انتقال تکنولوژی و تولید مشترک، محور همکاری‌‌ ایران و اروپا در زمینه کشاورزی

شافعی در دیدار با کمیسیونر کشاورزی اتحادیه اروپا پیشنهاد داد

گروه تولید-کمیسیونر کشاورزی و توسعه روستایی اتحادیه اروپا که در رأس هیاتی به تهران سفر کرده است صبح روزدوشنبه با غلامحسین شافعی، رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران دیدار کرد.

به گزارش جهان اقتصاد به نقل از سایت اتاق ایران، شافعی در این نشست گفت: حضور شما و هیات همراه نشان‌دهنده عزم جدی برای توسعه همکاری‌ها بین اتحادیه اروپا و ایران به‌ویژه در بخش کشاورزی است.

به گفته شافعی زمینه‌های همکاری بین ایران و اتحادیه اروپا متنوع  است و آب‌وخاک، شیلات، ایمنی غذا، بهداشت و موضوعات دامی و نباتی می‌تواند محور همکاری‌های دو طرف قرار بگیرد.

او افزود: در دو سال گذشته هم همکاری‌های خوب و مثبتی به‌ویژه در زمینه سموم و دفع آفات نباتی، مسائل دامی و محیطی بین ایران و اتحادیه اروپا ایجادشده و ادامه این همکاری‌ها می‌تواند نتایج ملموسی را در آینده نزدیک داشته باشد.

رئیس پارلمان بخش خصوصی کشور با تأکید بر موضوع بازاریابی برای محصولات ایرانی در بازارهای اروپایی گفت: ما نیازمند حمایت و کمک اتحادیه اروپا برای رسیدن به بازارهای جهانی کشاورزی هستیم؛ همچنین روش‌های کشاورزی و آبیاری ما هم شدیداً به تکنولوژی‌های روز دنیا نیاز دارد و امیدواریم از کمک این اتحادیه در این زمینه‌ها بتوانیم استفاده کنیم.

رئیس اتاق ایران سرمایه‌گذاری مشترک بین اتحادیه اروپا و ایران را نیز مورد توجه قرار داد و گفت: در حوزه های بسیاری امکان سرمایه‌گذاری مشترک وجود دارد به‌ویژه در زمینه خوراک دام و تولید مشترک دو طرف می‌توانند کل بازار منطقه اطراف ایران را تحت پوشش قرار دهند.

شافعی همچنین گفت: ایران خاستگاه محصولاتی مانند خرما، زرشک، انار و زعفران است و می‌تواند با اتحادیه اروپا در زمینه تولید این محصولات و صنایع تبدیلی همکاری کند.

**همکاری‌های برد- برد سیاسی و اقتصادی

کمیسیونر کشاورزی و توسعه روستایی اتحادیه اروپا نیز در این دیدار گفت: بعد از برجام و توافق هسته‌ای، اتحادیه اروپا پشت برجام و اجرای کامل آن ایستاده است و من از طرف خانم موگرینی این قول را می‌دهم که ما از برجام که برای به ثمر رسیدن آن تلاش کرده‌ایم، حمایت می‌کنیم.

فیل هوگان گفت: ما علاقه‌مند به توسعه همکاری‌های برد- برد سیاسی و اقتصادی با ایران هستیم. ظرفیت زیادی برای همکاری‌های مشترک در تولید غذا و محصولات کشاورزی با ایران وجود دارد.

هوگان با اشاره به دیدارهای خود با وزیر جهاد کشاورزی گفت: در حال برنامه‌ریزی هستیم تا اقلامی مانند پسته و زعفران و ماهی قزل‌آلا و شترمرغ آزادانه از ایران به اتحادیه اروپا صادر شوند. همچنین مقرر شده است از سال ۲۰۱۸ واردات محصولات گوشتی اتحادیه اروپا به ایران آزاد شود.

او با استقبال از صحبت‌های رئیس اتاق ایران در مورد تولید مشترک ایران و اتحادیه اروپا و ارسال تولیدات به بازارهای کشورهای همسایه‌ ایران گفت: ایران می‌تواند برای اتحادیه اروپا هاب منطقه و مرکز توزیع باشد؛ ما از این موضوع استقبال می‌کنیم.

نظرات شما

×

Comments are closed.