انتخاب شهردار درگروی هماهنگی اتحادی‌ها وکارگزارانی‌ها

۱۳۹۷/۰۱/۲۶

 

میثم سعادت-گروه سیاسی

شهردار تهران چه کسی خواهد شد؟ کدام مدیر اصلاح‌طلب قرار است جانشین نجفی گردد؟ شورای شهر تهران پس از قبول استعفاء نجفی حسینی مکارم را برای سرپرستی شهرداری تهران انتخاب کرد. بعد از این اقدام گزینه‌های مختلفی در جراید و شبکه‌های مجازی برای جانشینی نجفی مطرح شد. از محسن بهرمانی که ریاست شورای شهر تهران را برعهده داد که تیم رسانه‌ای او درصدد هستند وی را به عنوان مهمترین جانشین نجفی معرفی کنند اما روزگذشته و بعد از اولین  غیر رسمی اعضای شورای شهر تهران سخنگوی شورای شهر با تاکید براین نکته که کسی از اعضای شورای شهر قصد خروج از شورا را ندارد، آب پاک را بر دستان خبر پردازانی زد که از سوی برخی از اعضای شورای مرکزی کارگزران سازندگی هدایت میشدند، تا گزینه‌های دیگر همچون حبیب‌ا… بی‌طرف ، محمد رضا عارف ، پیروز حناچی که به‌خاطر سوابق مطلوب مدیریتی تنها توسط رسانه‌ها مطرح می‌شوند. در این میان البته واکنش‌هایی به طرح این نام‌ها از سوی صاحبان آنها صورت گرفته است محمدرضا عارف که بعد از دیدار برخی از اعضای شورای شهر با وی، نامش به صورت جدی برای شهرداری تهران معرفی شده بود از تمایلش به حضور در مجلس گفت. حبیب‌ا…بی طرف نیز اعلام کرده که تمایل دارد در وزرات نفت خدمت کند. البته پیرزوزحناچی تا این لحظه به طرح نامش برای شهرداری تهران واکنشی نشان نداده است

*شورا در حال بررسی

هرچند در ظاهر بعد از پذیرش استعفاء نجفی اعضای شورای شهر تا روز یک‌شنبه جلسه‌ای برگزار نکردند، اما  اگر روی دیگر ماجرا را بررسی کنیم. سکوت و عدم اعلام جلسه از سوی اعضای شورای شهر برای بررسی  گزینه‌های شهردار تهران نشان از رایزنی فشرده اعضای شورا با یکدیگر برای تعیین شهردار حکایت دارد. به‌طورکه بر اساس معیارهای از قبل تعیین شده برای انتخاب شهردار یعنی پاک‌دستی و ایجاد تحول در اداره شهر تهران و شفافیت مالی  در شهرداری تهران در حال رایزنی هستند. و قرار است فردی که به‌رغم سابقه ‌و استقلالش در این مسیر حرکت کنند را برگزینند. به طوری یقین دو طیف فکری در شورای شهر یعنی حزب اتحاد و کارگزران سازندگی و بعضا نمایندگان  اعتماد ملی درحال نزدیک‌تر کردن افکار خود بر روی گزینه‌ نهایی  شهرداری تهران هستند.

*کسی از دولت جدا نمیشود.

دیدار نوروزی برخی از اعضای شورای شهر با جهانگیری و انتشار تصاویرآن باعث شد با توجه به شانتاژ برخی رسانه‌های شبهه اصلاح‌طلب به لزوم خروج جهانگیری از دولت از  وی به عنوان کاندیدای شهرداری یاد شود. همچنین از محمود حجتی نیز به عنوان یکی دیگر از نامزدهای شهرداری تهران یاد میشد، اما روزگذشته خبری  دررسانه‌ها منتشر شد که سمت و سوی آن به سمت اعضای شورای شهر و تصمیم آنها در مورد شهرداری آینده بود. خبری که از مخالفت روحانی مبنی بر خروج حجتی وجهانگیری از دولت حکایت داشت.

*اتحاد تنها راه

هرچند اختلافاتی بر سر انتخاب شهردار در بین اعضای شورای شهر به‌خصوص بین اعضای حزب اتحاد ملت که حدود ۵ رای  از ۲۱ رای را در اختیار دارد با نمایندگان حزب کارگزران  بر سر انتخاب شهردار طبیعی است اما این واقعیت را باید پذیرفت که اتحاد این دوحزب تاثیرگذار اصلاح طلب است که می‌تواند شهرداری احیاگر و ضد‌فساد مانند نجفی را برکرسی بهشت بنشاند.

نظرات شما

×

Comments are closed.