اینترنت روستایی و جلوگیری از مهاجرت و ایجاد اشتغال در بلندمدت

محمد قره باغی- خبرنگار آزاد

«حسن روحانی رئیس جمهوری اخیرا در جمع مردم هرمزگان گفت: امروز روستاهای ما از طریق اینترنت با دنیا در ارتباط هستند و امروز ارتباطات همه ایران عزیز از لحاظ آگاهی و علمی با جهان برقرار شده است.»

یکی از اولویت های دولت یازدهم  توجه به روستا و به خصوص رساندن اینترنت برای کاهش شکاف دیجیتالی به روستا بود. دولت تدبیر و امید با همت وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات توانست این شعار خود در ابتدای دولتش را عملی کند از این رو با اجرای این پروژه تا کنون بیش از ۲۵ هزار روستا بالای ۲۰ خانوار به اینترنت متصل شده اند کاری که هیچ دولتی پیش از این به آن اقدام نکرده بود. دولت برای تجهیز این تعداد روستا  ۵۵ میلیارد ریال هزینه کرده است و قرار است برای تجهیز روستاهای زیر ۲۰ خانوار در سال جاری  ۳۵ میلیارد ریال دیگر هزینه کند.

البته باید گفت که عده ای مخالف رفتن اینترنت به روستا هستند چرا که معتقد هستند که اینترنت نه تنها فساد را به روستاها می برد، بلکه برای آنها فایده ای ندارد و بهتر است که به جای هزینه کردن برای اینترنت به روستائیان کمک کرد. اما باید گفت که گویی این عده متوجه نیستند که اینترنت برای روستاها چه مزایایی دارد. انجام ثبت نام های مختلف از محل روستا، امکان دریافت خدمات سلامت الکترونیک، امکان دریافت آموزش های برخط، آگاهی از آخرین و به روز ترین شیوه های کشت، دامداری و دامپروری، اتصال به اقصی نقاط جهان و امکان معرفی روستا ها و تولیدهای سنتی آن تنها نمونه های کوچکی از مزیت هایی است که اتصال روستاها به اینترنت پرسرعت از آن برخودار خواهند شد.

اکنون دهیاری ها، شوراها، خانه های بهداشت دارای اینترنت پرسرعت ۴G هستند و می توانند از این ابزار استفاده های بهینه دیگری انجام دهند .  روستایی می تواند هرامکاناتی را بدو نیاز به فراهم شدن زیرساخت های آن به صورت برخط دریافت کند. در حالی که تلاش برای  ارائه خدمات به روستاها است، در بلندمدت باعث جلوگیری از مهاجرت روستائیان به شهرها خواهد شد. باعث بهبود کسب و کار و رونق گردشگری در این مناطق شده و اقتصاد روستاها را ساماندهی می کند. اما با اتصال روستاها به اینترنت و معرفی صنایع و طبیعت روستاها، آداب و روسوم روستایی ایران اکنون شاهد رونق گردشگری بین المللی در این روستاها و علاوه برآن رونق کسب و کارهای در ارتباط با صنایع دستی هستیم و این امر سبب شده در برخی مواقع حتی درآمد روستاییان از درآمد های کل کشور بیشتر شود، زیرا رونق گردشگری برای آنان درآمد زایی هم داشته است.

در کشور دولت الکترونیک و شبکه ملی اطلاات در حال راه اندازی است و چند فاز آنها نیز به بهره برداری رسیده است از این امکانات چه کسانی بیشترین بهره را خواهند برد به طور قطع این روستائیان هستند تا با استفاده از خدمات آن راهی شهرها نشوند و از خدمات دریافت کنند بنابراین برای دریافت خدمات از طریق امکانات ایجاد شده  نیاز به بستر و زیرساخت است که دولت تدبیر و امید این بستر را در بیش از ۲۵ هزار روستا فراهم کرده است.

هر چند برای درآمدزایی و استفاده بهینه از این بستر باید روستائیان و به خصوص جوانان روستا را آموزش داد اما هم اکنون به گفته خود روستائیان  اکنون اینترنت خیلی از مشکلات آنها را حل کرده است چرا که آنها نیاز ندارند برای پرداخت قبوض خود به شهرستان و شهر مراجعه کنند. آنها اگر چیزی نیاز داشته باشند می توانند از طریق فروشگاه ها سفارش خرید دهند و از طریق پست برای آنها ارسال شود. دانش آموزان و جوانان در روستاها می توانند با مراجعه به دهیاری ها ، خانه ای بهداشت و پیشخوان ها از اینترنت استفاده کرده و مطالب علمی آموزشی را به همراه معلمان خود جستجو کرده و بر دانش خود بیفزایند. همه این اتفاقات روی داده از طریق اینترنت روستایی یعنی صرفه جویی در هزینه یعنی جلوگیری از مهاجرت در بلند مدت و بهبود درآمدزایی البته به شرط آموزش.

نظرات شما

×

Comments are closed.