ایران به ۹ کشور اول صاحب چرخه فضایی پیوست

با تحویل‌ دو ماهواره تصویربرداری ظفر ۱ و ۲

گروه امورزیربنایی-رئیس سازمان فضایی ایران از پرتاب ماهواره ظفر با ماهواره‌بر سیمرغ خبر داد و گفت: برای هدایت، کنترل و دریافت و ارسال داده به این ماهواره سه ایستگاه زمینی پیش‌بینی شده است.

به گزارش جهان اقتصاد، مرتضی براری در مراسم تحویل ماهواره ظفر به سازمان فضایی در جمع خبرنگاران با بیان این‌که ما شاهد تحویل‌ دو ماهواره تصویربرداری ظفر ۱ و ۲ هستیم، افزود: این ماهواره به سفارش سازمان فضایی از سوی محققان و دانشمندان فضایی دانشگاه علم و صنعت ایران طراحی و ساخته شده است.

وی با بیان این که امروز این ماهواره به ما تحویل داده می‌شود، اظهار کرد: این ماهواره پس از تحویل‌گیری به پایگاه فضایی جهت قرارگیری در مدار زمین منتقل خواهد شد.

براری با تاکید بر این‌که قرار است این ماهواره در مدار ۵۰۰ کیلومتری قرار گیرد، ادامه داد: ماهواره ظفر ۱ در هر ۹۴ دقیقه یعنی روزانه ۱۵ بار به دور کره زمین چرخش دارد. ما علاوه بر دریافت این ماهواره ایستگاه‌های کنترل و هدایت ماهواره را در نظر گرفته‌ایم.

رئیس سازمان فضایی ایران با بیان این‌که این ایستگاه‌ها آماده‌اند که پس از قرارگیری ماهواره در مدار عملیات، کنترل، هدایت و دریافت و ارسال داده اطلاعات را انجام دهند، خاطر نشان کرد: این ماهواره دارای سه ماموریت تصویربرداری، ذخیره و ارسال داده و اندازه‌گیری تشعشات فضایی است و امیدواریم با قرار گرفتن ظفر در مدار زمین بتوانیم پاسخگوی نیازهای جامعه باشیم.

وی طراحی و ساخت ماهواره‌های ظفر را در راستای رفع نیازهای کشور دانست و خاطرنشان کرد: برای طراحی این ماهواره بیش از ۳۴۰ هزار نفر ساعت نقش داشته‌اند و زمان طراحی و ساخت آن سه سال بوده است، ضمن آن که خوشبختانه طی ۴ ماه گذشته این دانشگاه با همکاری سازمان فضایی ایران کلیه تست‌های عملکردی و محیطی آن را اجرایی کرده‌ است.

براری ابراز امیدواری کرد که این ماهواره که مهمترین اولویت‌های سازمان فضایی بوده است، بتواند به توسعه زیرساخت‌های فضایی کشور کمک کند.

رئیس سازمان فضایی ایران با تاکید بر این که این ماهواره پس از تحویل به پایگاه فضایی منتقل می‌شود، گفت: بعد از انتقال این ماهواره با مراجع قانونی و ذی‌ربط هماهنگی‌هایی انجام می‌شود تا مقدمات عملیاتی شدن پرتاب آن صورت گیرد.

وی همچنین در خصوص ماهواره‌بر ماهواره ظفر، گفت: ایران جزو ۹ کشور اول دنیا است که توانسته است به باشگاه کشورهای صاحب چرخه فضایی بپیوندند.

براری اضافه کرد: بر این اساس ما تمام ۶ رکن حوزه فضایی از طراحی و ساخت ماهواره، طراحی و ساخت پایگاه، ساخت ماهواره‌برها و ایستگاه‌های کنترل، هدایت و پردازش داده‌های ماهواره را در اختیار داریم که توسط محققان داخلی بومی‌سازی شده‌اند.

رئیس سازمان فضایی ایران در خصوص ایستگاه‌های زمینی ماهواره ظفر، توضیح داد: سه ایستگاه ماهدشت، چرمشهر و قشم به عنوان ایستگاه‌های زمینی ماهواره ظفر در نظر گرفته شده است.

**آمادگی مجلس برای حمایت از فناوری‌های پرتاب ماهواره

رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس نیز با اشاره به سابقه کشورهای دارای فناوری فضایی با تاکید بر اینکه این کشورها سالانه بیش از ۲۰ پرتاب داشته‌اند تا امروز به کمترین خطا در این حوزه رسیده‌اند، گفت: ما نیز در این زمینه باید تعداد پرتاب‌ها را افزایش دهیم و آمادگی حمایت مالی از نهادهای مرتبط همچون سازمان فضایی را داریم.

محمد زاهدی افزود: این طرح با حمایت سازمان فضایی، مجلس شورای اسلامی و دانشگاه علم و صنعت ایران انجام شده است.

زاهدی با اشاره به تجربیات کشورهای مختلف در طراحی و پرتاب ماهواره‌ها، گفت: کشورهایی مانند چین، روسیه و آمریکا که سابقه طولانی در این حوزه داشته‌اند، سالانه بیش از ۲۰ پرتاب ماهواره داشته‌اند تا توانسته‌اند امروز به نقطه ثبات برسند و کمتر خطا داشته باشند.

وی با بیان اینکه ما باید تعداد پرتاب‌های خود را افزایش دهیم، ادامه داد: من نمی‌گویم که با یک ماهواره اصلی این امر را اجرایی کنیم، ولی این یک نکته کلیدی است که باید در حوزه پرتاب، پرتابگرها و موشک‌های آن سرمایه‌گذاری شود تا تعداد پرتاب‌ها را در سال افزایش دهیم. تا دقیقا چالش‌های کار را پیدا نکنیم نمی‌توانیم به توانمندی‌های لازم با اطمینان ۱۰۰ درصدی دست یابیم.

