افزایش ۵۰۰مگاواتی ظرفیت انرژی‌های تجدیدپذیر تا تابستان ۹۸

هشدار وزیر نیرو نسبت به مصرف حدود ۱۵درصد آب شیرین دنیا برای تولید انرژی

گروه امورزیربنایی-وزیر نیرو با اشاره به اینکه مشکلات نوسانات نرخ ارز بر حوزه تجدیدپذیرها در حال بررسی و حل و فصل است، گفت: با تحقق این مسئله حضور سرمایه‌گذاران در این بخش سرعت بیشتری خواهد گرفت.

به‌گزارش جهان اقتصاد، رضا اردکانیان در حاشیه مراسم افتتاحیه سومین نمایشگاه و کنفرانس بین‌المللی انرژی‌های تجدیدپذیر ایران با اشاره به اینکه ظرفیت نصب شده انرژی‌های تجدیدپذیر کشور تا برنامه ششم توسعه باید به ۵۰۰۰ مگاوات برسد، ابراز کرد: بر این اساس دولت دوازدهم در چهار ساله کاری خود هدف چهارهزار مگاواتی را در نظر گرفته است.

وی با اشاره به اینکه ظرفیت فعلی نصب شده تجدیدپذیرها به بیش از۶۵۰مگاوات رسیده است، اظهار کرد: با توجه به اینکه قراردادهای متعددی در دست اجراست از این رو پیش‌بینی می‌کنیم تا پیک تابستان سال ۹۸ حدود ۵۰۰ مگاوات ظرفیت جدید نیز به واحدهای فعلی ما افزوده شود.

اردکانیان تصریح کرد: ما در این بین امکانی را فراهم کرده‌ایم و دستورالعمل آن نیز ابلاغ شده است تا سرمایه‌گذاران مختلف بخش خصوصی بتوانند نسبت به انعقاد قراردادهای صادرات برق به کشورهای همسایه اقدام کنند و ما تنها تسهیلات لازم برای این بخش را فراهم و شبکه را در اختیار آن‌ها بگذاریم.

وی با اشاره به اینکه امکان صادارت برق به تمامی کشورهای همسایه وجود دارد، بیان کرد: ما در این میان صرفا بابت تسهیلی که فراهم می‌کنیم حق ترانزیتی را دریافت خواهیم کرد که از این حیث فرصت‌های شغلی بیشتری به ویژه در دشت‌های وسیع کشور فراهم خواهد شد.

وزیر نیرو با تاکید بر اینکه سالانه حدود ۱۵ درصد مصرف آب شیرین دنیا صرف تولید انرژی می‌شود، گفت: این در حالی‌ است که انرژی‌های بادی و خورشیدی به هیچ آبی نیاز ندارند و میزان مصرف آب در چرخه عمر این نیروگاه‌ها حداقل است که این امر موجب می‌شود با توسعه این فناوری‌ها روند مصرف آب نیز کاهش یابد.

وی اظهار کرد: در سال‌های اخیر با رشد روزافزون تقاضای انرژی، گرایش به سمت استفاده بیشتر از منابع انرژی تجدیدپذیر به دلیل کاهش در هزینه آن‌ها افزایش یافته و انرژی‌های تجدیدپذیر به عنوان اولویت مهمی در سیاستگذاری‌های کلان اغلب کشورهای جهان جایگاه مهمی پیدا کرده است.

وی ادامه داد: با نگاهی اجمالی به بهای انواع انرژی می‌توان پیش‌بینی کرد که در دهه‌های آینده با کاهش منابع سوخت‌های فسیلی و افزایش چشمگیر ارزش آن‌ها به طور همزمان و از سوی دیگر کاهش هزینه‌های تولید انرژی از منابع تجدیدپذیر، از منابع فسیلی عمدتا به عنوان مواد اولیه تولید سایر فرآورده‌ها استفاده شده و منابع انرژی تجدیدپذیر جایگزین مناسبی برای آن‌ها باشند.

وزیر نیرو با تاکید بر اینکه یکی از عمده‌ترین عوامل موثر در تولید انرژی برق از سوخت‌های فسیلی را بهای سوخت مصرفی آن ها دانست و افزود: به همین دلیل با افزایش بهای این حامل‌های انرژی، قیمت برق تولیدی نیز تا حد قابل ملاحظه‌ای افزایش خواهد یافت.

