افتتاح مسیرهای پروازی جدید از نقاط کم‌برخوردار با ATR‌های هما

تحول بزرگ و تاریخی در آسمان ایران:

حدود سه هفته بعد از ورود دسته جمعی ۴ فروند از هواپیماهای مدرن ATR۷۲ مدیرعامل هما خبر داد که با برنامه‌ریزی مقتضی به زودی شاهد افتتاح مسیرهای پروازی جدید از نقاط کم‌برخوردار خواهیم بود.

برنامه اولین پرواز هواپیما های مدرن ATR۷۲ “هما به مقصد مشهد مقدس در حالی روز چهارشنبه این هفته آغاز شد که طی روزهای جمعه و شنبه سومین و چهارمین هواپبما از این سری با انجام نخستین سفر خود به مشهد مقدس وارد شبکه پروازی  کشور می شود.

دومین‌ هواپیمای ATR ۷۲-۶۰۰ ‌هما نیز با رجیستر EP-ITB حدود ساعت ۰۸:۳۰ صبح روز پنجشنبه تهران را به مقصد مشهد مقدس ترک کرد.البته به دلیل مسافت زیاد پرواز در مسیر تهران – مشهد قرار نیست در این خط پروازی باقی بماند و تنها با هدف انجام رسم دیرینه پرواز هواپیمای نو به مشهد مقدس ۲ ساعتی را در نخستین سفر خود در آسمان ایران پرواز داشت.

هر فروند از این پرنده های کوچک در هر پرواز ۷۰ مسافر را جابجا می کند.

این هواپیماها در مسیرهای کوچک و فرودگاههای کم برخوردار استفاده خواهد شد که همواره درخواست های فراوانی برای برقراری پرواز از این مقاصد وجود داشته است ولی به دلیل عدم وجود ناوگان مناسب و متناسب با این فرودگاههای کوچک امکان برآورده شدن این نیاز وجود نداشته است.

فرهاد پرورش با اشاره به سفر سه فروند از این هواپیما طی روز جمعه و روزهای گذشته خبر داد که با برنامه ریزی مقتضی به زودی شاهد افتتاح  مسیرهای پروازی جدید از نقاط کم برخوردار خواهیم بود.

مدیرعامل هما همچنین در مراسم ورود ۴ فروند از هواپیماهای ATR ۷۲-۶۰۰ ‌ در جمع خبرنگاران از ورود ۵ فروند دیگر از این نوع هواپیماها خبر داده و اعلام کرده بود تا پایان سال ۲۰۱۷ ایران صاحب ۹ فروند هواپیمای ای.تی. آر خواهد شد.

وی توضیح داد که هما برای خرید ۲۰ فروند از این هواپیما با شرکت سازنده قرارداد بسته است که باقی آن در سال ۲۰۱۸ تحویل ایران ایر می شود.

هواپیماهای ای.تی.آر ۶۰۰-۷۲ هواپیمایی است که بهترین مشخصات را برای جایگزینی هواپیماهای فوکر و ام دی دارد که در حال حاضر در ناوگان داحلی شرکت های هواپیمایی در حال جابایی مسافران است. بر همین اساس این هواپیماها قرار است در خطوط هوایی داخلی جایگزین برخی از فرسوده ترین هواپیماهای موجود در جهان نظیر انواع فوکر و مکدانل داگلاس شوند که سال هاست در خطوط پروازی داخلی مشغول رفت و آمد هستند.

شرکت ایتالیایی-فرانسوی ATR سومین کمپانی هواپیماسازی است که پس از امضای برجام به طرف قرارداد کشورمان برای نوسازی ناوگان فرسوده خطوط هواپیمایی تبدیل شده است.می‌توان ATR را بزرگترین کمپانی تولید هواپیماهای منطقه ای تا سقف ۹۰ صندلی برشمرد.

این کمپانی در سال ۱۹۸۱ به واسطه همکاری دو غول هوایی ایرباس و Leonardo تاسیس شد.شرکت ایتالیایی- فرانسوی ATR در سال۱۹۸۱ و در مسیر همکاری دو شرکت بزرگ هواپیماسازی ایرباس و Leonardo شکل گرفت.

ای ‌تی ‌آر ۷۲ هواپیما دو موتوره توربوپراپ میان ‌برد منطقه‌ای است و توانایی طی کردن مسافت ۱۵۰۰ تا ۱۶۰۰ کیلومتر را دارد و می‌تواند در پروازهای داخلی میان فرودگاه‌های کوچک ایران مورد استفاده قرار گیرند.

اعلام نیاز فرودگاه‌های کشور برای به کارگیری پرنده‌های کوچک

در همین راستا مدیرکل فرودگاه شهید اشرفی اصفهانی کرمانشاه به پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی گفته بود: براساس نیازسنجی انجام شده فرودگاه کرمانشاه به پرواز ای. تی. آر های ایران ایر در سه مسیر تهران، اصفهان و اهواز نیازمند است و برای برقراری این پروازها با ایران ایر مکاتبه داشته است.

وی تاکید کرد که در حال حاضر برای سه مسیر تهران، اهواز و اصفهان ببیشترین متقاضی را داریم و گفت: انتخاب ای. تی.آرها برای برقراری پروازهای بین استانی در توسعه صنعت حمل و نقل هوایی تاثیرگذار است.

نظرات شما

×

Comments are closed.