امضای قرارداد توسعه آزادگان به سال آینده موکول شد

گروه نفت

 

وزیر نفت با اشاره به برگزاری کارگاه مناقصه میدان آزادگان در پنجشنبه آینده گفت: فرآیند این مناقصه هفت یا هشت ماه به طول می‌انجامد که امری طبیعی است.
به گزارش جهان اقتصاد، میدان آزادگان بزرگترین میدان نفتی ایران به شمار می‌رود و به دلیل مشترک بودن از شمال با میدان مجنون عراق از اهمیت زیادی برای ایران برخوردار است. اخیرا مدیرعامل شرکت ملی نفت، از مشارکت بیش از ۱۰ شرکت خارجی در مناقصه توسعه آزادگان خبر داده است. به گفته کاردر، شرکت ملی نفت به‌ زودی همه اطلاعات لازم درباره میدان نفتی آزادگان را در اختیار شرکت‌های علاقمند قرار خواهد داد. وی افزود: جمع‌آوری پیشنهادات فنی و مالی از همه درخواست‌های ارائه شده و ارزیابی آنها حدود ۶ ماه زمان می‌برد و پیمانکار تا اوایل سال آینده مشخص خواهد شد.
شرکت‌هایی مانند توتال فرانسه، پتروناس اندونزی، شل انگلیس و اینپکس ژاپن پیش از این طرح‌های مطالعاتی شان درباره توسعه میدان آزادگان را ارائه داده اند. همچنین شرکت‌های دیگری مانند انی ایتالیا و CNPC (شرکت ملی نفت چین) نیز علاقمندی خود را به حضور در مناقصه این میدان اعلام کرده اند.
پیش از این، معاون توسعه و مهندسی شرکت ملی نفت، از امضای ۱۰ قرارداد نفتی تا پایان سال خبر داده و گفته بود: وزارت نفت براساس مصوبه شورای اقتصاد مقاومتی مکلف شده ۱۰ قرارداد را تا پایان امسال به پایان برساند که در این راستا مذاکره و مناقصه به صورت موازی پیش می‌رود.
اما در حالی که غلامرضا منوچهری مناقصه میدان آزادگان را یکی از ۱۰ قراردادی به حساب آورد که وزارت نفت باید تا پایان سال به امضا برساند، اظهار نظر وزیر نفت درباره به طول انجامیدن فرآیند مناقصه برای هفت یا هشت ماه، نشان دهنده خارج شدن امضای قرارداد توسعه این میدان از لیست شرکت ملی نفت تا پایان سال است.
توسعه میدان‌های مشترک نفتی و گازی از اولویت‌های وزارت نفت در دولت یازدهم و دوازدهم بوده است. در این میان، دولت یازدهم موفق به امضای قرارداد توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی شد، قراردادی که گام بلندی برای افزایش برداشت از بزرگترین میدان گازی جهان (که با قطری‌ها مشترک است) به شمار می‌رود. در همین حال، بیژن زنگنه توسعه میدان‌های آزادگان، یادآوران و لایه نفتی پارس جنوبی را به عنوان سه اولویت امضای قراردادهای جدید نفتی معرفی کرده است.
وی اخیرا با بیان اینکه محور اصلی قرارداد توسعه میدان نفتی آزادگان افزایش ضریب بازیافت است، گفت: اگر بخواهیم با تکنولوژی فعلی خودمان از این میدان برداشت کنیم، ضریب بازیافت ما زیر ۱۰ درصد است و در آینده نزدیک شاهد افت فشار میدان خواهیم بود؛ در حالی که ما به دنبال افزایش ضریب بازیافت این میدان با استفاده از تکنولوژی‌های روز جهان هستیم.
زنگنه روز گذشته در گفتگو با صدا و سیما، در پاسخ به سوالی درباره میدان آزادگان تصریح کرد: در این میدان مناقصه اعلام شده و پنجشنبه آینده تعدادی از مدیران شرکت‌های خارجی به ایران می‌آیند و قرار است برای آنها کارگاهی برگزار شود.
