التهابات ارزی عاملی برای رونق کاذب ارز دیجیتال

مرتضی ابراهیمی

در ماه های پر نوسان ارزی گذشته به دلیل افزایش نرخ انواع ارزهای فیزیکی و محدودیت های به وجود آمده در معامله آنها گاهی دیده شده است که اشخاصی که از ارز دیجیتال شناخت کافی و آشنایی کامل نداشتند، برای حفظ ارزش پول خود به دام افتاده و اقدام به خرید کور کورانه ارز دیجیتال کرده اند و به نوعی التهابات ارزی عاملی برای رونق یافتن کاذب ارز دیجیتال شده است.

رضا توسلی، عضو انجمن حسابرسان داخلی ایران در گفتگو با جهان اقتصاد گفت: ارز دیحیتال، نوعی ارز مجازی است که به‌ صورت دیجیتال و بر بستر اینترنت تولید می‌شود، یعنی مثل اسکناس و سکه ماهیت فیزیکی ندارد، آنها با نام‌های پول دیجیتال، پول الکترونیک یا ارز الکترونیک هم شناخته می‌شود.

وی افزود: ارز دیجیتال روشی قابل‌اتکا را برای پایان دادن به انحصار فراهم آورده است که به ‌وسیله آن می‌توان جهانی را ساخت که در آن داده را  به ‌وسیله اشتراک‌گذاری داده‌ها آزاد نمود. با حفظ مالکیت اصلی داده، این فرصت مهیا خواهد شد که ایجاد کننده اصلی اطلاعات مورد تشویق قرار گیرد.

این عضو انجمن حسابرسان داخلی ایران گفت: ارز دیجیتال ویژگی‌های شبیه پول‌های فیزیکی را دارد یعنی می‌توانید با آن خرید کنید، آن را مبادله‌کنید و حتی مثل دلار و همه ارزهای رایج ارزش آن دچار نوسان می‌شود، ولی نمی‌توانید آن را به ‌صورت فیزیکی در دست بگیرید.

این کارشناس اقتصادی بیان داشت: یکی از تفاوت‌های مهم ارز دیجیتال با ارزهای حال حاضر این است که ارزهای فعلی از یک منبع مشخص که بانک مرکزی کشورهاست عرضه و مدیریت می‌شود، اما ارز دیجیتال از منابع مختلفی عرضه می‌شود ولی کنترل آن متمرکز است. یعنی ارز دیجیتال، پولی است که ماهیت فیزیکی ندارد و مانند اسکناس چاپ نمی‌شود، بلکه بر اساس یک تکنولوژی رمزنگاری تولید و ارزش پیدا می‌کنند.

توسلی با اشاره به تاریخچه ارز دیجیتال گفت: پیشینه ارزهای دیجیتال مربوط به دهه ۱۹۹۰ بوده است، در آن زمان رشد سریع شرکت‌های اینترنتی باعث شکل‌گیری پول‌های اینترنتی معروف به ای-گولد با پشتوانه طلا شد. اولین ای-گولد در سال ۱۹۹۶ ایجاد شد و پس از آن پول های اینترنتی نیز در سال ۲۰۰۶ به وجود آمد. این ارز با پشتوانه دلار یا یورو به شما اجازه می‌داد تا به هر مقدار از آن خریداری کنید و آزادانه با دستمزد ۱درصد بین افراد مورد استفاده قرار گیرد. این سرویس‌ها برای پول‌شویی شهرت داشتند و دولت ها هر دو سرویس را تعطیل کردند. در سال های اخیر با عرضه “بیت کوین” نسل جدید و نو ظهور ارزهای دیجیتال بر پایه ‌یک سیستم رمزنگاری اطلاعات، ارائه شدند. این نوع از ارزهای دیجیتال مانند ارزهای قبلی هیچ پشتوانه طلا یا پول ‌ندارند و بر اساس یک سیستم ریاضی استخراج می‌شوند. این سیستم استخراج محدودیت‌هایی دارد که تولید آن‌ها را سخت و زمان‌بر می‌کند، و همین محدودیت استخراج مانند “طلا و نفت” آن‌ها را ارزشمند می‌سازد.

این کارشناس اقتصادی باشاره به مزایای ارزهای دیجیتال گفت: ارز دیجیتال مزایایی زیادی نسبت به ارزهای سنتی و قدیمی دارد، ارزهای دیجیتال از یک تکنولوژی رمزنگاری اطلاعات پیشرفته بهره می‌برند که امنیت آن‌ها را تضمین می‌کند. جابجایی ارزهای دیجیتال بسیار ساده است و به‌راحتی می‌توان مبالغ بسیار بالا را جابجا کرد. ضمن اینکه خطر جابجایی ارزهای فیزیکی را ندارند.

