افزایش ۷۲۳ کیلومتری شبکه بزرگراهی از ابتدای امسال

گروه امورزیربنایی-وزیر راه و شهرسازی از نصب دو هزار دوربین ثبت تخلفات در جاده‌های کشور توسط این وزارتخانه خبر داد و‌ گفت: از ابتدای سال جاری تاکنون ۷۲۳ کیلومتر به بزرگراه‌های کشور افزوده شده است.

به گزارش جهان اقتصاد، محمد اسلامی در آیین افتتاح ۶ طرح حوزه راهداری این استان که در محور اهواز-شادگان برگزار شد، راه را بخش مهمی از زندگی مردم دانست و گفت: وظیفه داریم تا راه‌ها را با کیفیت حداکثری و ایمن بسازیم و از آن‌ها نگهداری کنیم.

وی با اشاره به وجود ۲۲۰ هزار کیلومتر راه در کشور، حجم راه‌های موجود در کشور را، قابل‌ملاحظه‌ خواند و افزود: در تلاش هستیم تا حجم راه‌های موجود را افزایش دهیم. به این منظور، از ابتدای سال جاری تاکنون ۷۲۳ کیلومتر بزرگراه به بزرگراه‌های کشور اضافه شد که بخش اعظمی از این اقدامات مربوط به ایمن‌سازی نقاط حادثه‌خیز بوده است.

اسلامی با اشاره به اقدامات انجام گرفته در بخش راه روستایی، خاطرنشان کرد: امسال حدود یک‌هزار کیلومتر راه روستایی، آسفالت شده و یک‌هزار کیلومتر راه دیگر نیز در حال احداث هستند و باید گفت، نهضت ساخت و توسعه راه‌ها، نهضتی زنده و فعال است که همچنان ادامه خواهد داشت.

وی، از نصب دو هزار دوربین ثبت تخلفات در کشور توسط وزارت راه و شهرسازی، خبر داد و افزود: بر اساس برنامه، باید ۱۰۰ دوربین در خوزستان نصب شود.

اسلامی تصریح کرد: بهسازی، نوسازی و گسترش ظرفیت عبور و مرور امن و ایمنی، مسئله‌ای است که به دنبال اجرایی‌کردن آن هستیم تا از این طریق، رضایت مردم را به دست بیاوریم.

وی با تأکید بر افزایش بهره‌وری در حمل‌و‌نقلی زمینی و ریلی، گفت: باید بتوانیم از ظرفیت ریل در خوزستان استفاده کنیم‌. باند دوم اهواز- خرمشهر نیز در خوزستان احداث خواهد شد و باید بتوانیم آن را هرچه سریع‌تر در خوزستان اجرایی کنیم.

وزیر راه و شهرسازی، با اشاره به این‌که، سازمان بنادر، توسعه بنادر کوچک و تخصصی کردن بنادر را در دستور کار دارد و باید این موضوع را دنبال و پیگیری کنیم، گفت: با توجه به نزدیکی به تعطیلات عید نوروز و افزایش حجم سفرها، باید اقداماتی در راستای کاهش حوادث در شبکه حمل و نقل، اجرایی شوند تا شاهد کمترین تلفات و تصادفات باشیم.

**ساخت ۷۵ کیلومتر راه اصلی در سال جاری در خوزستان

وزیر راه و شهرسازی از ساخت ۷۵ کیلومتر راه اصلی و زیرسازی و آماده سازی ۳۰۰ کیلومتر راه روستایی در سال جاری در استان خوزستان خبر داد.

به گزارش جهان اقتصاد، محمد اسلامی گفت: در این مدت حدود ۷۵ کیلومتر راه اصلی در استان، ساخته‌شده و به بهره‌برداری رسیده است و تعداد زیادی پروژه به‌ویژه راه روستایی در دست اجراست.

وی با اشاره به اینکه، ما در سال ۹۸ اهتمام ویژه‌ای برای راه روستایی و طرح ملی ابرار، قائل شدیم، افزود: در این مدت، همکاران ما حدود ۳۰۰ کیلومتر راه روستایی را در استان زیرسازی و آماده‌سازی کردند که اکنون آماده آسفالت است و امیدواریم با توجه به شرایط جوی هر چه سریع‌تر این میزان راه آسفالت شود و به بهره‌برداری برسد.

