انرژی های نو در اغما

از واقعیت تعطیلی پروژه های تجدیدپذیر تا رویاهای تکرای برنامه های توسعه ای

مهدی زاهدی-روز دوشنبه در حالی معاون وزیر نیرو و متولی انرژی های تجدیدپذیر کشور در حاشیه نمایشگاه برق مدعی شد که نیروگاههای تجدیدپذیر به نسبت نیروگاههای بزرگ از نوسانات ارزی آسیب کمتری دیده اند، مسئولان یکی از انجمنهای اصلی انرژی های نو در ایران در پژوهشگاه نیرو در جمع خبرنگاران، از فاجعه توقف احداث همه پروژه های مرتبط با انرژی های تجدیدپذیر خبر دادند.

به گزارش خبرنگار جهان اقتصاد، نکته قابل تامل دیگر اینکه اگرچه محمد صادق‌زاده، معاون وزیر نیرو، با وعده افزایش نرخ خرید تضمینی برق از نیروگاههای انرژی های نو، نوید آینده روشنی را برای این صنعت متصور شده است، مباحث مطرح شده در نشست اعضای انجمن علمی انرژی های بادی ایران با خبرنگاران نشان می دهد که فعالین این صنعت به صورت ریشه ای با شکل برخورد مسئولان دولتی با صنعت چالش دارند ومعتقدند این صنعت در صورت ایجاد فضای سالم رقابتی در کشور به هیچ عنوان نیازی به حمایت های تعرفه ای ندارد.

اعضای حاضر در نشست انجمن، در پاسخ به سوال خبرنگار جهان اقتصاد مبنی بر «چرائی برنامه ریزی های رویایی در حوزه انرژی های نو در برنامه ششم توسعه کشور» تاکید کردند که ارقام نوشته شده در این برنامه مبنی بر میزان تولید برق از انرژی های نو، همان خواسته ای است که در برنامه ۵ساله قبلی تکلیف شده و بدون پیگیری دلایل عدم تحققش با همان شکل و شمایل به برنامه ششم منتقل شد!

رئیس انجمن انرژی علمی بادی ایران در این باره اضافه کرد: در برنامه پنجم توسعه برنامه ریزی شده بود که پنج هزار مگاوات نیروگاه تجدیدپذیر ساخته شود اما تا کنون فقط ۲۰۰ مگاوات محقق شد.

**نیروگاه هایی برای تولید حرارت و دود!

وی با اشاره به اینکه سیاست‌های کلان اقتصادی و وزارت نیرو موجب شده که صنعت انرژی تجدیدپذیر ایران به تعطیلی کشیده شود، گفت: تابلو اسم نیروگاه‌های حرارتی را باید به کارخانه تولید دود و حرارت تغییر دهند.

سید هاشم اورعی اظهار داشت: علیرغم نقش تاثیر گذار صنعت انرژی های تجدید پذیر در توسعه و اشتغال کشور بخصوص در مناطقی که با بحران بی آبی مواجه است، متاسفانه نهادها، مسئولین و سیاست گذاران در این حوزه عزم جدی برای توسعه آن در کشور ندارند.

وی یکی از عوامل عقب ماندگی در این صنعت را سپردن کار به افراد ناکارآمد دانست و گفت: بطور مثال بسیاری از مسئولان در کشور با مقایسه برق تولید شده از نیروگاه بادی با نیروگاه های حرارتی که یارانه دریافت می کنند معتقدند که قیمت نهایی نیروگاه های حرارتی پایین تر است درحالی که عواقب آلودگی زیست محیطی و یارانه اختصاص داده شده را در محاسبات خود نادیده می گیرند؛ وی مدعی شد در صورت اصلاح فرمول های هزینه ای تولید برق، قطعا نیروگاههای تجدیدپذیر برق ارزان تری را تولید می کنند.

عضو انجمن علمی انرژی های بادی ایران با اشاره به اینکه ۷ تا ۸ هزار مگاوات کاغذ برای احداث نیروگاه‌های تجدیدپذیر از سوی وزارت نیرو صادر شده است، گفت: صدور این موافقت‌نامه‌ها نشان می‌دهد که وزارت نیرو وظیفه خود را به خوبی انجام داده است، اما سوال این است که با این شرایط فعالان و سرمایه‌گذاران انرژی‌های تجدیدپذیر نمی‌توانند به ته خط برسند و نیروگاه را احداث کنند.

**راهکار خسته کردن سرمایه گذاران! 

وی ادامه داد: اتفاقا وزارت نیرو نیز به دلیل نداشتن بودجه همین را می‌خواهد که سرمایه‌گذاران قبل از اینکه به ته خط برسند، خسته شده و کنار بروند.

اورعی با اشاره به اینکه کشور ترکیه از لحاظ جمعیتی و اقلیمی با ایران قابل مقایسه است، گفت: ایران در دوره‌ای در توسعه انرژی‌های بادی از ترکیه جلوتر بود، اما در حال حاضر نصب انرژی بادی در ایران به ۲۵۰ مگاوات رسیده، در حالی که این عدد در ترکیه از ۶ هزار عبور کرده است.