زاهدی با بیان اینکه این امر یکی از نقاط ضعف کشور ماست، خاطرنشان کرد: ما به عنوان مجلس شورای اسلامی آماده هستیم که بودجه خوبی را در اختیار سازمان فضایی و یا سایر نهادها و وزارت دفاع بگذاریم تا بر روی پرتاب‌ها مطالعاتی انجام دهند.

وی با بیان اینکه کشور در حوزه طراحی و ساخت ماهواره هیچ مشکلی ندارد، گفت: ولی در حوزه پرتاب لازم است تا تعداد پرتاب‌ها را افزایش دهیم تا جلوی خطاهای این حوزه گرفته شود.

**طول عمر حداکثر ۲.۵ ساله ماهواره ظفر در مدار

در ادامه، رئیس مرکز تحقیقات فضایی دانشگاه علم و صنعت ایران با تاکید بر این که فناوری‌های استفاده شده در ساخت ماهواره‌های ظفر ۱ و ۲ جزو فناوری‌های روز دنیا است، گفت: این ماهواره در مدار ۵۰۰ کیلومتر قرار گرفته است و بر اساس پیش‌بینی‌ها عمر مداری آن بین یک و نیم تا دو و نیم سال پیش‌بینی می‌شود.

حسین بلندی طراحی و ساخت این ماهواره را حاصل سه سال فعالیت دانشمندان مرکز تحقیقات فضایی دانشگاه علم و صنعت ایران دانست و افزود: در سه سال گذشته حدود ۴۰۰ هزار نفر ساعت بر روی طراحی و ساخت این ماهواره‌ها فعال بوده‌اند و تحویل این ماهواره‌ها بر اساس اقتصاد مقاومتی بوده است.

وی، ماهواره “ظفر ۱” را مجهز به دوربین ۲۵ متری و “ظفر ۲” را مجهز به دوربین رنگی ۱۶ متر دانست و اظهار کرد: هر دو ماهواره از محموله ذخیره و ارسال داده برخوردار هستند، به گونه ای که ۲۵۶ کاربر در جهان می‌توانند با این ماهواره ارتباط برقرار کنند و ارسال و دریافت پیام داشته باشند.

بلندی همچنین با بیان این‌که این ماهواره در پوشش ایستگاه‌های زمینی مجهز به موبایل ماهواره‌ای است، خاطر نشان کرد: این امر موجب می‌شود که دو نفر می‌توانند با موبایل با یکدیگر تماس داشته باشند.

رئیس مرکز تحقیقات فضایی دانشگاه علم و صنعت ایران ادامه داد: این ماهواره‌ها همچنین مجهز به محموله اندازه‌گیری تشعشات فضایی هستند که این محموله جزو فناوری‌های روز دنیا به شمار می‌رود.

به گفته وی، در طراحی و ساخت این ماهواره‌ها حدود ۴ تجهیز از خارج از کشور تهیه و مابقی تجهیزات نیز در داخل کشور طراحی و ساخته شده‌اند.

وی با بیان این که در این پروژه دو موضوع هزینه محصول و مهندسی سیستم به طور کامل عملیاتی شده است، ادامه داد: علاوه بر آن کلیه تست‌های ماهواره که طبق استاندارد باید انجام شود، در این دو ماهواره انجام شده است که از آن جمله می‌توان به تست‌های EMC  تشعشع و تست‌های محیطی اشاره کرد.

بلندی به بیان تفاوت‌های ماهواره‌های ساخته شده در این دانشگاه پرداخت و اظهار کرد: ماهواره “نوید” که اولین ماهواره طراحی شده در این دانشگاه بوده است، دارای عمر دو ماهه است و پس از پرتاب به مدت ۵۳ روز عملکرد موفقی داشته است.

رئیس مرکز تحقیقات فضایی دانشگاه علم و صنعت ایران ماهواره “مبین” یا “تدبیر” این دانشگاه را مجهز به دوربین ۱۰۰ متری با عمر مداری دو ماه توصیف کرد و گفت: ماهواره “ظفر” در مدار ۵۰۰ کیلومتری و مسیر دایروی طراحی شده است و عمر مداری آن یک سال و نیم پیش‌بینی شده است.

به گفته وی، بر اساس طراحی این ماهواره انتظار می‌رود که عمر مداری ظفر بین یک و نیم تا دو و نیم سال باشد.

وی با تاکید بر این که این ماهواره فاقد موتور سوخت است، یادآور شد: موتور سوخت برای افزایش طول عمر مداری ماهواره‌ها به کار گرفته می‌شود و ما در این ماهواره موتور سوخت نداریم، بلکه عملگرها و سنسورها کار تعیین و کنترل وضعیت ماهواره را انجام خواهند داد.

رئیس مرکز تحقیقات فضایی دانشگاه علم و صنعت ایران با بیان این‌که ماهواره “نوید” مجهز به دوربین ۴۰۰ متری بوده است، گفت: ماهواره “ظفر ۱” مجهز به دوربین ۲۵ متری است و تعداد دفعات و حجم تصاویری که می‌تواند جابجا کند غیر قابل تصور است و می‌توان گفت ۳۰۰ تا ۴۰۰ درصد نسبت به ماهواره‌های “نوید” و “تدبیر” ارتقای فناوری دارد.

وی با  تاکید بر این که ماموریت هر دو ماهواره ظفر ۱ و ۲ یکی است، گفت: تفاوت این دو ماهواره در نوع دوربین‌های آن‌ها است که یکی از این دوربین‌ها بومی شده است.

نظرات شما