بازار آتی سکه، ساکن و در انتظار انتخابات آمریکا

هوشیار رحمانیانی

یحیی حیدریان

کارشناسان کارگزاری مبین سرمایه

گروه بازار سرمایه روزنامه جهان اقتصاد در نظر دارد با بهره‌گیری از توان کارشناسی نهادهای فعال در بازار سرمایه ایران از این پس برای خوانندگان خود هرروز گزارش فشرده‌ای از تحولات و روندهای مهم و تأثیرگذار در بازارهای ارز و طلا و تالار بورس کالای تهران (معاملات آتی سکه طلا) را فراهم کرده و منتشر کند.

این گزارش با همکاری کارشناسان خبره شرکت کارگزاری مبین سرمایه در هر روز برای شما آماده و منتشر خواهد شد. جهان اقتصاد وظیفه خود می‌داند از باز شدن این فضای همکاری قدردانی کند وسایر نهادهای تحلیل‌گر فعال در بازار سرمایه ایران را هم به پیوستن به این روند دعوت کند.

امروز نخستین گزارش کارشناسان کارگزاری مبین سرمایه را در صفحه نخست روزنامه به نر شما می‌رسانیم و از روزهای بعد در صفحه ششم روزنامه می‌توانید این گزارش‌ها را دنبال کنید.

گزارش روز شنبه ۱۰ مهرماه

روز شنبه ۱۰ مهرماه ۹۵ دلار در بازار آزاد با نرخ هر ۳۵۸۵ تومان معامله شد که در پایان روز با کاهش ۳ تومانی هر دلار به قیمت ۳۵۸۲ تومان رسید در بازار آتی شاهد بازاری بی تحرک و خواب آلوده بودیم و در مجموع سررسید تیرماه ۹۶، بدون تغییر معاملات خود به پایان رسید.

در روز جمعه بازار جهانی طلا شاهد نوسانات محدود انس بود که در مجموع انس در محدوده قیمتی ۱۳۱۷ دلار بسته شد. در بازار داخلی سکه بدون تغییر قیمت شروع به کار کرد و  در نهایت با رشد یک هزارتومانی با قیمت ۱۱۱۵ هزارتومان به کار خود پایان داد.

تداوم نوسان قیمت اونس طلا در  محدوده خنثی قیمتی و افزایش لاک‌پشتی قیمت دلار  در بازار ارز و واکنش کند و تدریجی قیمت سکه نقدی به تحولات بازارهای تأثیر‌گذار خود (اونس طلای جهانی  وقیمت دلار در بازار داخل )  هم چنان بازار آتی سکه را در وضعیت سکون قیمتی قرار داده است.

قیمت اونس طلای جهانی در هفته گذشته تحت تأثیر دو عامل مهم در وضعیت تدافعی و کاهشی قرار گرفت

۱-مهم‌ترین و تأثیر‌گذار‌ترین خبر مربوط به پیشتاری هیلاری کلینتون در اولین مناظره تلویزیونی  انتخابات آمریکا  بود  که توانست ریسک سیاسی ناشی از انتخابات ۱۸ آبان در آمریکا  را تا حدودی متعادل کند و به کاهش نگرانی‌ها بیانجامد.

۲- عامل دوم مربوط به گزارش آمارهای نسبتاَ مناسب از اقتصاد ایالات متحده بوده که چشم انداز افزایش نرخ بهره در نشست‌های بعدی بانک فدرال رزرو آمریکا را بهبود خواهید بخشید موضوعی  که با تقویت ارزش دلار، اونس طلا را در مسیر کاهشی قرارداد.

از طرفی بحران در دویچه بانک آلمان به عنوان بزرگ‌ترین وام‌دهنده  در این کشور پس از جریمه ۱۴ میلیارد دلاری دادگستری آمریکا علیه این بانک از سایر رویدادهای مهم هفته گذشته بود که بازارهای بورس جهانی را دچار تلاطم کرد هر چند رویدادهای که در ساعات پایانی معاملات آخر هفته رخ داد باعث کاهش نگرانی و بازگشت بازار جهانی به مدار مثبت بود اما عدم قطعیت ناشی از آن هم‌چنان پا برجاست و ریسک سرمایه‌گذاری را افزایش می دهد.

قیمت دلار در بازار ارز داخل نیز در هفته گذشته در مدار صعودی قرار داشت و توانست سقف‌های قیمتی قابل توجهی را در سال جدید به ثبت برساند افزایش نرخ حواله درهم  با توجه به نرخ برابری ثابت نسبت به دلار به دلیل تعطیلی این هفته بازارمالی چین و آغاز سال قمری جدید و تعطیلی بازار دوبی مهم‌ترین عامل افزایش نرخ دلار در هفته گذشته بود.  انتظار می‌رود با نزدیک شدن قیمت دلار به مرز روانی ۳۶۰۰ تومان و افزایش حجم عرضه از سوی صرافی بانک ها از تداوم روند صعودی قیمت‌ها ممانعت کند علی رغم کاهش نوسانات قیمت ارز در ماه‌های اخیر فعالان بازار  هم‌چنان در انتظار اصلاحات اقتصادی  و وعده یکسان سازی نرخ ارز  با اجرای برجام در این حوزه خواهند بود.

نظرات شما

×

Comments are closed.