بازار آتی سکه در انتظار سیگنال بانک کارگشایی

یحیی حیدریان، معامله گر قراردادهای آتی سکه کارگزاری مبین سرمایه

قیمت های بازار آتی سکه در معاملات روز چهارشنبه تحت تاثیر افزایش قیمت دلار و کمرنگ شدن فضای روانی ناشی از حراجی سکه از سوی بانک کارگشایی از قیمت های کف به  سمت بالا حرکت کردند وبدین ترتیب خریداران توانستند خودرا از زیر بار فشار نزولی فروشندگان رها سازند و برای تداوم روند صعودی نفس تازه ای را بکشند.  در این بین حجم بالای خرید های حقوقی های بازار آتی سکه در معاملات روز گذشته نیز در برگشت قیمت های بازار آتی سکه به مدار صعودی بی تاثیر نبوده است.

قیمت دلار در معاملات روز چهارشنبه در بازار ارز  به نزدیکی قیمت ۴۱۵۰ تومان رسید معامله گران غیررسمی کنترل دستوری و پایین نگهداشتن دستوری قیمت دلار را تا قبل از مصاحبه رسانه ای رئیس جمهور را عامل جهش قیمت دلار عنوان می کنند تا با برداشته شدن فشار موجب در رفتن فنر فشرده شده روزهای قبل شد. همانطور که در روزهای گذشته نیز اشاره شد عوامل بنیادی هم چنان از روند صعودی قیمت دلار حمایت می کنند هر چند که بانک مرکزی نیز درصدد کنترل دامنه نوسانات و مدیریت هدایت شده قیمت دلار می باشد.

قیمت سکه نقدی در بازار طلای تهران به قیمت یک میلیون ۳۶۰ هزار تومان رسید که نسبت به روز گذشته تغییر چندانی را نداشت و معامله گران در انتظار سومین حراجی سکه از سوی بانک کارگشایی بودند موفقیت بانک کارگشایی در سیراب نمودن تقاضای بازار هم چنان در تردید است و از دید برخی از معامله گران مسکن موقتی بوده و نمی تواند در فروکش نمودن تب وتاب سکه در میان مدت وبلند مدت موثر باشد حجم بسیار پایین و ساعات اندک کار بانک کارگشایی با تعداد حراجی های محدود نمی تواند  همه متقاضیان را با سکه روانه خانه نماید وتفاوت قیمت در حراجی  با قیمت بازار را از بین ببرد و همین امر موجب هجوم مردم به سمت بانک کارگشایی خواهد شد.

در معاملات روز چهارشنبه در بازار آتی سکه بر تعداد  موقعیت های باز افزوده شد که نشان از ورود نقدینگی تازه و تقویت روحیه در میان معامله گران برای انجام معاملات بود که به افزایش دامنه نوسان و تشدید روند صعودی قیمت ها منجر شد.

انتظار می روند با محک خوردن توانایی بانک مرکزی در عمل به وعده کاهش قیمت سکه نقدی شاهد افزایش نوسانات قیمت ها در بازار آتی سکه باشیم چراکه بازار آتی سکه در حال حاضر بدون توجه به عواما تاثیر گذار گوش به زنگ قیمت های اعلامی در حراجی سکه است.

مرتضی ابراهیمی

ایمیل: news.morteza@gmail.com وبلاگ: http://economy-communications.blog.ir

نظرات شما

×

Comments are closed.