اقبال مردم به من عده ای را آزرده کرد

سرانجام گفت و گوهای صریح و صادقانه صادق زیبا کلام کار دستش داد و او به ۱۸ ماه زندان و ۲سال محرومیت از تمامی حقوق اجتماعی-سیاسی و هرگونه فعالیت در فضای مجازی محکوم شد. به نظر می رسد که این اولین باری است شخصی به دو سال محرومیت از فضای مجازی محکوم می شود. این استاد دانشگاه که به تازگی با کمک مردم قصد ساخت دهکده امید در مناطق زلزله زده را داشته، حال باید منتظر باشد و ببیند که حکم تجدید نظر چه خواهد شد؟ آیا راه دهکده امید خیلی سریع توسط دادستانی بسته می شود و پولهایی که مردم داده اند را بلاتکلیف می گذارند یا باید منتظر ماند و دید که در حکم تجدید نظر چه اتفاقی رخ خواهد داد. به همین مناسبت به سراغ صادق زیباکلام رفتیم و در او از علت محکوم شدنش به زندان و آینده دهکده امید پرسیدیم:

  چه عاملی باعث شد که شما به زندان و محرومیت از فعالیت سیاسی محکوم شوید؟

موضوع اصلی پرونده من، مصاحبه با رادیو آلمانی دویچه وله در رابطه با ناآرامی های دی ماه است که من در آن گفت و گو اعلام کردم که جوانانی که در دی ماه به خیابان ها آمده و اعتراض کردند، عصبانی ، عصیان گر و سرخورده تر از معترضین سال ۸۸ بودند و چنین اتفاقاتی بیان گر آن است که مردم از حاکمیت ناراضی اند و سرخوردگی ها هر روز عمیق تر از گذشته می شود.

گفته بودم که مسئولین تظاهرات را به خارج از کشور نسبت خواهند داد و در کیفر خواست من هم به همین موضوع اشاره شده است که چرا صادق زیبا کلام برخلاف مسئولین که معتقدند تظاهر کنندگان از عوامل بیرونی تحریک شده اند، عکس آنها نظر داده و عامل های بیگانه را دلیل اصلی تظاهرات نمی داند و نظام را مقصر چنین رخدادی قلمداد می کند؟!

در جایی دیگر از من پرسیده شد که برخی معتقد به همه پرسی هستند، به نظر شما اگر همه پرسی برگزار شود جمهوری اسلامی چقدر رای می آورد؟ و من هم در پاسخ به چنین سوالی گفتم که در خوشبینانه ترین حالت، ۳۰ درصد از مردم به نظام جمهوری اسلامی رای خواهند داد.

 عده ای بر این باورند که کتابی که در رابطه با رضاشاه نوشتید عامل اصلی چنین محکومیت هایی است.

این موضوع را نمی‌دانم، اما آنچه که من راجع به ناآرامی های دی ماه گفتم را وزیر کشور و بسیاری از نمایندگان مجلس بازگو کردند. صحبت های روز دوشنبه آقای رحمانی فضلی از من تندتر بود. ایشان گفتند که هر لحظه ممکن است تظاهرات دی ماه تکرار شود. به همین خاطر من باور ندارم که محکومیتم به خاطر مصاحبه هایم باشد.

آن چیزی که من از این داستان برداشت می کنم این است که اعتماد و اقبال مردم نسبت به من زیاد شده و برخی از نهادها از این قضیه ناراحتند و همین دلیل آنها را آزرده خاطر کرده است. آنها از خود می پرسند که چرا مردم به نهادهای دولتی کمک نمی‌کنند اما به یک استاد دانشگاه صدها میلیون پول واریز می کنند.

  آقای زیباکلام، برای بسیاری این ابهام پیش می آید که اگر خدای ناکرده شما محکوم شوید و مجبور باشید مدتی را در زندان به سر ببرید، تکلیف دهکده امیدی که در سر پل ذهاب قرار بود ایجاد شود چه می شود؟

اگر به زندان بروم دهکده امید به دهکده ناامیدی و سرخوردگی تبدیل می شود. قطعا به حکم اعتراض خواهم کردم و امیدوارم در آن تجدید نظر شود.

  تاریخ مشخصی برای اعتراض و اجرای حکم مشخص شده است؟

بیست روز فرصت دارم تا به این رای اعتراض کنم و قاعدتا به بعد از عید موکول خواهد شد.

نظرات شما

×

Comments are closed.