وی افزود: ارز دیجیتال در حال حاضر بر اساس یک بانک اطلاعاتی کاربر محور استوار است و هیچ چهارچوب قانونی مشخصی ندارد، و از طرفی امکان نظارت از طرف دولت‌ها و سیستم‌های مالیاتی بر آن وجود ندارد که این موضوع آزادی زیادی را به کاربران آن می‌دهد.

توسلی بیان داشت عضو انجمن حسابرسان داخلی ایران مطرح کرد: ارزهای دیجیتال ارزهای کاملاً تکنولوژی محور هستند و برخلاف ارزهای سنتی که نیاز به سیستم‌های بسیار بزرگ و پیچیده مالی برای تولید، نگهداری، مدیریت از طرف بانک‌ها و مؤسسات مالی دارند. بدون نیاز به هیچ ساختمان و اداره‌ای و به‌صورت کاملاً خودکار و بسیار دقیق کار می‌کنند و این ویژگی صرفه‌جویی زیادی در منابع و زمان ایجاد می‌کند.در عین حال هزینه تراکنش‌ها در ارزهای دیجیتال بسیار ناچیز است و پرداخت‌ها در زمان کمتری انجام می‌شوند.

توسلی با اشاره به معایب ارزهای دیجیتال گفت: مهم‌ترین عیب ارزهای دیجیتال این است که بانک‌ها و مؤسسات مالی آن‌ها را قبول ندارند، لذا به آن‌ها هیچ سودی تعلق نمی‌گیرد و اگر ارزش آن‌ها افزایش پیدا نکند سرمایه شما بدون سود و راکد باقی می‌ماند.

وی افزود: مشکل دیرینه ارزهای دیجیتال بستر مناسب آن‌ها برای فعالیت‌های غیرقانونی مانند پول‌شویی و گروه‌های تبهکار است. با توجه به اینکه در ارزهای دیجیتال مبدأ و مقصد پرداخت پول مشخص نیست لذا به‌ راحتی می‌تواند مورد سو استفاده قرار گیرند.

این مشکلات و همچنین ریسک بالایی که در مورد آن‌ها وجود دارد همچنان به‌ عنوان موانعی برای رشد آن‌ها به شمار می‌رود.

این عضو انجمن حسابرسان داخلی ایران گفت: برخی از فعالان محیط ‌زیست و کارشناسان انرژی نیز مصرف بالای برق برای تولید این‌گونه ارزها را تهدیدی برای کشورها می‌دانند. زیرا تولید ارزهای دیجیتال با استفاده از پردازش‌های بسیار سنگین کامپیوتری انجام می‌شود که برق زیادی مصرف می‌کنند.

این کارشناس اقتصادی بیان داشت: از مهم‌ترین مزایای ارز دیجیتال می‌توان به‌سادگی استفاده و نبودن محدودیت‌های نظارتی اشاره کرد، همچنین بستر مناسب برای سوءاستفاده گروه‌های تبهکار و عدم پذیرش توسط بانک‌ها از معایب آن به شمار می‌رود. ارز دیجیتال پدیده نو ظهور در دنیای اینترنت است و هنوز مسیر ابتدایی خود را طی می‌کند. دولت‌ها هنوز سیاست‌های روشنی در قبال آن ندارند. ولی آنچه مسلم است، ارزهای دیجیتال بخشی از آینده مالی جهان را تشکیل خواهند داد. هرچند که هنوز چهارچوب مشخصی برای آن‌ها در نظر گرفته نشده اما با وجود مزایای بی‌شماری که دارند، دولت‌ها و نهادهای مالی جهان آرام‌آرام در مسیر پذیرش و سازگاری با آن‌ها گام برمی‌دارند.

وی در پایان گفت: در ماه های پر نوسان گذشته به دلیل افزایش نرخ انواع ارز های فیزیکی و محدودیت های به وجود آمده در معامله آنها گاهی دیده شده است که اشخاصی که از ارز دیجیتال شناخت کافی و آشنایی کامل نداشتند برای حفظ ارزش پول خود به دام افتاده اند و اقدام به خرید کور کورانه ارز دیجیتال کرده اند و به نوعی التهابات ارزی عاملی برای رونق یافتن کاذب ارز دیجیتال شده است.

مرتضی ابراهیمی

ایمیل: news.morteza@gmail.com وبلاگ: http://economy-communications.blog.ir

نظرات شما

×

Comments are closed.