انتظار برای بازگشت ثبات به بازار آتی

گزارش روزانه بازار آتی سکه چهارشنبه اول دی‌ماه ۱۳۹۵

یحیی حیدریان

معامله گر قراردادهای آتی سکه کارگزاری مبین سرمایه

رشد افسار گسیخته قیمت دلار با عبور از مرز روانی ۴۰۰۰ تومان ، قیمت‌های بازار آتی سکه را در مسیر صعودی قرار داد، این در حالی بود که قیمت طلای جهانی  هم‌چنان  در محدوده ۱۱۳۰ دلار در نوسان بود.

در شرایطی که تقویت شاخص ارزش بین‌المللی دلار به بالاترین سطح خود در ۱۴ سال گذشته  و افزایش نرخ حواله درهم، وجود تقاضای واقعی  وفصلی دلاراز سوی شرکت‌های دا خلی برای تسویه حساب‌های دلاری خود  با نزدیک شدن به سال نو میلادی درکنار جو روانی ناشی از تشدید ریسک سیاسی نسبت به آینده توافق برجام از عوامل اصلی رشد قیمت دلار در ماه‌های گذشته بودند. کاهش عرضه ارز از سوی صرافی بانک‌ها،  سنگین شدن کفه تقاضا و افزایش نرخ حواله درهم زمینه برای جهش قیمتی دلار  فراهم‌آوردند تا بدین‌ترتیب شاهد نوسانات داغ دلار در اولین روز زمستان  با عبور از محدوده قیمتی ۴۰۰۰ تومان باشیم.

قیمت اونس طلای جهانی نیز در طی معاملات این روز در نبود اخبار تکان‌دهنده قوی و عملیات تسویه پایان سال و کاهش حجم معاملات  در حوالی ۱۱۳۰ دلار در حبس بازه قیمتی قرار گرفت. در مهم‌ترین خبر تاثیر‌گذار قبل از تعطیلات کریسمس  در روز پنج‌شنبه گزارش رشد اقتصادی آمریکا در سه ماهه سوم سال منتشر خواهد‌شد که می‌تواند پتانسیل لازم برای خارج ساختن قیمت اونس طلا از روند  خنثی و انتظاری را فراهم بیاورد.

 قیمت سکه نقدی نیز افزایش ۷۰۰۰ تومانی را تجربه کرد وبه قیمت ۱/۱۴۷/۰۰۰ تومان رسید هما‌ن‌طور که در روزهای گذشته نیز بیان شد تداوم حباب مثبت سکه نقدی(بالابودن قیمت بازار از ارزش ذاتی)  و جولان سفته‌بازان در میان انفعال بانک مرکزی انگیزه قاچاق طلا و برون رفت دلار را نیز فراهم آورد، موضوعی که با تشدید انتظارات صعودی در قیمت دلار به افزایش حباب سکه نقدی نیز دامن‌زده است.

در حالی که جو روانی ناشی از  تزلزل در توافق برجام پس از انتخابات امریکا  بر بازارهای ارز وطلای داخل سایه افکنده است و روند آتی قیمت‌ها را در ابهام فرو برده‌ است اما انتظار می‌رود در نبود هیجانات کاذب و سیاست‌های انقباضی دولت با کنار رفتن تقاضای تجاری در هفته‌های آینده شاهد برگشت ثبات به بازار ارز و سکه باشیم.

 

 

 

نظرات شما

×

Comments are closed.