وزیر راه و شهرسازی عنوان کرد: قرارداد ساخت و تکمیل محور دارخوین به شادگان در سال ۹۵ منعقد شده است و به دلیل مسائل زیست‌محیطی و اعتباری که بر سر راه آن وجود داشته تاکنون دچار کندی پیشرفت غیرقابل‌قبولی بوده است. ما امروز به اتفاق استاندار و مسئولان مربوطه از این محور بازدید کردیم و پیمانکاران متعهد شدند، حدود ۱۲ کیلومتر از مسیر را با حمایت و مدیریت مسئولان ما در استان، هر چه زودتر آماده کنند و قول داده‌اند تا شهریور این میزان را تمام کنند. ۱۲ کیلومتر دیگر از مسیر نیز باقی می‌ماند که نیازمند مطالعات و مسائل زیست‌محیطی مربوط به تالاب است و با کمک مسئولان، این مسائل نیز برطرف می‌شود تا شاهد تکمیل شدن باند دوم این محور باشیم.

اسلامی، ضمن ابراز امیدواری برای عبور از محدودیت‌های اعتباری، محور دارخوین-شادگان را محوری مهم خواند و افزود: امیدواریم در سال جدید بخش نیمه‌تمام آن، تکمیل و بخش مطالعاتی نیز انجام شود و پیمانکاران جدیدی انتخاب شوند تا شاهد تکمیل این مسیر باشیم.

**خروج بخش مسکن از رکود

وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر اینکه یکی از بخش هایی که توانست رشد منفی اقتصاد را کنترل کند بخش مسکن بود، گفت: بخش مسکن از رکود خارج شده و نقدینگی به سمت و سوی ساخت و ساز خواهد رفت.

اسلامی در پاسخ به این سوال که اخیرا همتی رئیس کل بانک مرکزی از رشد نقدینگی ابراز نگرانی کرده و اعلام کرد که نقدینگی از مرز ۲۰۰۰ هزار میلیارد تومان عبور کرده است حال ورود این نقدینگی به بخش مسکن می تواند تهدید یا فرصت باشد گفت:بخش مسکن از رکود خارج شده است.

*بخش مسکن رشد منفی اقتصاد را کنترل کرد

وی افزود:فعالیت هایی که صورت گرفته است نشان می دهد که یکی از بخش هایی که توانسته است رشد منفی اقتصاد را کنترل کند بخش مسکن بوده است.

وزیر راه و شهرسازی اضافه کرد:تصور بنده این است و پیش بینی می کنم که وضعیت بهتر و بهتر خواهد شد و نقدینگی به سمت و سوی ساخت و ساز و اقدامات موثر پیش خواهد رفت.

عبور میزان نقدینگی کشور از مرز ۲۲۰۰ هزار میلیارد تومان نشان می دهد که این میزان نقدینگی تناسبی با رشد اقتصادی کشور ندارد و و می‌تواند آثار سوئی به دنبال داشته باشد.این آثار سوء میتواند نقش مخربی بر هر بازاری به خصوص بازار مسکن داشته باشد.

کارشناسان اقتصادی و حتی خود مسئولان ارشد بانک مرکزی بر این باور هستند که رشد نقدینگی در یک اقتصاد سالم و مبتنی بر تولید به منزله رشد اقتصادی است، اما در اقتصادی که تولید در درجه چندم اهمیت قرار دارد و فعالیت‌های سوداگرانه در بازارهای مختلف قدرت مانور بیشتری دارند، رشد فزاینده نقدینگی به معنای سخت‌تر شدن شرایط برای فعالیت‌های مولد است.

در این میان کارشناسان اقتصاد مسکن معتقدند طی دو تا سه دهه اخیر میان نقدینگی و قیمت مسکن همواره رابطه مشخصی وجود داشته است.

روند تغییرات در میزان تقاضای مصرفی مسکن همواره ملایم است اما در دوره‌های رونق این تقاضای سرمایه‌ای است که یکباره در حجم زیاد وارد بازار مسکن می‌شود و جهش قیمت به دنبال آن رخ می‌دهد.

 

 

 

نظرات شما