وی با اشاره به اینکه در سال ۲۰۱۷ میلادی سرمایه‌گذاری‌های جدیدی در حوزه تولید برق از منابع تجدیدپذیر صورت گرفته است، اظهار کرد: براساس ارزیابی صورت گرفته بیش از ۵۰ گیگاوات به ظرفیت بادی اضافه‌شده و به ظرفیت کلی ۵۳۹ گیگاوات رسیده است که رشد ۱۱ درصدی را با خود به همراه داشته است. همچنین ظرفیت اضافه‌شده سیستم‌های فتوولتائیک در سراسر جهان به میزان ۹۸ گیگاوات رسیده که با افزایش ۳۳ درصدی به ۴۰۲ گیگاوات تا انتهای سال ۲۰۱۷ میلادی رسیده است.

**سهم انرژی‌های تجدیدپذیر در سبد انرژی دنیا ۲ برابر می‌شود

اردکانیان ادامه داد: براساس پیش‌بینی‌های صورت گرفته در سناریوی نقشه راه انرژی‌های تجدیدپذیر که از سوی آژانس بین‌المللی انرژی‌های تجدیدپذیر(آیرینا) ارائه شده است، سهم انرژی‌های تجدیدپذیر در سبد انرژی دنیا تا سال ۲۰۳۰ میلادی تقریبا دو برابر می‌شود که این مسئله موجب می‌شود تا تولید ناخالص داخلی در جهان بین ۰.۶ تا ۱.۱ درصد نسبت به حالت عادی افزایش یابد که معادل ۷۰۶ میلیارد دلار تا ۱.۳ تریلیون دلار است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه ایران دارای پتانسیل فراوان انرژی‌های تجدیدپذیر بادی، خورشیدی، زیست‌توده و زمین‌گرمایی است، بیان کرد: براساس مطالعات انجام‌شده مقدار پتانسیل فنی انرژی بادی در ایران بیش از ۱۴۰ هزار مگاوات برآورد شده که از این میزان بیش از ۳۰ هزار مگاوات به‌ صورت عملی برآورد می‌شود.

وزیر نیرو ادامه داد: برآوردهای اولیه در حوزه انرژی خورشیدی نیز نشان‌دهنده آن است که در مساحتی بیش از ۲۰۰۰ کیلومترمربع، امکان نصب بیش از ۶۰ هزار مگاوات نیروگاه حرارتی خورشیدی در کشور وجود دارد.

اردکانیان تصریح کرد: براساس مطالعات اکتشافی انجام‌شده در حوزه انرژی زمین‌گرمایی، ایران دارای ۱۵ منطقه مستعد زمین‌گرمایی است که فقط در یکی از این مناطق که در مشکین‌شهر است، ظرفیت مخزن در حدود ۲۵۰ مگاوات الکتریکی و ۱۲۵۰ مگاوات حرارتی تخمین زده می‌شود.

اردکانیان گفت: در این راستا مقرر شده تا به ‌منظور حمایت از سرمایه‌گذاری در بومی‌سازی، سازمان ساتبا با شرکت‌هایی که برنامه فنی و اجرایی مناسب برای توسعه دانش فنی و ساخت داخل تجهیزات داشته و گواهی مربوطه را اخذ کرده باشند، قرارداد بلندمدت خرید برق منعقد کنند.

وی ادامه داد: مکانیسم خرید تضمینی برق تولیدی از منابع تجدیدپذیر ازجمله مشوق‌هایی است که وزارت نیرو فراهم کرده است تا با فعالیت هر چه بیشتر سرمایه‌گذاران بخش خصوصی عرصه انرژی‌های تجدیدپذیر را اقتصادی کند. از دیگر اقدامات صورت گرفته در راستای توسعه پایدار می‌توان به بند “د” تبصره ۶ قانون بودجه سال ۱۳۹۷ اشاره کرد که در آن “عوارض موضوع ماده (۵) قانون حمایت از صنعت برق کشور مصوب به میزان هشت درصد مبلغ برق مصرفی در سقف ۱۲۸۰۰ میلیارد ریال تعیین شد.

وزیر نیرو یادآور شد: از دیگر اقدامات صورت گرفته برای برطرف کردن نگرانی‌های بخش خصوصی ابلاغ “مصوبه تعیین شرایط صادرات برق تجدیدپذیر و پاک غیردولتی به خارج از کشور” بوده است که هدف این مصوبه، حمایت و تشویق سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی برای تولید برق خورشیدی و بادی از دشت‌های وسیع کشور و صادرات آن به کشورهای همسایه می‌باشد.

