امضای تفاهم‌نامه ریلی با سوئیس

در حاشیه ششمین نمایشگاه بین‌المللی حمل‌ونقل ریلی رخ داد:

گروه امورزیربنایی-وزیر راه و شهرسازی از انتشار ۱۰۵ میلیارد تومان اوراق صکوک اجاره به منظور تولید ۵۰ لوکوکوتیو برای یک شرکت بخش خصوصی با تضمین شرکت راه‌آهن خبر داد.

به گزارش جهان اقتصاد، عباس آخوندی در حاشیه ششمین نمایشگاه بین‌المللی حمل‌ونقل ریلی، تجهیزات، خدمات و صنایع وابسته، در جمع خبرنگاران اظهار داشت: این نمایشگاه در شرایط خاص سیاسی و اقتصادی بین‌المللی علی‌رغم تمامی شرایط سخت برگزار شد که با توجه به سیاست‌های خردمندانه مقام معظم رهبری و اقدامات بسیار خوب دولت، همچنین دیپلماسی اقتصادی که در دست اقدام است، شاهد حضور ۱۸ شرکت خارجی در ششمین نمایشگاه بین‌المللی حمل ونقل ریلی در تهران هستیم.

وی با اشاره به حضور شرکت‌هایی از کشورهای چین، روسیه، ترکیه، آلمان، اسپانیا و ایتالیا بیان داشت: حضور این شرکت‌ها نشان می‌دهد که ما همچنان می‌توانیم بر روی ادامه برجام با هماهنگی و همکاری شرکای اقتصادی خود، فعالیت‌های خود را ادامه دهیم و علی رغم تمام فشارهای اقتصادی از جانب آمریکا با انجام تعهدات خود، کارها را پیش ببریم.

وی با بیان اینکه در این نمایشگاه یک اقدام ابتکاری جدید صورت گرفته است، گفت: این اقدام مبنی بر انتشار صکوک اجاره به مبلغ ۱۰۵ میلیارد تومان به منظور تولید ۵۰ لوکوکوتیو برای یک شرکت بخش خصوصی با تضمین شرکت راه‌آهن است که به رغم تنگناهای مالی ما می‌توانیم راه‌های دیگری پیدا کنیم.

آخوندی در ادامه از رونمایی یک شرکت دانش بنیان در این نمایشگاه خبر داد و گفت: این شرکت می‌تواند تست‌های خرابی بخش زیرسازی راه آهن را انجام دهد که از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

وی افزود: همچنین به منظور حمایت از تولید موتور دیزل ملی که توسط وزارت دفاع به مرحله تولید رسیده است، ۱۰ دستگاه از این محصول توسط وزارت راه و شهرسازی خریداری شد تا مورد توجه شرکت‌های خصوصی قرار بگیرد.

این عضو کابینه دولت دوازدهم، از بهره‌برداری ۱۰۰ واگن باری که قرارداد آن در سال گذشته منعقد شده بود، خبر داد و گفت: شرکت طرف قرارداد آمادگی خود را برای عقد قرارداد جدید اعلام کرده است.

**امضای تفاهم‌نامه ۸۰ میلیون یورویی با شرکت ریلی سوئیسی

در ادامه، معاون فنی و زیربنایی راه‌آهن از امضای تفاهم‌نامه با شرکت ریلی سوئیسی برای پروژه‌های بازسازی و خرید ماشین آلات ریلی به ارزش ۲۰ تا ۸۰ میلیون یورو خبر داد.

تفاهم‌نامه‌ پروژه‌های بازسازی و تعمیر اساسی دو دستگاه سرندبالاست و ۶ تا ۹ ماشین زیرکوب و تدارک ۲۱ دستگاه ماشین آ‌لات خطی بین ایران و یک شرکت سوئیسی منعقد شد.

مازیار یزدانی در جمع خبرنگاران درباره عقد این تفاهم‌نامه اظهار داشت: ارزش این تفاهم‌نامه ۲۰ میلیون یورو است که در فازهای بعدی تا ۸۰ میلیون یورو افزایش می‌یابد.

وی ادامه داد: در حال حاضر مناقصه ۲۱ دستگاه در شبکه ریلی در حال برگزاری است که شرکت ماتیزا که یک شرکت سوئیسی ا ست موافقت کرده در این مناقصه با تامین مالی شرکت کند.

وی با تاکید بر اینکه با انجام این پروژه انقلابی در شبکه ریلی رخ می‌دهد گفت: تولیدکنندگان این ماشین‌آلات در دنیا به صورت انحصاری کار می‌کنند و برای توسعه خط استفاده می‌شوند.

یزدانی ادامه داد: سرمایه‌گذاری در مرحله اول ۲۰ میلیون یورو و مکاتبات انجام شده تا سقف ۸۰ میلیون یورو در کشور ما هزینه کنند.

ترانز مسرلی نماینده شرکت ماتیزا نیز در باره شرایط جدید ایران و اعمال برخی تحریم‌ها گفت: کشور سوئیس از صدها سال گذشته کشور بیطرف از نظر سیاست‌های جهانی بوده و ما همچنان تصمیم گرفتیم در این موضوعات بی‌طرف بمانیم.

