ایران پل ارتباطی قطب‌های اقتصادی جهان در آسیا و اروپا

معاون برنامه‌ریزی و اقتصاد حمل‌ونقل راه‌آهن تصریح کرد:

گروه امورزیربنایی-معاون برنامه‌ریزی و اقتصاد حمل‌ونقل شرکت راه‌آهن ایران را یکی از پل‌های ارتباطی قطب‌های اقتصادی جهان در آسیا و اروپا برشمرد و گفت: در صورت برنامه ریزی و سرمایه گذاری در این زمینه ایران می تواند یکی از کشورهای مهم ترانزیت کالا در جهان باشد.

به گزارش جهان اقتصاد به نقل از راه آهن ایران، نورالله بیرانوند در نشست خبری برگزاری دوره های آموزشی سه جانبه با ایتالیا و دانشگاه علم و صنعت بااشاره به تحولات ۳ دهه اخیر در فضای اقتصاد جهانی و تحولات تکنولوژی گفت: ارزش ترانزیت کالا از طریق خطوط ریلی، در یک دوره ۲۶ ساله از ۱۹۹۰ تا ۲۰۱۶ میلادی، از کمتر از ۶ تریلیون دلار در سال به مرز ۱۹ تریلیون دلار در جهان رسیده است.

به گفته بیرانوند سرعت بالای حمل بار از طریق راه آهن را یکی از مزایای استفاده از خطوط ریلی است چراکه برای حمل یک محموله با کشتی بین دو قاره به ۵۶ روز زمان نیاز است درحالیکه همان محموله با ریل می تواند در مدت ۱۲ روز جابجا شود.

بیرانوند تحولات اقتصاد جهانی و فناوری از یک سو و نقش محدود راه آهن ایران در جابجایی بار و مسافر از سوی دیگر را دو عامل مهم لزوم تحول اساسی و جدی در صنعت ریلی کشور دانست و افزود: به همین دلیل در سال‌های اخیر حرکات زیادی در این زمینه شکل گرفته و همکاری مشترک با راه آهن های دیگر از جمله روسیه و ایتالیا از جمله این همکاری‌های جدید است.

وی با اشاره به همکاری‌های بین‌المللی راه آهن ایران با دیگر کشورها گفت: این همکاری‌ها باید با انتقال دانش فنی صورت پذیرد و انتقال دانش فنی، یکی از ارکان و شروط ما برای همکاری‌های دوجانبه با دیگر کشورها بوده است.

وی افزود: ایتالیا تجربه بسیار خوبی در زمینه های مختلف و از جمله توسعه خطوط پرسرعت ریلی و توسعه منابع انسانی دارد و زمینه همکاری مشترک در چنین عرصه هایی و حتی قطارهای حومه ای نیز به‌خوبی فراهم است.

 

نظرات شما

×

Comments are closed.