انتقال فناوری فائو به بخش کشاورزی ایران

پایش ماهواره ای اراضی و محصولات کشاورزی در سه منطقه کشور اجرا می شود

گروه تولید-معاون امور زراعی وزارت جهادکشاورزی از آغاز طرح پایش و رصد ماهواره‌ای اراضی و محصولات کشاورزی برای قابل پیش بینی کردن تولید و داشتن اطلاعات جامع سه منطقه کشور به صورت آزمایشی با همکاری سازمان خواربار و کشاورز ملل متحد (فائو) خبر داد.

به گزارش خبرنگار جهان اقتصاد، «عباس کشاورز» روزچهارشنبه در آیین انعقاد تفاهم همکاری با سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) در قالب پروژه ارتقای سامانه پایش محصولات کشاورزی که در محل وزارت جهاد کشاورزی برگزارشد، افزود: در این طرح زنجان، مازندران و جنوب کرمان به عنوان پایلوت انتخاب شده اند.

وی توضیح داد: در این پروژه منطقه سرد زنجان با داشتن کشاورزی دیم، منطقه مازندران با وجود مناطق ساحلی، کم ارتفاع و دارای باران مناسب (دارای باغبانی، برنج و سبزی و صیفی) و منطقه جیرفت کرمان به عنوان یک منطقه گرمسیر به شکل پایلوت انتخاب شده که می توانند تجربیات خود را به سایر استان های دارای آب و هوای مشابه انتقال دهند.

کشاورز اضافه کرد: ما همواره با چالش های ناشی از تغییر اقلیم و بحران منابع آبی روبرو هستیم، بنابراین کشور ما نیازمند سامانه ای است تا با رصد اراضی و محصولات کشاورزی بتواند پیش بینی و تحلیلی بر حجم تولید محصولات کشاورزی داشته باشد.

وی وضعیت فعلی کشاورزی کشور را مناسب عنوان کرد و اظهار داشت: عملکرد ما طی چهار سال گذشته نشان می دهد که با وجود تمامی مشکلات می توانیم با مدیریت کشاورزی مناسبی را داشته باشیم.

وی تصریح کرد: اکنون تمام دنیا با مشکلات ناشی از پدیده هایی نظیر کاهش بارندگی ها، کمبود آب، افزایش دما و وجود گازهای گلخانه ای درگیر هستند که تمامی این عوامل بر بخش کشاورزی تاثیر بسزایی دارد.

معاون وزیر جهادکشاورزی گفت: در ایران نیز با وجود کاهش بارندگی ها، تقاضا برای مصرف آب در بخش کشاورزی افزایش دارد؛ سال گذشته سال بسیار ناهنجاری را در کشاورزی پشت سر گذاشتیم که بیانگر آن است کشاورزی با چالش جدی تغییر اقلیم روبرو بوده و این شرایط نیازمند برنامه‌ریزی مناسب است.

به گفته وی، طی ۳۰ سال گذشته همکاری با فائو به منظور دقیق کردن اطلاعات بخش کشاورزی برای تولیدی امن مدنظر بوده و هست به همین منظور با انعقاد تفاهم همکاری با سازمان فائو موافقت کردیم.

وی با اشاره به اینکه در این پروژه انتقال فناوری از سوی فائو به ایران انجام می شود، گفت: در این روش از نخستین روز کاشت محصول اطلاعات از طریق سامانه‌های ماهواره‌ای (مانیتورینگ) رصد و وضعیت تراکم، آبیاری، تغذیه و عوامل خسارت‌زا و بیماری‌زا مورد بررسی و تحلیل قرار می گیرد.

به گفته وی، همچنین در این روش گرما، سرما، خشکسالی، سیل و توفان در مناطق کشاورزی قابل پیش‌بینی خواهد شد.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه در این پروژه تنها به دنبال تجهیزات و امکانات نیستیم، اظهار داشت: این اقدام فرصت مناسبی برای ارتقای تکنولوژی و تقویت نیروی انسانی است زیرا ما به دنبال آن هستیم تا با داشتن تکنولوژی های نوین در بخش کشاورزی بتوانیم ظرفیت‌های جدیدی برای مقابله با چالش ها و افزایش بهره وری در کشور ایجاد کنیم.

**بهبود بازارموادغذایی ایران با اجرای پایش ماهواره ای

نماینده موقت سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) درتهران نیز در این مراسم با بیان اینکه بی‌ثباتی در بازار غذای ایران با سیاست های جدید پایش ماهواره ای محصولات کشاورزی بهبود می‌یابد، گفت: هدف نهایی این طرح حمایت از تدوین تکنیک‌ها، سیاست‌ها و شرایط مناسب سرمایه‌گذاری برای دستیابی به توسعه پایدار کشاورزی است.

«استرکویش لاروش» افزود: در این تفاهمنامه همکاری مقرر شد به صورت آزمایشی محصولات کشاورزی سه استان زنجان، مازندران و جیرفت کرمان در یک نمونه اولیه مورد پایش قرار گیرند.

وی تصریح کرد: با این طرح وزارت جهادکشاورزی ایران و نهادهای دولتی فعال در حوزه کشاورزی می‌توانند با بکارگیری تصاویر ماهواره‌ای چند منظوره اطلاعات لحظه به لحظه را به صورت آنلاین دریافت و در پایش مزارع استفاده کنند.

وی اظهار داشت: در این طرح روش های پایدار برای جمع‌آوری داده‌های میدانی می شود تا با استفاده از داده‌های جمع‌آوری شده توسط دفاتر استانی آمارها اصلاح شود.

به گفته وی، فائو جدیدترین فناوری های دسترسی لحظه به لحظه به داده‌های ماهواره‌ای همچون ماهواره «سنتینل دو» برای تهیه اطلاعات مزارع، ارزیابی کیفیت داده‌های تولید محصول براساس شاخص‌های سنجش از راه دور و شناسایی فرایندهای فصلی محصولات در سطح ملی را بکار می گیرد.

لاروش گفت: در این پروژه از ظرفیت ملی و مجموعه‌ سازمان های مختلف دولتی برای کارآمدتر کردن روش های تحت تاثیر این پروژه در سطح ملی استفاده شود.

 

 

 

نظرات شما

×

Comments are closed.