این میزان آن قدر نبوده که به تراز تجاری کشور لطمه بزند زیرا مجموع تراز پرداخت های ما مثبت است و دلیل اقتصادی نیست. وی تاکید کرد: تفاضل تورم داخلی و خارجی بر اساس قانون باید بر نرخ ارز تاثیر بگذارد و جنس نوسانات اخیر بدلیل آن است که تقاضای غیر اقتصادی دنبال ملتهب کردن بازار بوده و هست و لذا باید اقدامات هوشمندانه ای کرد و تقاضای سفته بازانه مدیریت شود. وی اعلام کرد: بانک مرکزی و وزارت نفت اعلام اوراق مشارکت ارزی خود را خواهند داشت و ما باید از فرصت موجود برای تجهیز منابع استفاده کنیم.

**نهاوندیان: نرخ ارز مصنوعی نداریم

وی افزود: اگر نرخ ارز را مصنوعی نگاه داریم و تورم بالاتر رود، آنگاه جهش سه برابر شدن نرخ ارز خواهد بود و اگر همان سیاست پولی و مالی دنبال می شد، آن تورم ادامه می یافت و نرخ ارز اکنون به جای دیگری رسیده بود. بنابراین ما به ریشه که نرخ تورم است، پرداخته ایم و هیچ کس نمی تواند اکنون انکار کند که این رویکرد که همزمان هم تورم را کاهش داده و هم نقدینگی را کنترل کند، پیش رفته است.

نهاوندیان تصریح کرد: در نوساناتی که رخ داده است، کل مسیر ۴ سال گذشته را با متانت داشته ایم، اما عامل و جنس این جهش روانی، سیاسی و غیر اقتصادی است. بنابراین اگر در تحلیل موضوع، خوب وارد نشویم در مدیریت و درمان آن به خوبی وارد نخواهیم شد. این درحالی است که از نظر هزینه و درآمد ارزی، اتفاق قابل توجهی را نداشته ایم، اگرچه واردات بالا رفته است.

**انتقال مشکلات بانکی به نسل بعد

نهاوندیان با بیان اینکه مشکلات بانکی عملا به نسل بعد منتقل شده است، گفت: در اقتصاد حرف اقتصادی نمی توان زد که هزینه نداشته باشد، بنابراین یا باید با هزینه حکیمانه و شجاعانه برخورد کرد یا عملا همانند کارمندی که اتاق کار او را می پرسند. طرحی اقتصادی است و امکان پیشرفت دارد و سمع قبول زیادی خواهد داشت که همه جوانب را دیده باشد.

وی اظهار داشت: با طرح رئیس جمهور برای نوسازی ناوگان، سهم کامیون دار نصف خواهد شد؛ بنابراین چرخه تامین مالی به این طور پیش رفته که با فاینانس از فروشنده سی کی دی یا منابع بانکی، گرفته می شود، اقساط را وزارت نفت از محل صرفه جویی پرداخته می شود. این مدل پیشنهادات اکنون مورد نیاز اقتصاد ایران است.

**اعلام سیاست دولت درباره ارز

معاون رییس جمهوری سیاست دولت درباره ارز را مشخص توصیف کرد و گفت: بی ثباتی در بازار ارز به هیچ عنوان مورد علاقه دولت نبوده و دولت توانسته با ریشه نوسانات ارزی که تورم است، برخورد کند. وی افزود: بی ثباتی دربازار ارز به ضرر تولید و صادرات است و این طور نیست که طرفداران صادرات افزایش نرخ ارز را دنبال کنند؛ باید بازار ارز را از تقاضاهای سفته بازی مصون نگاه داشت.

وی تاکید کرد: اگر ایران را از نظرشاخص بدهی و نسبت بدهی به تولید ناخالص داخلی مقایسه کنید، ایران یکی ازبهترین شاخص ها را دردنیا دارد. نهاوندیان گفت: شاخص های امیدآفرین و چشم انداز اقتصادی ایران روشن است.

 

 

نظرات شما

×

Comments are closed.