افت ۷۰۱ واحدی بورس در هفته گذشته

مرتضی ابراهیمی– فضای صبر و انتظار در بورس تهران در هفته جاری هم ادامه یافت تا با افت ۹/ ۰ درصدی، شاخص بورس در سطح کمتر از ۷۹ هزار واحد آرام بگیرد. به این ترتیب، با ورود مجدد به محدوده زیان‌دهی، افت بازار سهام از ابتدای سال به ۵/ ۱ درصد رسید تا در قعر جدول عملکرد بازارهای سرمایه‌گذاری (سپرده بانکی، مسکن، ارز و طلا) در سال ۹۵ جا خوش کند. در همین حال، کاهش ارزش معاملات خرد تا محدوده ۱۰۰ میلیارد تومان، کماکان نشانه‌ای از گردش قابل ملاحظه جریان نقدینگی در بازار سهام را نمایان نمی‌کند. متغیرهای اقتصادی محیطی شامل نرخ‌های سود و ارز هم به ثبات مطلوب نرسیده‌اند و به همین دلیل، فعالان بازار تا تعیین تکلیف موارد مزبور احتمالاً در وضعیت صبر و انتظار خواهند ماند. درهمین حال، نگاه امید سهامداران به بازگشایی نمادهای متوقف دوخته شده است؛ جایی که قرار است سازمان بورس با رفع توقف نمادهای معاملاتی زمینه‌ساز تسهیل نقدشوندگی در بازار تا پیش از پایان سال شود.

به گزارش جهان اقتصاد، بورس اوراق بهادار تهران در هفته گذشته شرایط رکود را سپری کرد، این بازار حجم معاملات چشمگیری را شاهد نبود و تنها جو روانی، تلاطم‌های را در آن ایجاد کرده است. شاخص کل در این شرایط نسبت به ۵ روز کاری گذشته ۷۰۱ واحد افت نشان می‌دهد.

بورس تهران در این روزها شرایط رکودی را تجربه می‌کند این شرایط می‌تواند ناشی از فضای ابهام و انتظار در بازار سرمایه و فعالان آن باشد به عنوان مثال شرایط آینده نرخ ارز و صحبت‌هایی که دوباره درباره تک نرخی شدن آن شنیده می‌شود می‌تواند به این فضای ابهام تا حدودی دامن بزند. البته در روزهای گذشته پایین آمدن قیمت دلار از کانال ۴۰۰۰ هزار تومانی باعث شد شرایط ناشی از این پارامتر، کمتر از روزهای سابق بر جو روانی حاکم، دامن بزند.

از طرفی شرایط نامشخص نمادهایی که مدت هاست بسته هستند و وضعیت صورت‌های مالی شرکت‌های آن‌ها یکی دیگر از عوامل انتظار است، فعالان بازار سرمایه علاقه مندند بدانند صورت‌های مالی آن شرکت‌های بورسی از جمله بانکی‌ها پس از تنظیمشان با استفاده از استاندارد IFRS به چه میزان سود یا زیان شناسایی کرده و آن نمادها در چه قیمتی بازگشایی خواهند شد.

در پنج روز کاری گذشته شاخص کل بازده نقدی و قیمتی بورس اوراق بهادار تهران با ۷۰۱ واحد افت، از تراز ۷۹ هزار و ۶۹۱ واحدی به رقم ۷۸ هزار و ۹۹۰ واحدی رسید و شاخص آزاد شناور با بیش از ۱۰۰۰ واحد کاهش رقم ۸۶ هزار و ۷۱۱ واحدی را تجربه کرد.

همچنین شاخص بازار اول که در ۸ دی ماه ۱۳۹۵ در تراز ۵۶ هزار و ۶۹۷ واحدی قرار داشت با ۶۶۸ واحد افت به عدد ۵۶ هزار و ۲۹ واحدی رسید و شاخص بازار دوم از عدد ۱۶۸ هزار و ۸۶۳ به عدد ۱۶۸ هزار و ۳۲۹ واحدی رسید و در نتیجه ۵۳۴ واحد افت کرد.