اورعی با اشاره به اینکه با وضعیت کم آبی در کشور می‌بینیم که همین آب صرف خنک شدن حرارت نیروگاه‌های آبی می‌شود، گفت: یکی از مزیت‌های اقتصادی شدن و رقابت اقتصاد آزاد این است که راندمان و بازدهی نیروگاه‌ها معنا پیدا می‌کند.

وی خاطرنشان کرد: انجمن انرژی بادی ایران به دو شرکت فعال در حوزه نیروگاه‌های بادی دارد، اما متاسفانه سیاست‌های اشتباه و کلان اقتصادی و سپس افزایش نرخ ارز و سیاست‌های بی‌نتیجه وزارت نیرو باعث شده تا صنعت انرژی تجدیدپذیر در ایران تعطیل شود و بسیاری از نیروگاه‌هایی که پیشرفت فیزیکی داشتند، به حالت تعطیلی کشیده شوند.

**خاموشی های چندبرابری در راه است

در ادامه این نشست بهزاد آسایی عضو انجمن علمی انرژی های بادی ایران نیز که در این نشست حضور داشت با ارایه آمارهایی فاجعه آمیز از تلف شدن سرمایه های ملی در نیروگاههای حرارتی پرده برداشت و گفت: اکنون متوسط بازدهی نیروگاه های تولید برق حرارتی ۳۸ درصد است؛ یعنی ۶۲ درصد انرژی هایی که برای تولید برق در این نیروگاه ها هزینه می شود، از بین می رود؛ حتی راندمان برخی از نیروگا‌ه‌ها تا ۲۰ درصد هم تنزل می یابد، علاوه بر این، بخشی از برق حرارتی نیز در مسیر انتقال تلف می شود، درحالی که انرژی های تجدیدپذیر در محل مصرف مستقرند و چنین تلفاتی ندارد.

آسایی ادامه داد: با این وضعیت به شما قول می‌دهم که خاموشی‌های چندبرابری به دلیل مقرون به صرفه نبودن تولید برق حتی در نیروگاه‌های حرارتی در راه است.

عضو انجمن علمی انرژی های بادی ایران افزود: ۸۰ هزار مگاوات نیروگاه نصب شده داریم که تنها ۵۰ هزار مگاوات آن مورد استفاده قرار می‌گیرد، این میزان پرداخت انرژی نشان می‌دهد سرمایه ‌های کشور به راحتی سوخت شده و تنها آ‌لودگی ایجاد می‌کند.

**بانک ها هم عقب نشینی کردند

عضو هیات مدیره انجمن علمی انرژی بادی ایران به طور صریح اعلام کرد: ساخت پروژه های نیروگاه های خورشیدی و بادی به دلیل عدم حمایت های لازم و نوسانات نرخ ارز در ماه های اخیر به طور کامل متوقف شده است.

آسائی افزود: پروژه های متوقف شده در مراحل مختلف اجرا قرار دارند؛ اعتبار اسنادی (ال.سی) برخی از این طرح ها گشایش یافته و برخی حتی تسهیلات طرح را نیز دریافت کرده اند.

وی ادامه داد: با توجه به نوسانات نرخ ارز، هزینه ها سه برابر افزایش یافته اما نرخ خرید تضمینی در این مدت ثابت بوده است؛ به همین سبب، سرمایه گذاران منتظر تعدیل قراردادها هستند تا بعد از آن پروژه ها را ادامه دهند.

آسائی اضافه کرد: در این مدت برخی بانک های ایرانی به سرمایه گذاران اعلام کرده اند که «طرح ساخت انرژی تجدیدپذیر در شرایط کنونی توجیه اقتصادی ندارد و نمی توانیم ریسک آن را قبول کنیم.

**چین ۴۵۰ برابر ایران نیروگاه تجدید پذیر احداث کرده است

وی با اشاره به اینکه کشور چین در یکسال گذشته ۱۱۰ هزار مگاوات نیروگاه بادی و خورشیدی احداث کرده است، گفت: در دو سال گذشته زحمت کشیدیم و تنها ۲۵۰ مگاوات نیروگاه بادی و خورشیدی احداث کردیم و این آمار نشان می‌دهد که کشور چین ۴۵۰ برابر ایران نیروگاه تجدید پذیر احداث کرده است.

آسایی با اشاره به اینکه ماهانه هر نفر یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان سوبسید انرژی دریافت می‌کند، گفت: در نشست‌هایی که با وزیر نیرو داشتیم، بحث سوبسید انرژی محور  اساسی انجمن انرژی بادی با اردکانیان وزیر نیرو بود، چرا که ما معتقدیم باید مکانیزم رقابت سالم ایجاد تا منجر به افزایش راندمان نیروگاه‌ها شود.

عضو هیات مدیره انجمن انرژی بادی ایران با تاکید بر اینکه وزیر نیرو این اظهارات ما را پذیرفت و قرار شد، گزارشی به همراه سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر این موضوع پیگیری شود، خاطرنشان کرد: برای تشویق نیروگاه‌های تجدیدپذیر و بادی سال گذشته و قبل از گران شدن نرخ ارز قیمت هر کیلووات ساعت برق انرژی‌های تجدیدپذیر حدودا ۱۲ سنت خریداری می‌شد، اما امسال با این شرایط این قیمت به ۳ سنت می‌رسد که این مبلغ احداث و تولید برق توسط این نیروگاه‌ها را غیراقتصادی می‌کند.

نظرات شما

×

Comments are closed.