اهل سازش، بتمرگ!

علیرضا امامی فرد-برنامه دور همی که بعد از ایام محرم و صفر مجددا آغاز شده است، دوباره جنجال آفرید.

برنامه مدیری که به تازگی فقط پنج شنبه و جمعه شب ها در شبکه نسیم پخش می شود، در برنامه جمعه شب همزمان با میلاد با سعادت پیامبر اکرم(ص) و امام صادق (ع) با صحبت پایانی مجری برنامه، حاشیه ساز شد.

با توجه به این که دورهمی قبل از آغاز  هم، درگیر صحبت هایی درباره کپی برداری از یک برنامه هندی شده بود، انتظار می رفت که با بازگشت مدیری به تلویزیون، این برنامه بی حاشیه نباشد.

در دورهمی که هر شب به موضوعی خاص پرداخته می شود، در ابتدا مدیری در مقابل حاضرین استندآپ موضوع برنامه را اجرا می کند و سپس نمایشی با همان مضمون اجرا می شود و به همین ترتیب تا پایان ادامه دارد.

گرچه گاهی اوقات شیوه برنامه تغییر پیدا می کند و از هنرمندان، سیاستمداران و … هم دعوت می شود.

اما در برخی از برنامه ها، موضوع برنامه به سمت سیاست گرایش پیدا می کند و تا به امروز این اتفاق بارها رخ داده است.

یکی از حواشی مشهور، مهمان بودن پروفسور سمیعی در این برنامه بود. علاقه مندان بسیاری که از قبل با خبر شده بودند پروفسور سمیعی مهمان آن شب برنامه دورهمی است، پای گیرنده های خود نشسته تا به صحبت های ایشان گوش دهند.

اما بخشی از صحبت های پروفسور سمیعی باعث شد تا مخاطبین برنامه آن شب را، یک برنامه تبلیغاتی برای انتخابات ریاست جمهوری برای آقای قالیباف بدانند.

حاشیه‌ها با تعطیل شدن این برنامه در ایام سوگواری کمرنگ شد که با صحبتهای جمعه شب مدیری مجددا شعله ور شد.

با توجه به این  که سابقه ساختن برنامه و انتقاد و تمسخر دولت وقت، در زمان ریاست جمهوری محمد خاتمی و با تحصن مجلس ششم را دارد، بسیاری صحبتهای جمعه شب را چیز عجیبی نمی دانستند.

برای کمک به روشن شدن اصل موضوع در ادامه متن کامل صحبت ‌های مدیری آمده است است.

«فقط آدمایی که پرونده پاکی دارند جرات عبور از سازشکاری و اجرای قانون واقعی را دارند.یک نفر در خیابان تصادف می کند، هیچ کدام جرات نمی کنیم به او کمک کنیم، برای اینکه فکر می کنیم پایمان گیر بیفتد و بگویند کار تو بوده است. بعد تصورش را بکنید یک عده چطور جرات کردند که وارد عملیاتی بشوند که به آنها گفته بودند برگشتی وجود ندارد. اگر ما بودیم چه می کردیم؟ امروز که شرایط کاملا عادیست جواب آن دل و جرات خارق العاده را با سازشکاری و منفعت طلبی می دهیم. اگر دل و جرات برخی از کارها را ندارین چرا پست هایی را می گیرید که انجام وظایف آن دل و جرات می خواهد. تو که نمی توانی بتمرگ خونت.»

حال صحبت اینجاست که منظور این برنامه ساز قدیمی از سازشکار چه کسی است؟ منظور از سازشکار یک مدیر معمولی اهل سازش است؟ یا یک وزیر؟ و آیا سخنان مدیری اشاره‌ای به مسائل سیاسی روز دارد؟

شاید هم منظور از سازشکار، کسانی باشند که شب و روز در کشور بیگانه خواب را بر چشمانشان حرام کردند تا به بازی غرب برای ایران هراسی خاتمه دهند و به همه ثابت کنند ایران به دنبال صلح در منطقه و جهان است.

حال اگر این کارگردان با سابقه اهل انتقاد به اهالی سازشکار را دارد، آیا بهتر نیست شان و شخصیت یک مقام مسئول حفظ شود و از کلمه بتمرگ در برنامه ای که مخاطب آن مردم هستند استفاده نشود؟

یکی از سوالاتی که ممکن است به ذهن برخی مخاطبان خطور کند این است که خود آقای مدیری که صحبت از دل و جرات می کند، در ایام جنگ در کدام منطقه از مرز این کشور دفاع کرده است،  روزگاری که بسیاری از  کسانی که امروز سازشکار خطاب می شوند ، مدافعان این آب و خاکبودند.

همان طور که انتظار می رفت، حواشی این برنامه، باعث انتقاد برخی از کاربران در فضای مجازی شد. گرچه بسیاری هم بودند که این صحبتهای مدیری را نشان شجاعت! او می دانند.

کامنتهای برخی از مردم در اینستاگرام را با هم می خوانیم.

-دمت گرم مدیری، خیلی حال کردم با کار دیشبتون

-سلام اقای مدیری خیلی دیشب لذت بردم از شجاعتتان این نشونه آزادگی شماست و نشونه استقلال فکرتان مسلماً برایتان چرندیاتی که توسط چند نفر که پزهای متعدد دارند و مزدور انگلیسها و منافقین هستند و با نام های مختلف معمولا با کامنتهای بی ادبانه و تکراری که لایق خودشان و اربابانشان هست سعی می کنند شخصیتهای معروف رو از داشتن منشی آزاد مردانه دور کنند در شما که انسان باتجربه ای هستید اثری نخواهد گذاشت یادمان نمی رود با بهنوش بختیاری با نواب صفوی با شهاب حسینی و ….چه فحاشیهایی همین مزدوران غربی کردند.

-به مهران مدیری هم باید گفت اگه نمیتونی حرف حق بزنی و نون به نرخ روز خوری، بتمرگ تو خونه و برنامه نساز

-متاسفم برای مردمی که با توجیه های بچگانه و کج فهمی هایشان به مدیری توهین میکنن

-به نظرم حرف های مدیری در مورد همه مسئولین و در همه سال های اخیر بود، نه فقط مخصوص این دولت و بحث برجام و … چون این برنامه قبلاً ضبط شده و اون موقع اصلاً بحث تمدید فلان قانون و اینا مطرح نبود. خود مدیری هم میدونه با این جور صحبت ها محبوبیتش به خطر می افته، ولی متأسفانه یه سری از دلواپس ها جوری این صحبت ها رو مستقیماً به برجام ربط دادن که مثل همیشه ملت به جون همدیگه بیفتن.

در انتها باید گفت، هیچ کس مخالف این نیست که در یک برنامه طنز و یا حتی جدی، کسی با مقامی مسئول شوخی و یا انتقاد نکند. بحث اینجاست که انتقاد منصفانه و در کمال ادب و احترام به جایگاه طرف مقابل باشد. اما باید باز هم متذکر شد که منظور از احترام و ادب انتقاد نکردن نیست، زیرا مدیری در برنامه در حاشیه، با بسیاری از پزشکان شوخی و به آنها انتقاد کرد و مردم  هم از آن لذت بردند و یا حتی در برنامه های قبلی مدیری هم همین اتفاق می افتاد. اما انگار موضوع برنامه جمعه شب با بسیاری از برنامه های قبلی مدیری فرق دارد و این را بسیاری از مردم متوجه شده اند.

 

 

نظرات شما

×

Comments are closed.