بررسی دادوستدهای صورت‌گرفته در بازارهای فرابورس ایران حاکی از آن است که بازار ابزارهای نوین مالی با نقل و انتقال ۳۵ میلیون ورقه به ارزش ۶ هزار و ۶۱ میلیارد ریال، بالاترین ارزش معاملاتی هفته میانی دی‌ماه را به خود اختصاص داد.

بازار ابزارهای نوین مالی در هفته منتهی به هفدهم دی‌ماه با رشد ۱۲ درصدی حجم و افزایش ۳۷ درصدی ارزش معاملاتی نسبت به هفته پیش مواجه شد و اوراق بدهی با نقل ‌و انتقال ۶ میلیون ورقه به ارزش ۵ هزار و ۴۸۲ میلیارد ریال در صدر این بازار ایستاد.

در این بازار به تفکیک ابزارهای مالی مورد معامله، در اوراق بدهی بهترین عملکرد را در روند معاملات شاهد بودیم به‌طوری که حجم معاملات این اوراق در مقایسه با هفته گذشته ۳۷ درصد و ارزش آن‌‌ها با ۴۱ درصد افزایش همراه شد. در ادامه در صندوق سرمایه‌گذاری قابل معامله نیز ۲۸ میلیون ورقه به ارزش ۳۶۱ میلیارد ریال و در اوراق گواهی تسهیلات مسکن ۳ هزار ورقه به ارزش ۲۱۸ میلیارد ریال دست به دست شد.

معاملات فرابورس ایران در دومین هفته دی‌ماه در حالی پایان یافت که ارزش معاملات هفته کذشته ۸ هزار و ۵۵۴ میلیارد ریال بود و در مقایسه با هفته گذشته (رقم ۷ هزار و ۹۰۰ میلیارد ریال) با ۸ درصد افزایش همراه شد. اما حجم معاملات هفتگی معادل یک‌هزار و ۱۰ میلیون ورقه بود و نسبت به هفته پیش افت ۴۸ درصدی را تجربه کرد؛ با این حال نسبت به زمان مشابه سال گذشته با ۱۸ درصد افزایش روبه‌رو شد. تعداد معاملات هفتگی در مجموع بازارهای فرابورس نیز با ۷۰ هزار دفعه، رشد ۴۲ درصدی را نسبت به زمان مشابه سال گذشته تجربه کرد.

فلزات اساسی دارنده بیشترین سهم از ارزش معاملات صنایع فرابورسی

در معاملات خرد بازار سهام به تفکیک گروه‌های صنعت، فلزات اساسی، محصولات شیمیایی، اطلاعات و ارتباطات، انبوه‌سازی،املاک و مستغلات، فرآورده‌های نفتی، کک و سوخت هسته‌ای به ترتیب با ارزش‌های معاملاتی ۲۷۵، ۱۵۵، ۱۴۰، ۱۱۰ و ۷۹ میلیارد ریال در رتبه‌های اول تا پنجم برترین‌های گروه صنعت قرار گرفتند.

دو گروه بانک‌ها و موسسات اعتباری و عرضه برق، گاز، بخار و آب گرم نیز به ترتیب با ۳۵ و ۳۰ میلیارد ریال ارزش معاملاتی، رتبه‌های نهم و دهم را در این میان کسب کردند و ۳و ۲ درصد از سهم کل را به خود اختصاص دادند. همچنین مجموع معاملات ۱۱ گروه برتر صنایع فرابورسی در هفته‌ای که پشت سر گذاشتیم یک هزار و ۱۹۷ میلیارد ریال بود.

با پایان یافتن معاملات هفته گذشته، ارزش کل مجموع بازارهای فرابورس تا کنون به ۹۸۶ هزار و ۶۵ میلیارد ریال رسیده‌ که در این میان بازار دوم با ۴۱۹ هزار و ۶۳۰ میلیارد ریال بیشترین ارزش بازار را با سهم ۴۳ درصدی از ارزش کل داراست.

مرتضی ابراهیمی

ایمیل: news.morteza@gmail.com وبلاگ: http://economy-communications.blog.ir

نظرات شما

×

Comments are closed.