وزیر نفت ادامه داد: فرایند این مناقصه، هفت یا هشت ماه طول می‌کشد که طبیعی است، چرا که میدان آزادگان میدان بزرگی است، باید طرف‌های خارجی پیشنهادهای فنی بدهند و پس از بررسی پیشنهادهای فنی، پیشنهادهای مالی آنها بررسی و در نهایت برنده اعلام شود.
وزیر نفت گفت: مهمترین کار ما در ۴ سال آینده توجه به توسعه منابع نفتی مشترک، افزایش بازیافت در بخش بالادستی نفت و میادین است.
زنگنه افزود: رسیدن به این اهداف مستلزم جذب منابع و سرمایه گذاری خارجی است و ما برای اجرای این طرح‌ها نیاز به فناوری روز خارجی داریم.
وی تصریح کرد: برای دستیابی به منابع خارجی و فناوری روز نیز باید با شرکت‌های درجه اول خارجی در کنار شرکت‌های ایرانی با هدف تولید نفت و گاز بیشتر و جلوگیری از هدررفت منابع نفتی و ایجاد اشتغال تلاش کنیم.
وزیر نفت گفت: صنعت نفت گرچه در مرحله بهره برداری صنعتی اشتغالزا تلقی نمی‌شود اما در مرحله اجرای طرح‌ها بسیار اشتغالزا است و حجم عظیمی از اشتغال را در کشور ایجاد می‌کند که ما به آن نیازمندیم.
زنگنه تاکید کرد: همانطور که از نفت انتظار می‌رود این صنعت نقش پیشران را در سرمایه گذاری خارجی و تحرک در تحول اقتصادی کشور ایفا می‌کند و به همین دلیل نیازمند توجه ویژه ای است.
وزیر نفت با اشاره به اقدامات در پیش رو در این حوزه گفت: تلاش داریم سوختن گازهای همراه نفت را به صفر برسانیم، پایانه جدید نفتی جاسک را در دریای عمان ایجاد کنیم، گازرسانی روستایی در مناطق باقی مانده را به اتمام برسانیم، جهش جدیدی درصنعت پتروشیمی کشور برای جلوگیری از خام فروشی ایجاد کنیم.
وی همچنین افزود: می‌کوشیم در توسعه صنعت پالایش در ابعاد کیفی و کمی قدم برداریم، ساختار صنعت نفت را سرآمد و روزآمد کنیم و برنامه‌های مفصل و ویژه ای برای نیروی انسانی اعمال کنیم.
زنگنه درباره نوسازی تاسیسات نفتی نیز گفت: بسیاری از تاسیسات نفتی، ۶۰ تا ۷۰ سال عمر دارند که بخش قابل توجهی از آنها مستهلک شده و نیازمند نوسازی هستند و در مواردی نیز به بازسازی نیاز دارد.
زنگنه درباره ساماندهی نیروی انسانی در حوزه نفت نیز گفت: در بخش نیروی انسانی ما با معضل بزرگی روبرو هستیم، چرا که در سال ۸۴ ما حدود ۱۲۰ هزار نفر نیرو داشتیم اما در سال ۹۲ این تعداد به ۲۲۰ هزار نفر رسید بدون اینکه کار نفت اضافه شود.
وی با اشاره به خروج ۲۵ هزار نیروی انسانی از مجموع نیروهای وابسته به وزارت نفت افزود: این تعداد در پالایشگاه‌ها و پتروشیمی‌های واگذار شده فعال هستند و از فهرست نیروها خارج شده اند، با این حال سامان دادن به این حجم نیروی باقی مانده در حوزه نفت کار بسیار دشواری است و جزو اولویتهای کاری من در این دولت محسوب می‌شود.
وزیر نفت گفت: هم باید وضعیت نیرو ساماندهی شود و هم کیفیت نیرو افزایش یابد البته ما از کاهش نیرو صحبت نمی‌کنیم بلکه می‌خواهیم نیروهایمان را ساماندهی کنیم.

 

نظرات شما

×

Comments are closed.