افزایش بهای بلیت مترو تهران با شعار تشویق مردم به استفاده از حمل و نقل عمومی مغایرت دارد

۱۳۹۵/۱۲/۰۹

خبرگزاری آنا نوشت: رحمت الله حافظی در جلسه شورای شهر تهران، در بررسی لایحه تعیین قیمت بلیت مترو در سال ۹۶ با بیان اینکه کمیسیون سلامت با افزایش تنها ۱۰ درصد قیمت بلیت موافق است، اظهار کرد: من شخصا با افزایش قیمت بلیت مترو موافق نیستم زیرا این افزایش قیمت‌ها با شعار تشویق مردم به استفاده از حمل و نقل عمومی مغایرت دارد. این افزایش قیمت‌ها به گونه‌ای است که خارج از توان عامه مردم بوده و عملا این شعار بی محتوا می‌شود.

وی با اشاره به اینکه شرکت بهره برداری مترو محاسبه و اعلام کرده که هزینه هر سفر با مترو، دو هزار و ۴۰۰ تومان است، تاکید کرد: این شرکت اعلام کند که بر چه اساسی این هزینه برآورد شده است؟ شرکت بهره برداری مترو چهار هزار پرسنل مازاد داشته و با محاسبه حقوق نیروهای مازاد این نرخ را اعلام کرده است.

رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران با بیان اینکه شرکت بهره برداری مترو هزینه‌های سربار به شهروندان تحمیل می‌کند و باید مبنای محاسبه بلیت مترو مشخص شود، گفت: شورا وظیفه سیاست‌گذاری برای شهر تهران دارد. لذا باید برای کمبود منابع برنامه‌ریزی کند برای نمونه در کنار اخذ عوارض پایه از هر خودرو، بایستی از خودروها بر اساس میزان پیمایش، عوارض مازاد دریافت کرد.

حافظی اعلام کرد: اگر می‌خواهید به عقل و منطق و عدالت نزدیک شوید باید این کار را انجام دهید و اجاره ندهید استفاده از مترو و حمل و نقل عمومی برای مردم گران و غیرقابل دسترس باشد.

وی با اشاره به اینکه گزارش شرکت مترو درباره چرایی افزایش قیمت بلیت مترو کارشناسی نیست، تصریح کرد: سازمان بازرسی کل کشور در گزارش ۹۳ صفحه‌ای پاسخ‌های مدیرعامل سابق شرکت بهره برداری مترو نسبت به جذب ۴۲۰۰ نفر نیروی مازاد طی سالهای ۹۱ و ۹۲ را نپذیرفته است.

وی گفت: در گزارش بازرسی آمده است که از ابتدای سال ۹۰ تا آبان ۹۲ طول خطوط مترو ۱۸ درصد و تعداد ایستگاه‌های مترو ۲۳ درصد افزایش یافته در حالی که تعداد پرسنل، ۸۲ درصد افزایش داشته است. میزان حقوق و اضافه کار پرداختی به پرسنل در فروردین ۱۳۹۰ از حدود ۴ میلیارد تومان به حدود ۱۵ میلیارد تومان در آبان ۹۲ رسیده، یعنی ۳/۷۵ برابر و معادل ۲۷۵ درصد افزایش یافته است.

رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران همچنین اعلام کرد: سرانه حقوق پرسنل این شرکت بین ۹ تا ۱۱ میلیون تومان است در حالی که در یکی از شرکت‌های شهرداری سرانه حقوق یک میلیون ۸۰۰ هزار تومان است، این هزینه‌های سربار باید اصلاح و نباید به مردم تحمیل شود.

وی گفت: ۴۰۰ نفر از پرسنل جذب شده این شرکت بالای ۴۰ سال سن دارند که مدرک تحصیلی ۵۰ درصد این افراد زیر دیپلم بوده، همچنین ۳۰ درصد نیز زیر پنجم ابتدایی یا بی‌سواد هستند، اما نکته مهم دیگر اینکه ۳۰۰ نفر از نیروهای شرکت بهره برداری مترو منتسب به افراد خاص هستند که در گزارش سازمان بازرسی کل کشور با ذکر نام از آنها یاد شده است.

وی درباره بررسی لایحه اصلاحیه مصوبه چگونگی محاسبه و اخذ بهای مدیریت پسماند نیز گفت: بهای هزینه جمع آوری و حمل یک کیلو گرم پسماند عادی در شهریور ماه سال ۹۴، ۴۲۷ تومان و هزینه دفع یک کیلوگرم پسماند عادی در شهر تهران نیز ۲۵۵ تومان مصوب شد. برای امسال این بها با ده در صد افزایش در هزینه جمع آوری، ۴۷۰ تومان و در دفع پسماند، ۲۸۰ تومان پیشنهاد می‌شود.

حافظی اعلام کرد: سازمان مدیریت پسماند مکلف است تا پایان سال ۹۶ نسبت به اجرایی شدن کامل تفکیک از مبدا در ۷۰ ناحیه شهرداری اقدام و تغییر در اخذ بهای خدمات در سنوات بعدی منوط به اجرایی شدن تفکیک از مبدا خواهد بود.

نظرات شما

×

Comments are closed.