ایران به زودی از واردات ریل بی‌نیاز می‌شود

گروه امورزیربنایی-وزیر راه و شهرسازی گفت: کسانی که در جریان تحریم‌ها مانع ایجاد می‌کنند به خوبی می‌دانند که وقتی از صنعتی حمایت می‌شود به زودی ایران از واردات آن بی‌نیاز می‌شود و همین دلیل در این دوران برای فروش این کالاها به کشور پیشنهادات وسوسه‌انگیز ارائه می‌دهند.

به گزارش جهان اقتصاد، محمد اسلامی در نمایشگاه رونق تولید ملی با بیان اینکه این نمایشگاه‌ها تاثیر سیاست‌ها و راهبردهای نظام را در رفتار مدیریتی کشور و اجرای برنامه‌ها را نشان می‌دهد، گفت: خودباوری بحث مهمی است و باعث می‌شود که در مسیر عزت و سربلندی حرکت کنیم و باید به خودباوری ایمان داشته باشیم.

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه در ۴۱ سال گذشته آمریکا انواع توطئه‌ها را در پیش گرفت تا جلوی پیشرفت ما را بگیرد، اظهار داشت: مهمترین ابزار آمریکا تحریم بوده که ما با مقابله با تحریم‌ها و عبور از این شرایط پاسخ دندان‌شکنی به آمریکا دادیم.

وی تاکید کرد: هنر تحریم‌ها این بود که مسیر اصلی و رسمی را از بین ببرد و مسیرهای فرعی و غیررسمی که آغشته به فساد است و وجاهت کشورمان را به چالش می‌کشد در پیش بگذارد.

اسلامی ادامه داد: امروز به صورت مویرگی تحریم را دنبال می‌کنند و به دنبال ناتوان سازی ایران هستند اما مردم ایران برای ایمان‌ها و ارزش‌هایشان انقلاب کردند و پای ایمان‌شان می‌ایستند و برای سربلندی کشور از جان مایه می‌گذارند.

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه در سال رونق تولید ملی جلوه‌های برجسته‌ای از خودباوری را می‌بینیم، گفت: این نمایشگاه گوشه کوچکی از خودکفایی‌های کشورمان است.

اسلامی تاکید کرد: قدرت نظامی و سیاسی کشور مستلزم قدرت اقتصادی است تا بتوانیم تمام مزاحماتی که دشمن ایجاد کرده از بین ببریم.

وی ادامه داد: در وزارت راه و شهرسازی با این نگاه در سال جاری تمام سعی خودمان را صرف شکوفاسازی ظرفیت‌های داخلی کردیم که در صنایع مختلف شاهد پیشرفت‌ها هستیم که نمونه آن توجه به تولید داخل در صنعت ریلی و موفقیت در تولید ریل ملی بوده است.

اسلامی با اشاره به پروژه راه‌آهن چابهار زاهدان اظهار داشت: امروز بزرگترین پروژه ملی در حال ساخت است و با حمایت رهبری بخشی از تامین مالی آن از طریق صندوق توسعه ملی انجام شده است و امروز توافقنامه برای عرضه ریل ملی در این پروژه امضا می‌شود.

اسلامی گفت: این نشان دهنده توان داخلی است و واردات این  کالا برای همیشه قطع خواهد شد.

اسلامی با تاکید بر اینکه هر بار صنعتی در ایران تقویت می‌شود که نیازی به واردات آن نیست شاهد پیشنهادات وسوسه‌انگیز برای واردات آن کالا از سوی تحریم‌کنندگان هستیم اظهار داشت: کسانی که در جریان تحریم‌ها مانع ایجاد می‌کنند به خوبی می‌دانند که وقتی از صنعتی حمایت می‌شود به زودی ایران از واردات آن بی‌نیاز می‌شود و همین دلیل در این دوران برای فروش این کالاها به کشور پیشنهادات وسوسه‌انگیز ارائه می‌دهند.

اسلامی با اشاره به افزایش طول خطوط ریلی گفت: ۱۴ هزار کیلومتر ریل در کشورمان داریم که ۱۴ کیلومتر دیگر در حال ساخت و مطالعه است.

وزیر راه و شهرسازی گفت: دولت توانست وعده خود مبنی بر اتصال پنج مرکز استان به ریل را محقق سازد و چهار مرکز استان دیگر برای اتصال به شبکه ریلی در دستور کار است.