اردکانیان تصریح کرد: در این فرایند سرمایه‌گذاران این امکان را خواهند داشت که مستقیماً قرارداد خود را برای فروش برق با همسایگان ایران منعقد کرده و دراین‌بین وزارت نیرو نقش تسهیل گری داشته و صرفاً هزینه ترانزیت برق از سرمایه‌گذاران اخذ خواهد شد. در این راستا سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری انرژی برق (ساتبا) ظرف مدت یک هفته پروانه احداث نیروگاه‌های تجدیدپذیر با هدف صادرات برق را برای متقاضیان صادر می‌کند.

**اقلیم ایران سازگار با تولید انرژی‌های تجدیدپذیر است

معاون وزیر نیرو در ادامه گفت: ما خرید تضمینی برق را در دستور کار داریم اما فروش برق توسط شرکت‌های تولیدکننده به صورت خصوصی و بدون واسطه دولتی با شرکت‌های خارجی انجام می‌شود.

محمد صادق‌زاده اظهار کرد: مپنا ۸۰ درصد از برق خود را در کهک از ۱۲ ظهر تا تاریکی هوا تولید کرده که در سه ماه تابستان بوده است و این طلایی‌ترین برقی است که تولید شده، ما حدود ۹ هزار مگاوات برق در ۳۰۰ ساعت تولید می‌‌کنیم که هزینه تمام شده این نیروگاه‌ها رقمی بالاتر از ۵ هزار تومان در ساعت برآورد می‌شود در حالی که منابع تجدیدپذیر قیمتی معادل ۴۰۰ تومان است.

وی افزود: الگوی تولید این نیروگاه با اقلیم ما سازگار است تابش خورشید ایران ثبات خوبی دارد و با کشوری مانند آلمان قابل مقایسه نیست. آلمان طی تحقیقاتی که انجام داده برای صد در صد شدن مصرف برق خود از انرژی‌های تجدیدپذیر تا سال ۲۰۵۰ برنامه‌ریزی کرده است اما اقلیم کشور ما بسیار سازگارتر است.

صادق‌زاده در رابطه با سیاست‌های وزارت نیرو خاطرنشان کرد: یکی از سیاست‌هایی که وزارت نیرو در سه ماه گذشته اتخاذ کرده برای اینکه سرمایه‌گذارها و مردم به فکر برنامه‌ریزی بلندمدت باشند و شرکت‌ها برای ۱۰ تا ۲۰ سال آینده برنامه‌ریزی کنند این است که در روش‌شناسی‌های خود تنوع ایجاد کنند.

معاون وزیر نیرو در ادامه تصریح کرد: وزارت نیرو دو ابتکار جدید را ابلاغ کرده که یکی از آنها الگوی مناسب و برنامه‌ریزی شرکت‌های فعال در حوزه خرید تضمینی است و دیگری اجازه برای صادرات برق است ما جزء کشورهای غنی دنیا برای منابع تجدیدپذیر هستیم. ما به راحتی می‌توانیم علاوه بر تامین برق خود به اروپا هم برق صادر کنیم.

مدیرعامل سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر با اشاره به صادرات برق توسط بخش خصوصی اذعان داشت: ما خود را محدود به خرید تضمینی نکردیم. فروش برق توسط شرکت‌های تولیدکننده به صورت خصوصی با طرف خارجی انجام می‌شود و دولت هیچ دخالتی در این زمینه نخواهد داشت.

وی گفت: ما بدون قید و شرط پروانه احداث، صادر خواهیم کرد که این کار به صورت الکترونیکی انجام می‌شود و کمتر از یک هفته قراردادها را تامین می‌کنیم و شبکه برق را در اختیار آنها قرار می‌دهیم.

وی با اشاره به حق ترانزیت دریافت شده توسط وزارت نیرو اظهار کرد: دریافت حق ترانزیت ۱۵ درصد سبد صادراتی برق در سال ماقبل تنها نقطه اتصال ما با بخش خصوصی است. هزینه تولید برای ما کمتر است و صادرات با نرخ بالا انجام خواهد شد و حاشیه سود بالایی برای بخش خصوصی خواهد داشت.

نظرات شما

×

Comments are closed.