وی با اشاره به جزئیات تفاهم‌نامه انجام شده، اظهار داشت: توافقات ما دارای چهار قسمت است که فاز اول بازسازی دو دستگاه سرندبالاست است قسمت‌های بعدی شامل فروش شش تا ۹ دستگاه زیرکوب، فروش تجهیزات جدید برای مناقصه و ساخت مرکز تامین و نگهداری آموزش پرسنل ایرانی خواهد بود.

**توسعه حوزه ریلی از مسیر بازار سرمایه

مدیرعامل یک شرکت‌ تامین سرمایه نیز در ادامه از برنامه‌های گسترده بازار سرمایه برای بهبود شرایط کنونی حوزه ریلی و ارتقاء صنعت خبر داد و گفت: رقابت بر سر توسعه صنعت ریلی تاثیر به سزایی در افزایش رشد اقتصادی و دستیابی به اهداف توسعه کشور دارد.

محمودرضا خواجه‌نصیری با بیان اینکه صنعت ریلی از دیرباز زمینه‌ساز توسعه و رشد صنعتی در کشور بوده است، اظهار داشت:‌ با وجود چنین جایگاهی برای صنعت ریلی متاسفانه بروز برخی مشکلات نظیر کمبود نقدینگی و اعمال تحریم‌ها وغیره منجر به آن شده است، تا سرمایه‌گذاری‌ها در این حوزه متناسب با جایگاه حوزه ریلی نباشد.

وی با اشاره به نیاز ۲۸ هزار میلیارد تومانی صنعت ریلی برای سرمایه‌گذاری و توسعه بیان کرد: نگاهی به وضعیت سرمایه‌گذاری‌های انجام شده، در بخش‌های مختلف اقتصادی از جمله حوزه ریلی نشان می‌دهد که سهم عمده این سرمایه‌گذاری از آن بازار پول و درصد کمی به بازار سرمایه اختصاص دارد و این در حالی است که ظرفیت و پتانسیل قابل توجهی در بورس وجود دارد.

مدیرعامل تامین سرمایه تمدن با اشاره به اینکه عدم شناخت کافی متولیان نهادهای اقتصادی از ابزارهای تامین مالی بازار سرمایه منجر به آن شده است که همواره سهم بازار سرمایه نادیده گرفته شود، گفت: ما به عنوان تامین سرمایه پیشرو در تامین مالی صنایع مختلف از جمله صنعت ریلی برنامه‌های گسترده و وسیعی را برای بهبود شرایط کنونی حوزه ریلی و همچنین توسعه و ارتقاء این صنعت در آینده داریم، زیرا معتقدیم رقابت بر سر توسعه صنعت ریلی تاثیر به سزایی در افزایش رشد اقتصادی و دستیابی به اهداف توسعه‌ای کشور دارد.

خواجه‌نصیری گفت: تاکیدات مقام معظم رهبری مبنی بر توجه بیشتر به این حوزه در مقایسه با سایر مدل‌های حمل و نقلی و همچنین نگاه حمایتی مجلس و دولت به حوزه‌های ریلی ظرفیت مناسبی برای بسترسازی همکاری‌ دو حوزه بازار سرمایه و ریل است.

وی اظهار داشت: ارتباط صنعت ریلی و بازار سرمایه گام مهمی در راستای تحقق شعار سال و بسترسازی برای رونق کسب و کار فعالان حوزه ریلی و بازار سرمایه خواهد بود.

معاون سابق نظارت بر بورس‌ها و بازارهای سازمان بورس تنوع گسترده ابزارهای تامین مالی در بازار سرمایه را ظرفیتی مطلوب برای شرکت‌های ریلی برشمرد.

خواجه‌نصیری تاکید کرد:‌ بخش عمده مشکلات صنعت ریلی به مشکلات ساختار مالی و نبود نقدینگی برمی‌گردد. در این راستا شرکت‌های تامین سرمایه با اشراف به بازار سرمایه می‌توانند زمینه تامین مالی و بهبود ساختار مالی شرکت‌های فعال حوزه ریلی را فراهم کنند.

**زیرساخت‌های ریلی سه بندر مهم کشور توسعه می‌یابد

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی هم در ادامه این رویداد حمل و نقلی گفت: دو بندر شهید رجایی و امام خمینی (ره) در جنوب کشور و بندر امیرآباد در شمال در اولویت انتقال سهم جابجایی بار از طریق شبکه ریلی قرار دارند.

محمد راستاد با اشاره به اهمیت استفاده از شقوق مختلف حمل و نقل برای انتقال بار از بنادر به مناطق مختلف کشور، اظهار داشت: یکی از مهم‌ترین گونه‌های حمل و نقلی، بخش ریلی است که سازمان بنادر به دنبال افزایش سهم حمل و نقل ریلی از جابجایی بار است.

وی با بیان اینکه حمل و نقل ریلی مزیت‌های رقابتی‌ جدید در بنادر ایجاد می‌کند، افزود: به همین دلیل توسعه حمل و نقل چندوجهی با تمرکز بر ریل را در دستور کار قرار داده‌ایم و اولویت اول سازمان بنادر، توسعه حمل و نقل ریلی در بندر شهید رجایی است.

معاون وزیر راه و شهرسازی یادآور شد: در تلاشیم تا با مشارکت سرمایه‌گذار داخلی و خارجی، مذاکرات جدید را برای توسعه زیرساخت‌های ریلی در پایانه بار بندر شهید رجایی ایجاد کنیم.

نظرات شما

×

Comments are closed.