اسلامی با بیان ۵۸۰ کیلومتر آزادراه تا پایان دولت به افتتاح می‌رسد گفت: ۲۴۰۰ کیلومتر آ‌زادراه در کشورمان موجود است که ۲۴۰۰ کیلومتر دیگر در مرحله ساخت و مطالعه داریم.

اسلامی تاکید کرد: تجربه ایجاد کنسرسیوم در شرکت‌های ساختمانی در بخش ریلی هم به اجرا می‌رسانیم و دنبال این هستیم که زیرساخت‌ها را گسترش دهیم تا رفاه پایدار و درآمد پایدار برای کشور ایجاد کنیم.

**قرارداد تولید ۵هزار تن ریل ملی امضا شد

در حاشیه این نمایشگاه، قرارداد تولید ۵هزار تن ریل ملی بین شرکت ذوب‌آهن اصفهان و قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا(ص) امضا شد.

اسلامی در این باره گفت: خط راه‌آهن چابهار به زاهدان به ۵۰هزار تن ریل نیاز دارد که قرارداد تولید ۵هزار تن آن امضا شد که قدم مهمی در خودکفایی در تولید ریل است.

این عضو کابینه دولت در خصوص تردد کامیون‌ها بین مرز ایران و عراق و ورود کامیون ایرانی به عراق گفت: همه این مسائل نیازمند هماهنگی است و هماهنگی لازم در این خصوص از طریق وزارت صنعت، معدن و تجارت و اتاق بازرگانی ایران انجام خواهد شد.

وی در خصوص افزایش قیمت بلیت در ایام نوروز گفت: مانند سال‌های گذشته قیمت بلیت اتوبوس از ۲۵ اسفند تا پایان تعطیلات نوروزی افزایش می‌یابد و سپس به حالت قبل بازمی‌گردد.

وزیر راه و شهرسازی در پاسخ به سؤالی در خصوص پروازهای ایران به چین گفت: پرواز مسافری ماهان به چین به همان تعداد که دولت مصوب کرده انجام شد و تعداد پروازهای باری برای جابه‌جایی کالای ضروری با تأیید وزارت بهداشت برقرار شد.

**پروازهای مسافری چین ادامه ندارد

وزیر راه و شهرسازی اظهار داشت: مانند سال‌های گذشته قیمت بلیت اتوبوس فقط برای ایام نوروز یعنی از ۲۵ اسفند تا پایان ایام تعطیلات افزایش قیمت خواهد داشت و بعد از آن به قیمت قبلی برمی‌گردد.

اسلامی همچنین درباره ابهامات شرکت تهاتر شرکت ایرانیان برای عرضه مصالحه ساختمانی با قیمت کمتر اظهار داشت: این شرکت نیست بلکه بازار است و به شخص تعلق ندارد.

وی افزود: بازار تهاتر ایرانیان سامانه‌ای است که تمام تولیدکنندگان تولیدات و مصالح را در آ‌ن عرضه می‌کنند.

اسلامی اظهار داشت: تبادل کالا در قالب معاهده در این ساز و کار تسهیل می‌شود و این یک سیستم است و نه شرکتی که در ا ختیار کسی باشد.

وی درباره آخرین وضعیت تردد کامیون‌ها در شرایطی که مرز ایران و عراق بسته شده است گفت: تمام این شرایط نیاز به هماهنگی دارد و وزارت صمت و اتاق بازرگانی باید این هماهنگی‌ها را انجام دهند.

اسلامی درباره افزایش قیمت بلیت اتوبوس برای ایام نوروز اظهار داشت: مانند سال‌های گذشته قیمت بلیت اتوبوس فقط برای ایام نوروز یعنی از ۲۵ اسفند تا پایان ایام تعطیلات افزایش قیمت خواهد داشت و بعد از آن به قیمت قبلی برمی‌گردد.

وزیر راه و شهرسازی درباره ادامه انجام پروازهای ماهان به چین ادامه داد: پروازدهای مسافری به همان تعداد که دولت مصوب کرده بود انجام شد و تعدادی پرواز باری برای جابجایی کالاهای ضروری با تایید وزارت بهداشت برقرار شد.

اسلامی درباره حجم قرارداد با ذوب آهن برای تامین ریل ملی گفت: خط آهن چابهار زاهدان به ۶۰ هزار تن ریل نیاز دارد که امروز قرارداد پنج هزار تن با شرکت ذوب آ‌هن منعقد شد و مابقی هم تامین می‌شود.

 

نظرات شما