انتقام می گیریم

۱۳۹۶/۰۵/۱۶

علیرضا امامی فرد-گروه سیاسی

آرامش در شبه جزیره کره روز به روز کمرنگ تر می شود. گویی تمام راه حل ها به بن بست خورده و هیچ راهی برای بهبود اوضاع وجود ندارد.

از طرفی کره شمالی موشک های بالستیک ازمایش می کند و از طرفی دیگر امریکا به همراه سایر کشورهای دیگر این کشور را تحریم می کنند.

واشنگتن تمایل به مذاکره نشان می دهد اما پیونگ یانگ مذاکره در شرایط فعلی را نمی پذیرد.

وزیر امور خارجه ایالات متحده امریکا روز گذشته در حاشیه نشست مجمع کشورهای جنوب‌شرق آسیا (آسه‌آن) در مانیل گفت: زمانی که شرایط فراهم باشد می توان مذاکره کرد. او گفت، حمایت روسیه و چین از تحریم‌ها نشان می‌دهد که جامعه جهانی از آنها انتظار دارد که کمک کنند کره‌شمالی واقعیات را بپذیرد.

شورای امنیت سازمان ملل روز شنبه به اتفاق آرا تحریم‌های جدیدی را علیه کره شمالی اعمال کرد.

این قطعنامه که پیش نویس آن از سوی آمریکا ارائه شد، صادرات ذغال سنگ، آهن، سنگ آهن و قلع را به همراه مواد غذایی دریایی از کره شمالی ممنوع کرده و علتش دو آزمایش اخیر موشک بالستیک از سوی پیونگ یانگ در ماه ژوئیه سال جاری میلادی اعلام شده است.

خبرگزاری یونهاپ کره‌ جنوبی دیروز گزارش داد که پیونگ یانگ در یک نشست کم سابقه میان وزرای امور خارجه دو کره پیشنهاد مذاکرات از جانب سئول را رد کرده است.

وحشت کشورها از کره شمالی به امریکا و کره جنوبی ختم نمی شود و ژاپن نیز همواره از دیوانگی پیونگ یانگ هراسان است.

ژاپن که در جنگ جهانی دوم دو برا طعم بمب های اتمی را چشیده است، یقینا تمایل ندارد که بار دیگر کشور دچار آسیب های جبران ناپذیر هسته ای شود.

این روزها ژاپن مانور حمله هسته ای برگزار می کنند و خرید پناهگاه ها در ژاپن در حال رونق گرفتن است.

اما در طرف مقابل روسیه و چین نظراتی متفاوت دارند ولی نظراتشان با عملکردشان در خصوص کره شمالی متفاوت است.

روسیه و چین مخالف تحریم ها علیه پیونگ یانگ هستند و معتقدند که فشار تاثیری برای حل بحران ندارد اما از سویی دیگر قطعنامه های شورای امنیت علیه کره شمالی را وتو نمی کنند.

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه  روز گذشته در دیدار با ریونگ هو، وزیر امور خارجه کره شمالی خواهان اجتناب از هرگونه سناریوی نظامی در شبه جزیره کره شد.

به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، وزارت امور خارجه روسیه در بیانیه‌ای اعلام کرد: دو وزیر در این دیدار به تبادل نظر درباره مسائل مهم مربوط به توسعه روابط دوجانبه و بحث درباره وضعیت فعلی شبه جزیره کره و تضمین امنیت در شمال شرق آسیا پرداختند.

کره‌شمالی روز گذشته اعلام کرد که علاوه بر تقویت زرادخانه اتمی‌ خود انتقامی «هزار برابر» سخت‌تر علیه آمریکا داشته باشد و به تحریم‌های سازمان ملل که به دلیل آزمایش موشک‌های بالستیک پیونگ‌یانگ است، پاسخ دهد.

دولت کره‌شمالی در بیانیه‌ای این تحریم‌ها را «نقض شدید حاکمیت» این کشور خواند و علت آن را «توطئه آمریکا برای منزوی و خفه‌ کردن» خودش دانست.

در بیانیه پیونگ‌یانگ آمده است: تحریم‌های سازمان ملل متحد هرگز نمی‌تواند کشورمان را وادار به مذاکره بر سر برنامه اتمی و یا کناره‌گیری از تقویت قابلیت‌های هسته‌ای ما بکند.

به جرات می توان گفت که بحران شبه جزیره کره هر روز پیچیده تر می شود و هنوز هیچ کشوری راه حلی برای حل آن ارائه نکرده است.

هیچ کس نمی داند که آیا کره شمالی تحت فشارهای بین المللی قد خم می کند یا این امریکا و متحدانش است که تسلیم خواسته های کره شمالی می شوند. شاید هم جنگ دور از ذهن نباشد.

اما چیزی که این روزها به وضوح مشخص است، ایستادگی کره شمالی در بحث برنامه ای هسته ای کشورش است و به نظر می رسد بعید باشد که به این زودی کره شمالی تسلیم شود.

 

 

 

نظرات شما

×

Comments are closed.