اهداف توسعه پایدار، نیازمند تعهد قوی از سوی همه است

۱۳۹۵/۰۹/۰۲

وزیر بهداشت تاکید کرد: بهبود و ارتقای سلامت و ترویج توسعه پایدار بسیار مهم و ضروری و نیازمند تعهد قوی از سوی همه حکومت ها و همه بخش های دولتی و غیردولتی است.

به گزارش ایسنا، دکتر سید حسن هاشمی امروز در سخنرانی خود در اجلاس اصلی نهمین کنفرانس ارتقای سلامت در شانگهای چین، ضمن قدردانی از برگزاری این کنفرانس، گفت: موضوع این کنفرانس برای بهبود و ارتقای سلامت و ترویج توسعه پایدار بسیار مهم و ضروری است؛ زیرا اهداف توسعه پایدار تا سال ۲۰۳۰، با ۱۷ هدف اصلی و ۱۶۹ هدف جزیی، نیازمند تعهد قوی از سوی همه حکومت ها و همه بخش های دولتی و غیردولتی است.

وی با اشاره به تشکیل شورای عالی سلامت و امنیت غذایی در ایران، یادآور شد: این شورا نمونه‌ای از همکاری‌های بین بخشی در ایران است که در چند سال گذشته به طور کامل مورد ملاحظه بسیاری از ارزیابی کنندگان بین المللی قرار گرفته است.

هاشمی در ادامه تصریح کرد: شورای عالی سلامت و امنیت غذایی، به ریاست رییس جمهور و با عضویت سه تن از معاونین وی، هشت وزیر، نمایندگان مجلس شورای اسلامی و نهادهای غیردولتی، تاسیس شده تا تصمیمات هماهنگ و منسجمی را برای رسیدگی به مشکلات سلامت و ارتقای آن در کشور اتخاذ کند. این نهاد عالی رتبه بین بخشی، زمینه را برای رویکرد یکپارچه به سلامت، غذا و سیاست‌های عمومی با تاثیرگذاری مستقیم یا غیرمستقیم بر سلامت عمومی فراهم می‌کند.

وزیر بهداشت همچنین اضافه کرد: بر اساس قانون، دبیرخانه شورای عالی سلامت و امنیت غذایی در وزارت بهداشت قرار گرفته‌است و این شورا در تمامی استان‌های ایران با هدف تمرکز زدایی با تصمیم گیری‌ها سیاست گذاری و اطمینان از سلامت مردم به طور مرتب تشکیل می‌شود.

هاشمی با بیان اینکه در قالب شورای عالی سلامت و امنیت غذایی با ۱۲ وزارتخانه و سازمان دولتی تعامل داریم، افزود: وزارت بهداشت،  راه و شهرسازی و ورزش و جوانان به منظور توسعه برنامه‌های این شورا، تفاهمنامه‌هایی را امضا کرده‌اند. در تعامل با بخش حمل و نقل نیز گذرگاههای خطرناک برای کاهش حوادث و سوانح ترافیکی در بخش برون شهری شناسایی و اصلاح شده‌اند.وزیر بهداشت تاکید کرد: کاهش مصرف سموم دفع آفات و نباتات، جایگزینی کشت تنباکو با سایر محصولات و کاهش میزان نمک و شکر در مواد غذایی و صنایع غذایی از جمله مهمترین اهداف ما در شورای عالی سلامت است.

هاشمی با اشاره به افزایش مالیات بر عرضه دخانیات در کشور، ادامه داد: این قانون در سال جاری توسط مجلس شورای اسلامی تصویب شد و مالیات بر عرضه دخانیات افزایش یافت تا مصرف آن کاهش یابد.

 

نظرات شما

×

Comments are closed.