بازارجهانی از تداوم افزایش قیمت نفت حمایت نمی کند

در پی حمله نظامی آمریکا و هم پیمانان این کشور به سوریه و از سوی دیگر تنش تجاری چین و آمریکا، همچنین احتمال گسترش تنش نظامی در منطقه خلیج فارس قیمت نفت روند صعودی گرفت که به اعتقاد برخی کارشناسان این رشد نرخ برای نفت پایدار نخواهد بود در صورتی که برخی دیگر این رشد چشم گیر را ثابت دانسته و حتی پایبندی به توافق اوپک را منوط به قیمت نهایی نفت دانسته اند.

باید این موضوع بررسی شود که آیا افزایش اخیر قیمت های نفت پایدار است؟ و اگر چنین است، پیامدهای آن برای عرضه و تقاضای نفت چیست؟

قیمت های آتی نفت خام چهارشنبه  هفته گذشته پس از تهدید سوریه توسط «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا به بالاترین میزان از دسامبر ۲۰۱۴ (آذر ۱۳۹۳) رسید.

در همین خصوص غلامحسین حسنتاش کارشناس ارشد انرژی با اشاره به رشد قیمت جهانی نفت به خبرنگار «جهان اقتصاد» اظهار داشت: در چند روز اخیر قیمت جهانی نفت تحت تاثیر حمله نظامی امریکا به سوریه و احتمال گسترش تنش نظامی در منطقه خلیج فارس افزایش یافت، اما اگر این تنش به همین جا ختم شود که همین طور نیز به نظر می رسد، بعیدمیدانم روند افزایش قیمت ادامه پیدا کند.

این کارشناس ارشد انرژی در ادامه افزود: افزایش قیمت نفت ادامه نخواهد داشت چرا که عوامل اساسی بازار این سطح از قیمت را حمایت نمی کنند، بنابراین به نظر من در صورتی که این عامل ژئوپلتیکی ادامه نداشته باشد قیمت جهانی به دامنه ۶۰ تا ۷۰ دلاری بازخواهد گشت.

حسنتاش در پاسخ به اینکه اولویت ها و ضرورت های صنعت نفت برای سال ۹۷ چیست؟ بیان داشت: متاسفانه در طول سه تا چهار سال گذشته در وزارت نفت اتلاف وقت شد و اکثر توجه عمدتا به سرمایه گذاری خارجی و تبیین و پیگیری مدل موسوم به IPC برای جذب سرمایه خارجی معطوف شد.

وی تصریح کرد: با ادامه این شرایط عملا به پروژه هائی که با توان و امکانات داخلی قابل انجام بود کمتر توجه شد اما به نظر من با توجه به مبهم بودن وضعیت برجام و محدودیت های موجود اولویت وزارت نفت در سال ۹۷ باید این باشد که به سمت توجه جدی و تعیین اولویت ها باید به سمت استفاده از توانائی های داخلی برای پیشرفت کارهای خود بازگردد.

حسنتاش با اشاره به افزایش قیمت نفت و همچین تاثیر این رشد بها بر توافق اوپک بیان داشت: در صورت ادامه وضعیت فعلی ممکن است قیمت جهانی نفت تداوم داشته باشد و احتمال این که توافق اوپک و نیز همکاری میان اوپک و غیر اوپک و خصوصا روسیه متزلزل شود وجود دارد، چرا که تصور اوپکی ها و روسیه این است که در قیمت های بالاتر، تولید نفت شیل نیز در ایالات متحده افزایش پیدا می کند.

وی در ادامه اظهار اشت: این افزایش قیمت نفت می تواند به تحت الشعاع قرار دادن سهم دیگران منجر شود، در صورتی که قیمت باید در دامنه ای تنظیم شود که مجال عرض اندام بیشتر به نفت شیل ندهد بنابراین ممکن است توافق فعلی تمدید نشود و در آن حتی تجدید نظر نیز شود.

نظرات شما

×

Comments are closed.