افزایش ۶۵ درصدی بهره وری آب با اجرای سیستم نوین آبیاری

رئیس سازمان جهاد کشاورزی کرمانشاه خبر داد:

مهناز اسماعیلی-رئیس سازمان جهاد کشاورزی کرمانشاه گفت: تا ٢ماه آینده پنج نژاد برتر دنیا برای اصلاح و پرورش به این مرکز آورده می‌شوند. این مرکز با اصلاح نژاد دام شیری به رکورد ۴۵ لیتر شیر در روز دست یافته است.

به گزارش خبرنگار جهان اقتصاد از سرپل ذهاب، خسرو شهبازی در حاشیه بازدید از طرح آبرسانی مناطق کشاورزی این استان در نشست خبری اظهار داشت: کرمانشاه یکی از قطب‌های کشاورزی کشور است که ۹۴۶ هزار هکتار سطح اراضی کشاورزی دارد و از این میزان ۲۵ درصد آن بالغ بر ۲۴۰ هزار هکتار آبی و باقی اراضی دیم است.

وی افزود: طی سال‌های گذشته تاکنون ۷۳ هزار هکتار در قالب شبکه‌های آبیاری توسط خود مردم و کمک دولت که ۱۰ میلیون تومان به ازای هر هکتار کمک بلاعوض انجام داده پروژه را پیش برده‌اند در قالب این طرح نیز تاکنون ۵۲ هزار و ۵۰۰ هکتار شیوه‌های نوین آ‌بیاری به ویژه آبیاری تیپ (نواری) مهیا شده است که در مجموع ۱۲۵ هزار هکتار از اراضی کشاورزی استان کرمانشاه به سیستم‌های آبیاری نوین مجهز می‌شود.

شهبازی ادامه داد: اولویت اصلی تجهیز اراضی کشاورزی با آبیاری تیپ یا نواری است اما به دلیل پدیده گرد و غباری که در منطقه وجود دارد سیستم آبیاری بارانی را هم طراحی کرده‌ایم تا برگ هم شستشو شوند.

رئیس جهاد کشاورزی استان کرمانشاه تصریح کرد: متوسط عملکرد برداشت چغندر در هکتار ۷۵ تن است که یکی از کشاورزان نمونه ما در این استان ۱۸۲ تن در هکتار چغندر برداشت کرده است. همچنین میزان برداشت کلزا در استان کرمانشاه به هشت تن در هکتار رسیده که می‌توان گفت هشت برابر شده است.

وی با اشاره به کاهش مصرف انواع کود و سموم شیمیایی در این استان خاطرنشان کرد: اگر چه سرانه مصرف کود و سموم در کشور ۵۰۰ سی سی در هکتار و نصف استاندارد جهانی است اما همین رقم نیز در استان کرمانشاه کمتر مصرف می‌شود در سال گذشته ۲۸۰ تن مصرف کود شیمیایی و سموم را کاهش دادیم.

شهبازی در ادامه تصریح کرد: ۱۱ سد در استان کرمانشاه داریم که شبکه های باید پایاب آن ساخته و به بهترین نحو بهره برداری می شد و در حال حاضر، بر اساس برآورد وزارت نیرو سهم استان کرمانشاه از مهار آب حدود ۶۴ هزار هکتار است که اعتبار آن از صندوق توسعه ملی تامین شده است.

وی با تاکید بر افزایش بهره وری آب با راه اندازی سیستم نوین آبیاری اضافه کرد: در سیستم قدیمی که آبیاری به شیوه غرقابی بود، راندمان آبیاری ۲۵ درصد بود اما در حال حاضر در سیستم آبیاری بارانی و تیپ به ترتیب بهره وری به ۶۵ و ۸۵ درصد رسیده است.

شهبازی با اشاره به اهمیت اصلاح نژاد در موضوع دامداری گفت: مرکز تحقیقات و پژوهش جهاد کشاورزی مرکز اصلاح نژاد نیز هست و گوشت دام‌های اصلاح شده هم مصرف داخلی دارد و برای صادرات بسیار مناسب است و مشتریان بسیاری دارد.

نظرات شما

×

Comments are closed.