ایران در دوقدمی خرید ۲۰۰ لوکوموتیو از هند

یک مقام هندی مطرح کرد

گروه امورزیربنایی-راجیو ماهروترا مدیر عامل شرکت دولتی تولید لوکوموتیو هند (رایتس بهاوانا) اعلام کرد که جزییات یادداشت تفاهمی که در زمینه خرید لوکوموتیو با ایران امضا شده است به زودی اجرایی خواهد شد.

به گزارش جهان اقتصاد به نقل از پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، راجیو ماهروترا بیان کرد: تفاهم نامه‌ای که پس از دیدار عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی ایران و سورش پرابو وزیر راه آهن هند در دهلی نو برای خرید ۲۰۰ دستگاه لوکوموتیو و واگن باری امضا شد، به زودی نهایی و اجرایی خواهد شد.

وی افزود: این تفاهم نامه همکاری‌های آینده هند و ایران در بخش ریلی و راه آهن را تسهیل خواهد کرد. این مقام هندی پیش‌بینی کرد که جزییات این توافق نامه تا دو هفته آینده اجرایی شود.

وی خاطرنشان کرد: شرکت رایتس پیش از این نیز با راه آهن ایران در پروژه‌های دیگر همکاری داشته است، اما امضای یادداشت تفاهم در حال حاضر یک توافق بسیار مهم برای هند محسوب می‌شود.

ماهرورتا در خصوص اهمیت چابهار برای هند به ایرنا گفت: این لوکوموتیو‌ها به جابجایی بار و همچنین مسافران در ایران کمک خواهند کرد. آن‌ها همچنین در راه آهن چابهار به زاهدان مورد استفاده قرار خواهند گرفت که این امر می‌تواند به رشد سریع‌تر این بندر کمک کند.

وی تاکید کرد: یادداشت تفاهم با ایران و تامین لوکوموتیو برای این کشور همچنین به هدف گسترده‌تر هند مبنی بر ارتباط با آسیای مرکزی و در نهایت اروپا از طریق بندر چابهار ایران کمک خواهد کرد.

بر اساس توافق امضا شده میان ایران و هند در سال گذشته، هند با سرمایه گذاری ۸۵ میلیون دلاری کنترل دو لنگر گاه در فاز اول بندر چابهار را به عهده دارد.

چابهار به عنوان منطقه راهبردی و با موقعیت عالی جغرافیایی از ظرفیت‌های سرمایه گذاری، تجاری، اقتصادی، ترانزیتی، گردشگری و صنعتی بالایی برخوردار است.

 

نظرات شما

×

Comments are closed.