این بانک مرکزی و آن بانک مرکزی!!!

سیدرضا نوحی-با اقدامات اخیر بانک مرکزی، روند تقویت ارزش ریال در برابر دلار آغاز شده است.

تقویت ۸۰ درصدی ارزش پول ملی، قطعا نشات گرفته از برنامه‌ریزی‌های منسجم و منعطف بانک مرکزی تحت مدیریت دکتر همتی است.

رئیس فعلی بانک مرکزی در آغاز فعالیت خود، تقویت ارزش ریال و مدیریت بازار ارز را از برنامه‌های خود برشمرده بود.

امروز شاهد این هستیم که رییس بانک مرکزی کاملا با برنامه حرکت کرده و گام‌های مهمی در جهت ساماندهی و مدیریت بازار ارز برداشته است.

وقتی حرکت با برنامه بانک مرکزی همتی را در کنار انفعال بانک مرکزی تحت مدیریت سیف قرار دهیم، متوجه می‌شویم که تنها چیزی که برای ریاست قبلی بانک مرکزی معنا نداشته، برنامه‌ریزی مدیریت آشفته بازار ارز بوده است و چه بسا اگر مدیریت سیف بر این بانک ادامه می‌یافت، امروز شاهد نرخ دلار بالای سی هزار تومان هم بودیم.

فراموش نمی‌کنیم پاسخ سیف در صحن علنی مجلس در برابر پرسش‌های نمایندگان در اوج سقوط آزاد ارزش ریال، که گفت: ما فکر نمی‌کردیم که اوضاع چنین شود (نقل به مضمون!)

چنین پاسخی اوج تفکر رییس کل تشکیلات متولی سیاست‌های مالی کشور و نهایت انفعال و استیصال وی را می‌رساند.

شاید اگر قبل از خاتمه دوران مدیریت، سیف توسط روحانی برکنار شده و سکان به دست دکتر همتی داده می‌شد، این چنین شهروندان کشورمان دچار مشکلات نمی‌شدند.

روند حرکتی بانک مرکزی تحت مدیریت سیف از اواخر سال ۹۶ و اوایل سال ۹۷ فقط معنای حرکتی باری به هر جهت را داشت و مقهور دلالان و سوداگران بازار ارز بود و حتی یک سیاست و برنامه مثبت از ایشان مشاهده نشد.

اینک به نظر می‌رسد که صاحبنظران اقتصادی و ناظران بی‌طرف رفتار دکتر همتی را بسیار مثبت ارزیابی کرده و ادامه این روند را در راستای تقویت بیش از پیش ارزش پول ملی می‌دانند.

البته حمایت مردم و در راس آن‌ها، کارشناسان اقتصادی نیز می تواند همتی را در این مسیر ناهموار یاری کرده و در فرصت و مدتی لازم، به سرمنزل مقصود برساند.

 

 

 

 

 

نظرات شما

×

Comments are closed.