افزایش هفت برابری ظرفیت پهنای باند ملی

معاون مرکز فناوری اطلاعات وزارت ارتباطات اعلام کرد

گروه امورزیربنایی-معاون مرکز فناوری اطلاعات وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: ظرفیت پهنای باند ملی از ۶۲۴ گیگابایت در سال ۹۲ به چهار هزار و ۴۰۰ گیگابایت رسیده است که افزایش هفت برابری را نشان می دهد.

سعید قربانی در سومین کنگره بین المللی فناوری، ارتباطات و دانش درمشهد افزود : در گذشته در تامین زیرساخت ها، عقب افتادگی های جدی در حوزه فناوری اطلاعات وجود داشت که در سه سال گذشته اقدامات خوبی در این زمینه انجام شده است .

وی بیان کرد: هنوز در کشور در ایجاد فرصت های برابر بین مناطق شهری و روستایی عقب هستیم که برای جبران این امر در سه سال گذشته مناطق روستایی فاقد پوشش ارتباطی، احصا و بیش از ۲۵ هزار ارتباط روستایی و اتصال به اینترنت پرسرعت ایجاد شد.

قربانی ادامه داد : هم اکنون در کشور حدود ۳۷ میلیون کاربر اینترنیت داریم که ۲۸ میلیون از این تعداد دسترسی به اینترنت پرسرعت دارند .

معاون مرکزفناوری اطلاعات وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به وجود مشکلاتی در سرعت اینترنت در کشور افزود : در صورت استفاده از ظرفیت شبکه ملی اطلاعات ،مشکل سرعت اینترنت حل می شود.

قربانی خاطرنشان کرد : همچنین نگهداری منابع داده ای در داخل کشور امن نیست و باید از ظرفیت های داخلی در حوزه داده و سرویس استفاده کرد.

وی گفت : ضریب نفوذ اینترنت در کشور ۴۷ درصد است و مشترکان تلفن همراه نیز هم اکنون ۷۶ میلیون نفر هستند.

وی با اشاره به توسعه زیرساخت های فیبر نوری کشور ادامه داد : در سال ۹۲ میزان فیبر نوری در کشور ۵۱ هزار و ۴۹۷ کیلومتر بود که هم اکنون این میزان به ۵۷ هزار و ۱۵۸ کیلومتر افزایش یافته است.

قربانی افزود : میزان پهنای باند بین المللی نیز با رشد هشت برابری به ۷۲ گیگا بیت در ثانیه رسیده است.

وی ادامه داد : امکان پایش باند فرکانسی نیز در سه سال گذشته با رشد ۵۶ درصدی به ۱۱۰ گیگاهرتز زیرپوشش رسیده است.

معاون مرکزفناوری اطلاعات وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات خاطرنشان کرد : در سه سال گذشته حدود ۳۲۰ هزار میلیارد ریال برای توسعه شبکه و پهنه باند کشور سرمایه گذاری شده که ۲ برابر این رقم نیز از سوی بخش خصوصی سرمایه گذاری شده است.

قربانی ادامه داد: در زمینه کریدور فناوری اطلاعات هم اکنون ۲ پروژه ویژه ‘پارک اینترنت اشیا ‘ و ‘ایجاد شهر هوشمند الکتریکی ‘ برای جذب سرمایه گذار در دستور کار قرار دارد.

وی با بیان اینکه در دنیای وب و فضای مجازی زبان فارسی از جایگاه خوبی برخوردار نیست ، افزود : یکی از دلایل این نقیصه فقدان منابع علمی تخصصی معتبر در فضای وب به زبان فارسی است و هر قدر منابع علمی فارسی بیشتر تولید و به اشتراک گذاشته شود این زبان وضعیت بهتری خواهد داشت.

معاون مرکزفناوری اطلاعات وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در ادامه با تاکید بر تقویت تعامل بین دولت ،صنعت و دانشگاه افزود : برای تحقق این مهم مدلهای زیادی مطرح شده ولی تعامل قابل قبولی وجود ندارد.

قربانی خاطرنشان کرد : هم اکنون تعامل بین چرخه تبدیل ایده به محصول و چرخه تجاری کردن محصولاتی که از ایده دانشگاهی نشات گرفته باشد، کند است و بخش اپراتوری کشور در حوزه صنعت اعتماد کافی به حوزه دانشگاهی برای سرمایه گذاری وجود ندارد.

وی با تاکید بر اینکه برای توسعه آی. سی. تی باید به ظرفیتهای داخلی و شبکه ملی اطلاعات توجه کرد ، گفت : در لایه سرویس و زیرساخت نیاز به دنیای خارجی در حوزه وب باید به حد صفر برسد که در این راستا نقش ملی آی .سی .تی (فناوری ارتباطات و اطلاعات) برای کشور با عنوان نقشه راه دولت الکترونیک مد نظر دولتمردان است .

سومین کنگره بین المللی فناوری، ارتباطات و دانش روز چهارشنبه با حضور ۲۰۰ متخصص داخلی و خارجی این حوزه در مراسمی در مشهد برگزار شد.

نظرات شما

×

Comments are closed.