امکان مهار ریزگردهای داخلی با بازپس‌گیری حق‌آبه

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست:

گروه امورزیربنایی-رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه برای مهار ریزگردهای خارجی نمی توان به سرعت کاری انجام داد، گفت: در وهله اول باید منشاء داخلی ریزگردها در خوزستان را مهارکنیم که این کار مستلزم بازپس‌گیری حق‌آبه‌های زیست محیطی است.

به گزارش خبرگزاری‌ها، عیسی کلانتری در حاشیه بازدید از عرصه‌های فوق بحرانی جنوب شرق اهواز با بیان اینکه مردم ایران در رابطه با معضل ریزگردها با مردم خوزستان همدردی می‌کنند، تصریح کرد: حتی در تهران نیز مردم طی این روزهای اخیر با مشاهده وضعیت خوزستان ابراز ناراحتی کرده‌اند.

کلانتری درباره برنامه ریزی برای مهار کانون‌های ریزگرد خوزستان اظهارکرد: در خوزستان با دو نوع ریزگرد شامل ریزگردها با منشاء داخلی و ریزگردها با منشاء خارجی مواجه هستیم. دولت جمهوری اسلامی باید منشاء محلی ریزگردها را مهار کند. در خصوص ریزگردهای خارجی نیز باید با همکاری کشورهای خارجی در این زمینه اقدام کنیم.

وی افزود: دولت از سال گذشته برنامه جدی برای مهار ریزگردهای با منشاء داخلی در خوزستان آغاز کرده و تا امروز سازمان برنامه و بودجه حدود ۲۸۰ میلیارد تومان برای مهار ریزگردهای داخلی خوزستان تخصیص داده است.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ادامه داد: مشکلات اساسی نیز وجود دارد که باید به صورت ریشه‌ای حل شوند. محیط زیست در کشور شاید از گذشته‌های دور خیلی جدی گرفته نشده است. به همین دلیل تقریبا هیچوقت در هیچ استانی حق‌آبه‌ها برای محیط زیست کشور و مهار ریزگردها با منشاء داخلی، احیای تالاب‌ها، و احیای رودخانه‌ها داده نشده‌اند.

کلانتری افزود: از آنجا که مشکلات زیست محیطی کشور خود را نمایان می‌کند، اهمیت کمتری برای این مشکلات قائل می‌شوند به همین دلیل از شروع انقلاب و پس از انقلاب، ما به مراتع کشور به خاطر تولید چند هزار تن گوشت اضافه فشار آوردیم، پوشش گیاهی را از بین بردیم ،به دنبال آن خاک فرسوده شد، آبی وارد زمین نشد و درختها ضعیف و خشکیده شدند.

وی افزود: تمام اجزای محیط زیست مانند زنجیره به هم متصل هستند بنابراین به تبع این اتفاقات، آب‌های زیرزمینی ما از بین رفت و امروز در کشور شاهد آثار خرابکاری‌های انجام شده گذشته در حوزه محیط زیست در کل کشور هستیم. این رفتار خود را باید عوض و با کم آبی زندگی کنیم. این موضوع شامل همه مردم ایران چه خوزستان و چه کرمان می‌شود. باید خودمان را تطبیق بدهیم.

**احداث کانال آبرسان به عرصه‌های فوق بحرانی

وزیر جهاد کشاورزی هم در این بازید گفت: مردم آرام آرام و در یک دوره میان مدت آثار مثبت حرکت‌های خیلی خوب و وسیعی که در عرصه‌های فوق بحرانی جنوب شرق اهواز انجام شده است را شاهد خواهند بود.

محمود حجتی اظهار کرد: در خصوص رشد نهال‌های کشت شده در عرصه‌های فوق بحرانی جنوب شرق اهواز خوشبختانه سازگاری طبیعت با آنچه کارشناسان و متخصصان پیش بینی کرده بودند همراهی دارد.

وی افزود: نهال‌هایی که در فروردین و اسفندماه سال گذشته غرس شده‌اند در حال حاضر وضعیت خوبی دارند و امیدواریم تا دو یا سه سال آینده این نهال‌ها مستقر شوند و آثار حیاتی خود را در ارتباط با مسایل زیست محیطی عملا نشان دهند.

وزیر جهاد کشاورزی ابراز امیدواری کرد که با استقرار کامل این نهال‌های غرس شده، شاهد آثار حیاتی آن‌ها در بحث بادشکن، جلوگیری از فرسایش خاک و بلند شدن ریزگردها باشیم.

وی گفت: در ارتباط با مبارزه با پدیده ریزگردها، یکی از کارهای انجام شده بحث احداث کانال آبرسان به عرصه‌های فوق بحرانی بود که با یک حرکت جهادی از سوی همه دستگاه‌ها انجام شد.

وزیر جهاد کشاورزی ابراز امیدواری کرد که کارهای نهایی احداث این کانال که عبور از خط لوله نفت پالایشگاه آبادان است نیز انجام شود و فردا یا پس فردا آب در تالاب منصوریه جاری شود.

حجتی اظهار کرد: احداث این کانال علی رغم این زمان کم و وجود موانع مختلفی مانند خط راه‌آهن، لوله‌های نفت و گاز و آب، یک شاهکار مهندسی است. حجم عملیات با توجه به طول ۴۷کیلومتری مسیر بسیار زیاد است.

 

نظرات شما

×

Comments are closed.